Lastik İş’te genel kurul
Düğün hediyesi olarak böbreğini verdi
Akşener, Kocaeli'ye geliyor
Hürriyet adaylarla bir araya geldi
İbrahim Bıyıklı Reklam

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Evet
  • Hayır
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Kuzey Marmara, 2019'da bitiyor

Kentimizin trafik yoğunluğunu büyük ölçüde azaltacak Kuzey Marmara Otoyolu 2019 yılının sonunda tamamlanacak

11 Temmuz 2018 Saat: 16:30
Kuzey Marmara, 2019da bitiyor
Kuzey Marmara, 2019'da bitiyor

Ayşe AYDIN - Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 7 kesimden oluşan Kuzey Marmara Otoyolu’nda 5. kesim olan liman kavşağını inceledi. Karaosmanoğlu’na Büyükşehir belediyesi Genel sekreteri İlhan Bayram, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Ömer Polat, Ak Parti Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut, Karayolları 1. Bölge Müdürü İbrahim Halil Akgündüz, KMO Genel Müdür Yardımcısı Beyhan Karaman, KMP Etüt Proje Müdürü Remzi Kurtar, Kolin İnşaat Proje Müdürü Davut Kamiloğlu, LİMAK İnş. CEO’su Nurcan Çatalpınar, LİMAK İnş. Proje Müdürü Alper Eryiğit, Yüksel Proje Başkan Yardımcısı Celal Gürsoy katıldı.

İSTANBUL-SAKARYA ARASI RAHATLAYACAK

2016 yılının Haziran ayında başlayan çalışmalarda 24 saat demir işçiliği ve beton dökümü yapılıyor. Projeyi 3 firma (Cengiz İnşaat, LİMAK ve Kolin İnşaat) yürütüyor. 7 kesimden oluşan Kuzey Marmara Otoyolu’nda 5. kesim olan liman kavşağında çalışmalar son hız devam ediyor. Bu kesimde 5 tünel, 6 viyadük ve 2 köprü bulunuyor. Dünyada ve Türkiye’de eşi benzeri olmayan 4 şeritli tünellerin de yapıldığı otoyol, İstanbul ve Sakarya arasındaki trafiği rahatlatacak.

PLANLANANDAN 1 YIL ÖNCE BİTECEK

2019 yılının son aylarında tamamlanması planlanan proje, bu tarihte biterse ihale sözleşmesinden 12 ay önce bitirilmiş olacak. Toplam 8 yıl 9 ay işletme ve yapım süresi bulunan otoyol, tamamlandığında 430 kilometre olacak. Bu kesimin viyadük uzunluğu 135 metre.16 viyadüğün toplamı ise 8 kilometre. Sadece limana bağlanan yol 3 şeritli. Bir viyadüğe konuşlanan kirişin toplam ağırlığı 80 ton.

430 KİLOMETRE

İki kıtayı birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün devamı Kuzey Marmara Otoyolu'nun Kocaeli kesiminde devam eden inşaat çalışmalarında dev viyadükler ve tüneller ortaya çıkmaya başladı. Projenin Avrupa ayağında 172 kilometrelik yol yapılırken Anadolu kesiminde ise 258 kilometre yol inşa edilecek. Avrupa kesiminde 14 adet kavşak yapılacak, Anadolu kesiminde ise 29 adet kavşak bulunacak. Silivri’den otobana girecek sürücüler, Yavuz Sultan Selim Köprüsünü geçtikten sonra, Akyazı’dan TEM otoyoluna bağlanacak. Projenin toplamında, 8 tünel, 24 viyadük, 62 köprü, 78 alt geçit, 47 üst geçit, 200 menfez bulunacak.

‘2019 SONUNDA BİTECEK’

Projenin liman kavşağında bulunan viyadüklerin önünde açıklama yapan Başkan Karaosmanoğlu, "Bulunduğumuz nokta Kuzey Marmara Otoyolu Liman bağlantısı. Kuzey Marmara Otoyolu Kocaeli açısından çok önemli. İstanbul'dan bayram çıkışları dönüşlerinde büyük problem yaşıyoruz. Bu problemin hallolması için bu proje çok gerekliydi. Yap işlet modeli ile 2018'in sonunda önemli bir bölümü bitecek ve hizmete açılacak. 2019 sonunda ise hepsi bitecek. Burası Kocaeli'nin gururu olacak” diye konuştu.

‘DÜNYADA İLK 4 ŞERTİLİ YOL BURADA’

Sözlerini sürdüren Karaosmanoğlu, “Şehir içindeki sıkıntı bitecek. Bu projenin hızı Türkiye'nin kalkınması ve gelişimi için çok önemli. Bölgemizin gururu olan bir eser tamamlanmış olacak. Mühendislik harikası olacak. Türkiye'de ve dünyada 4 şeritli tüneller ilk defa burada uygulanıyor. Bu proje sonucunda sürekli yoğun olan trafik azalacak. Türkiye zenginleştikçe ulaşım rahatlayacak. Bu projeler Türkiye'nin gelişmesine katkıda bulunuyor. Yeni sistemde bu tür projeler başarı ile ve daha hızlı olacak" ifadelerine yer verdi. 

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
izmit 12.07.2018 10:01
Bu yolu Büyükşehir mi yapıyor Devlet mi. Devletse Karaosmanoğlu niye şov yapıyor. Belediye yapıyorsa bu kadar parası vardı da şehrin bir çok yerinde ne yaptı. Belediye yapma yetkisi yokta şow olsun.
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat
Yukarı ↑