Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kürekci, ‘500 hasarlı binada yaşam sürüyor’

TMMOB İKK Sekreteri Kürekci, 17 Ağustos’un yıldönümünde, “raporlar sonucu yaklaşık 5 bin binanın risk analizi yapılmış olup, bunların 4 bin 500 tanesi yıkılmıştır. Geriye kalan 500 binada ise hala yaşamın devam ettiği bilinmektedir” dedi

17 Ağustos 2019 Saat: 14:02
Kürekci, ‘500 hasarlı binada yaşam sürüyor’
Kürekci, ‘500 hasarlı binada yaşam sürüyor’

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin yıldönümünde Sabri Yalım Parkı’nda hayatını kaybeden vatandaşları meşalelerle andı. Düzenlenen açıklamaya TMMOB’a bağlı oda üyeleri ve STK’lar da destek verirken TMMOB adına basın açıklamasını okuyan Kocaeli İKK Sekreteri ve Makine Mühendisleri Odası (MMO) Şube Başkanı Murat Kürekci deprem öncesi ve sonrasında yapılan uygulamalar hakkında bilgiler verdi. Kürekci açıklamasında, ”Kuzey Anadolu Fay Hattı dünyanın en tehlikeli faylarından biridir. Bingöl Karlıova’dan Marmara Denizi‘ne ve oradan da Yunanistan‘a geçen bir fay hattıdır. Bu fay hattında oluşan her deprem başka bir depremin habercisi olarak fay hattı üzerinde veya yakınında bulunan kentleri büyük ölçüde etkilemektedir” sözlerini kullandı.
PLANLANAN YATIRIMLARIN GECİKMESİ
Kürekci sözlerini, “Bu nedenle büyüklüğü 7.4 olan 17 Ağustos Gölcük merkezli deprem; başta İstanbul olmak üzere çevre illeri büyük ölçüde etkilenmiştir. En büyük can kayıpları Kocaeli, Sakarya ve Yalova‘da ortaya çıkmıştır. 16 ilimiz bu depremden etkilenmiştir. Depremler; can kaybı, yaralanma, sakat kalma, ekonomik kayıplar, psikolojik sorunlar, bulaşıcı ve salgın hastalıklar, pazar kaybı, üretim ve gelir kaybı, enflasyon, acil yardım harcamaları, işsizlik ve planlanan yatırımların gecikmesi gibi önemli sonuçlar doğurmaktadır. 17 Ağustos Depremi bu sonuçların tümünü ortaya çıkaran bir deprem olarak kayıtlara girmiştir” şeklinde sürdürdü.
‘YAPILAŞMAYLA İLGİLİ CİDDİ YOL ALINAMADI’
Kürekci sözlerinin devamında, “Ülke tarihimizin en büyük ve sonuçları itibariyle en acı depremlerinden biri olan Gölcük Merkezli Doğu Marmara depreminin üzerinden tam 20 yıl geçti. Bu depremde; Resmi rakamlara göre 18 binin üzerinde yurttaşımız hayatını kaybetti, 50 binden fazla kişi yaralandı. 330 bin konut, 50 bin işyeri hasar gördü, Yapıların yüzde 6'sı yerle bir oldu, yüzde 7'si ağır hasar aldı, yüzde 12‘si de orta ölçekte hasar gördü. Yani yapılarımızın yüzde 25‘i, kullanılamaz hale geldi. Kimi referanslara göre 20 milyar dolardan fazla ekonomik kayıp ortaya çıktı. Kocaeli’de depremde ağır hasar alan 29 binanın içerisinde insanların yaşadığı bilinmektedir. Yapı stokumuzun yaklaşık yüzde 50’si hala depreme dayanıksız olduğu ve maalesef Kocaeli’de yapılaşmayla ilgili çok ciddi yol alınamadığı ilgili oda yetkililerimizce ifade edilmektedir” dedi.
‘VATANDAŞLAR ÖLÜMLE BURUN BURUNA’
“İlimizde 1999 Depremi’nde yaklaşık 4 bin binamız orta hasar almış, ancak 2 bin tanesi güçlendirilmiştir” diyen Kürekci, “Kalan 2 bin adet bina, hala insanlarımız tarafından kullanılmaktadır. 2012 yılında çıkarılan Kentsel Dönüşüm Yasası’ndan sonra binaların depreme dayanıklı olup olmadığı lisanslı firmalar tarafından testleri yapılarak raporlanmaktadır. Bu raporlar sonucu yaklaşık 5 bin binanın risk analizi yapılmış olup, bunların 4 bin 500 tanesi yıkılmıştır. Geriye kalan 500 binada ise hala yaşamın devam ettiği bilinmektedir. Bu durumda ilimizde en az 529 bina da yaşayan hemşerilerimiz küçük bir depremde ölümle burun burunadır ve o evlerde yaşamların devam etmesine Belediyelerimiz göz yummaktadır. Kartal’da kendiliğinden yıkılan bina dahi belediyelerimizi yaşatmak için harekete geçirememiştir” şeklinde konuştu.
‘YAŞAM İÇİN UNUTTURMAYACAĞIZ’
Kürekci sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Açıklıkla söylenebilir ki 17 Ağustos Depreminin acı sonuçları henüz yaşanıyorken yapılan bilimsel çalışmalar ve mevzuat değişiklikleri daha sonraki dönemlerde birer birer geri alındı veya yapılan düzenlemeler amacından uzaklaşmıştır. Depremlerin yıkıcı ve acı sonuçları da kullanarak yeni bir rant düzeni oluşturulmuştur. Proje müelliflerinin imza yetkilerinin kaldırılmasıyla, sorunlu Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği maddeleriyle, İmar Aflarıyla, Yapı Denetim Sistemi ve benzeri yasal düzenlemelerle, Mühendislik hizmetinin niteliğini yükseltmek yerine meslek odalarını işlevsizleştirerek sahte mühendisliğin önünü açan bu düzenlemelerle ancak; Depreme dayanıksız, mühendislik hizmeti almamış yapıların sayısı artar. Ülkeyi yönetenlerin tercihini bilimden, doğadan ve insandan yana kullanmaları, ülkemizin deprem gerçeğine uygun ulusal bir deprem politikası belirlemeleri artık acil bir meseledir. 17 Ağustos Depremi’ni unutmadık, yaşam için unutturmayacağız.” Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Kürekci, ‘500 hasarlı binada yaşam sürüyor’

Basın açıklamasında çok sayıda oda üyesi yer aldı.

Kürekci, ‘500 hasarlı binada yaşam sürüyor’

TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekci

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑