Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Kurultay ve MİA’yı değerlendirdiler

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il yöneticileri ve meclis üyeleri gazetemizi ziyaret etti. Ziyarette konuşan Sarıbay, “Kurultayda iyi bir sınav verdik” derken, MİA projesinin de İzmit’e uygun olmadığını savundu

9 Şubat 2018 Saat: 17:50
Kurultay ve MİA’yı değerlendirdiler
Kurultay ve MİA’yı değerlendirdiler

Orhan BALCI - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / Cumhuriyet Halk partisi İl Başkanı Cengiz Sarıbay, yönetim kurulu üyelerinden Bilgi Dehmen, Seda Oral, Demet Özgün Kahraman, Gökhan Ercan, Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve İzmit Belediye Meclis Üyesi İlker Ulusoy gazetemizi ziyaret etti. İl başkanı Cengiz Sarıbay ve beraberindekiler, Ankara’da yapılan 36’ncı olağan kurultay ve kentimizin gündeminde yer alan MİA projesi ve real alanındaki yeni proje uygulaması konusunda değerlendirmedi bulundular.
İl başkanı Cengiz Sarıbay, kurultayın başarılı düzenli ve ilimiz adına iyi bir sınav vererek geçtiğini belirtti. Sarıbay kurultay ve MİA değerlendirmesinde şunları söyledi.
‘SEÇİMLER VE KURULTAY GERİDE KALDI’
“Genel başkan adaylara verilen imza konusunda yaşanan sıkıntı dışında her hangi bir olumsuzluk olmadı. Genel başkan Kılıçdaroğlu iyi niyetle iki adaylı bir seçim olsun birlikte yarışalım şeklinde bir değerlendirmede bulundu Muharrem İnce’de konuşmasında bunu farklı kullandı. Ben her zaman söylüyorum, ilçe başkanlığı, il başkanlığı, kadın kolları gençlik kolları seçimleri kurultay gelip geçti ve artık geride kaldı. Delege tercihini yaptı ve bu tercihe takılı kalmamalıyız”
‘21 DELEGE İMZA VERDİ’
“Kurultaya gitmeden evvel ilçe başkanlarını ve kurultay delegeleriyle bir araya geldik. Genel Başkan Kılıçdaroğlu için imza kağıdına Yılmaz Uçak hariç hepsi imza attı. Kurultayda fikirler değişmiş olabilir. Normaldir neden fikirler değişti diye kimseyi sorgulamamalıyız”
‘PARTİ MECLİSİ İÇİN İSİM VERDİK’
Genel Başkan Kılıçdaroğlu, il başkanları toplantısında belediye başkanı olmayan, milletvekili olmayan illere parti meclisi üyeliklerini dağıtacağım şeklinde bir değerlendirmede bulundu. Genel başkan en az iki en fazla beş isim yazılması kaydıyla il başkanlarından parti meclisinde kimleri görmek istiyorsunuz diye isim istedi. Ayrıca parti meclisi seçimi için benim anahtar listeme sahip çıkın dedi”
‘FİDANCI DİVANDA YER ALDI’
“Kurultaydaki divanda başkanın dışında bir başkan yardımcısı ve 8 katip üye yer aldı bu üyelerden biriside ilimizden Yaprak Fidancı’ydı ve katip üye olarak görev yaptı. Bizim için güzel bir sınav oldu”
‘HAYDAR AKAR’IN PM’DE YER ALMASI ÖNEMLİ’
“Üç milletvekilimizde kurultay öncesinde biz genel başkanımızın listesinde yer alırsak aday oluruz, olmazsak aday olmayız dediler. Eski milletvekilimiz Mehmet Hilal Kaplan’da aynı görüşteydi. Listede Haydar Akar yer alınca iki milletvekilimiz Fatma Kaplan Hürriyet. Tahsin Tarhan ve Mehmet Hilal Kaplan parti meclisine aday olmadı.İlimiz adına Haydar Akar’ın parti meclisine girmesi önemli. İki kişinin girmesi çok zordu, Hürşit Güneş iyi oy almasına karşın listeye giremedi. Bizim ilimizin olduğu sandıktan Haydar Akar‘a 20 Hürşit Güneş’e 12 oy çıktı”
SARIBAY, ‘2. MİA PROJESİ DAHA KÖTÜ’
“MİA konusunda aklına gelen aklı ermeyen konuştu konuşmaya devam ediyor. Biz MİA’ya karşı değiliz. Biz MİA’ya 5 yıl evvel karşı çıktığımız zaman kamu yararına değil dedik, 11 maddelik bir karşı rapor verdik, bilirkişinin verdiği rapor sonrasında MİA projesini mahkeme yolu ile iptal ettirdik. İkinci MİA Projesi’nde düzeltilmesini istediğimiz 11 maddeyi düzeltmediler tam tersine daha kötü bir proje ortaya çıktı”
SARIBAY, ’50 METRELİK YOL 30 METREYE İNDİRİLDİ’
“İlk projede Yuvacık’tan gelen 50 metrelik bir yol vardı bunu 30 metreye indirdiler. Halbuki ineceğini yükselip 70 metreye çıkmalıydı. Birinci projede Körfez Sanayi Sitesi’nide kapsıyordu, bu alanı projenin dışına çıkarttılar. Burayı atlayıp Carrefursa ve realin yeri projede yer aldı. Körfez Sanayi Sitesi’ndeki esnafların dava açma olasılığı nedeniyle proje dışına çıkarttılar”
SARIBAY, ‘KİMSENİN MALINDA GÖZÜMÜZ YOK’
“MİA Projesi 4 bin 500 dönümlük alanı kapsıyor, real alanı ise 35 dönüm, yüzde 0,7 büyüklüğünde, emsali 2,5’a çıkartarak elde edilecek yapılaşma iznini getireceği yoğunluk o bölgede sorun oluşturur. O bölge böyle bir yapıyı kaldırmaz. Bizim kimsenin ekmeğinde parasında gözümüz yok, biz ne Haldızlarla dostuz nede düşmanız”
SARIBAY, ‘RAPORU İNCELEMEDEN AÇIKLAMA YAPTILAR’
“Ben Sefa Sirmen’inde, Hikmet Erenkaya’nında, Metin Alan’ında projenin niçin kamu yararına olmadığının karar verildiği ve teknik olarak meclis üyelerimizin hazırladığı raporları okuyup öyle açıklama yapmalarını beklerdim”
SARIBAY, ‘PROJE UYGUN DEĞİL’
“Biz objektif olarak değerlendirme yayıp neden karşı çıktığımız net bir şekilde ortaya koyuyoruz. Böyle bir projenin İzmit için uygun olmadığını ve uygulanabilir olmadığını çok net olarak raporlarla ortaya koyuyoruz”
SARIBAY, ‘DOĞAN KONUŞMUYOR’
“Tüm bunların hepsi halkın gözünü boyamaya göre yapılmış çalışmalar. Bizim eski belediye başkanlarının eski meclis üyelerinin bu detayları bilmesi gerekir. Nevzat Doğan halen sessizliğini koruyor ve konuşmuyor. Bugünkü MİA Projesi 5 yıldan evvelkinden daha kötü. Mevcut yollar yapılacak yollar o bölgeyi kaldırmaz. Doğu Kışla’ya gelen pazarlar yoğunluk zaten arttıracak yeni yapılacak inşaatla da real bölgesi tam bir sorun yumağı olacak”
CHP’nin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili Engin Taşdemir MİA projesiyle ilgili şunları söyledi.
TAŞDEMİR, ‘ÖNEMKLİ KONU SON GÜNE BIRAKILDI’
Değişiklik, Büyükşehir Belediyesi’nin İmar Komisyonu’nda dün itibariyle görüşülürse 15 Şubat’taki Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne gelecek. Son Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısının ardından geçen yaklaşık 20 günlük sürede komisyona havale edilen böylesi önemli bir konunun son güne bırakılması gerçekten ilginç”
TAŞDEMİR, ‘KİŞİYE ÖZEL İŞ YAPILIYOR’
“İmar Komisyonu başkanı Zekeriya Özak projenin Büyükşehir Meclisi’nden geçmesi için bir çok toplantı yaptı ve konunun alt yapısını oluşturdu. CHP’li eski belediye başkanları meclis üyeleriyle görüşüp CHP’lilerde destek veriyor şeklinde imaj yaratmaya çalışıyorlar. Buradaki olay MİA’nın geneliyle ilgili değil. Bu çok bariz bir şekilde kişiye özel ranttır”
TAŞDEMİR, ‘KONUTLAR İSTİMLAK EDİLECEK’
“Perşembe pazarını, vilayeti oradan kaldıracağız, yoğunluğu azaltacağız o yüzden buraya böyle bir proje düşünüyoruz deseler anlamaya çalışırız. Ancak, yoğunluk trafik daha artacak. Yarın öbürgün yol genişlemesi yapalım diyecekler konutlar istimlak edilecek kişiler madur olacak”
TAŞDEMİR, ‘BU ISRAR NİYE?’
“Teknik altyapısı oluşmamış bir proje ikincisi ise Haldızlarla ilgili durumun son dönem gündeme gelmesi. Real alanının eski sahibi Metro’ya böyle bir artış verilmezken ısrarlı bir şekilde yeni sahibine neden böyle bir artış sağlıyorsunuz?”
TAŞDEMİR, ‘500 MİLYONLUK ARTIŞ’
“Bu olayı MİA içine sokmaya çalışıyorlar. Bu olayın MİA ile alakası yok. Burada 1 milyon metrekarelik bir artış söz konusu, değişiklikle 45 bin metrekarelik bir inşaat alanı Haldızlara sağlanacak. Kişiye özel bir artış söz konusu. Bir gündem maddesiyle 500 milyon liralık rant sağlanacak. Bunun savunacak yanı yok”
TAŞDEMİR, ‘BU KENT BUNU KABUL ETMEZ’
“Hukuki olarak biz rahmetli Hüseyin Yılmaz döneminde konuyu yargıya taşıdık. Doğal dengeyi, sulak yapıyı, kuşların yuvaları net bir şekilde ortaya koyduk. Bölge idari mahkemesi bizi haklı buldu. Yeni düzenleme yaptılar, o kısmıda yargıda. MİA projesini yapmışsanız doğru buluyorsanız zaten yürürlükte ruhsat alma konusunda bir sorun yaşanmıyor. Bizim itirazımız bir aileye 500 milyon liralık bir gelir sağlanması, bunu bu kent kaldıramaz”
CHP’li İzmit Belediyesi Meclis Üyesi İlker Ulusoy MİA Projesiyle ilgili şunları söyledi.
ULUSOY, ‘ARTIŞ 2016’DA KABUL EDİLMEDİ’
“Real alanı Metro firmasındayken İzmit Belediyesi’nde askıya çıkan planlara itiraz etmiş. İzmit Belediyesi komisyonu bu isteği 2016 yılının nisan ayında kabul etmemiş. Satış 2016 yılının haziranında gerçekleşiyor. 2016 yılının eylül ayında da dilekçe vererek artış istemişler. İzmit Belediyesi İmar komisyonunda Zekeriya Özak ve 2 AKP’li, ben ve bir CHP’li üye varız. Talep edilen emsal artış diğer yerlerin haklarının önüne geçeceği eşitliği bozacağı için uygun olmadığı belirtilerek kabul edilmedi. Konu daha sonra Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne gitti aynı gerekçelerle kabul edilmedi. 2016 yılının
aralık ayında plan yürürlüğe girdi. Büyükşehir Belediyesi yetkilerini kullanarak İzmit Belediyesi’ni es geçiyor. MİA projesi nedir diye algı yaratıyorlar”
ULUSOY, ‘REAL’E ARTIŞ YOK’
“Real alanı MİA plan onama sınırında var. İlk MİA’da perşembe pazarı olan alanda ulaşım için transfer merkezi düşünülüyordu. Bu nedenle perşembe pazarı, şimdiki valilik ve real alanı şeklinde çizildi. O gün valilik idari alan, real ticari alan ve bugünkü imar şeklindeydi. İkinci MİA projeside yapılırkende aynı koşullar korundu”
ULUSOY, ‘İSTEYEN RUHSAT ALIYOR’
“2016 yılının aralık ayında MİA projesi planları üç ayrı bölge olarak hem İzmit Belediyesi hemde Büyükşehir Belediyesi meclisinde onaylandı, MİA kapsamında olan yerler İzmit Belediyesi’nden ruhsat alıp inşaat yapabiliyor. Projeyle ilgili yargı süreci devam ediyor”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑