Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Lastik-İş’te görüşmeler online yapılacak

Koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen Lastik-İş görüşmeleri, Genel Başkan Alaaddin Sarı ve işveren vekili arasında online yapılacak

1 Nisan 2020 Saat: 15:08
Lastik-İş’te görüşmeler online yapılacak
Lastik-İş’te görüşmeler online yapılacak

Lastik-İş, Brisa, Pirelli ve Prometeon arasında yapılması planlanan toplu sözleşme görüşmeleri, 20 Mart tarihinde ertelenmişti. İşveren vekillerinin koronavirüs salgınından dolayı karantinaya alınması sebebiyle toplantı yapılamamıştı. Henüz yapılamayan toplantının ne zaman yapılacağı belli olmazken Lastik-İş Kocaeli Yönetimi Genel Başkanları Alaaddin Sarı’ya tek başına görüşme yetkisi verdi. Bu kapsamda Goodyear ile de ayrı olarak görüşen Lastik İş Sendikası bu işveren ile de görüşmeleri online yapmayı planlıyor.
YETKİ SARI’DA
Dünyayı ve ülkemizi saran koronavirüs tehlikesi öncesi işveren vekilleri ve Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şube yönetimi arasında Başiskele Tryp By Wyndham Otel’de kalabalık bir ortamda yapılan görüşmeler, artık online bir şekilde yapılacak. Koronavirüs salgını tehlikesi sebebiyle Genel Başkanları Alaaddin Sarı’ya yetki veren yönetim kurulu üyeleri, gelişmelerden genel başkanları aracılığıyla haberdar olacak. Genel Bakan Alaaddin Sarı, görüşmeleri işveren vekili ile online görüşüp çıkan kararı yönetime ve üyelerine bildirecek.
‘GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞECEĞİZ’
Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, konuyla ilgili gazetemize demeç vererek “Şu anda yasal prosedür çerçevesinde toplu sözleşmeler donduruldu. Tabi sözleşmeyi bitirmekle alakalı bir hüküm yok. O yüzden zaman zaman işverenleri çağıracağız. Gelin görüşelim diyeceğiz. Gelirlerse şayet görüşmelerimiz sürecek. Görüşmelerin görüntülü olma ihtimali yüksek” ifadelerini kullandı.
‘İŞÇİLERE ÜCRETLİ İZNE ÇIKTI’
Fabrikalarda üretime 31 Mart Pazartesi tarihi itibariyle ara verildiğini hatırlatan Başkan Sarı, “Pirelli, Brisa ve Prometeon fabrikalarında işçilere 15 günlük ücretli izin verildi. Goodyear fabrikalarında da işçiler on beş günlük izne çıktı. Ancak ücretli izin konusunda anlaşma sağlayamadık. Fabrika yasal prosedür talep etti. Yasanın 40. maddesine göre iznin ilk haftasında ücretin yarısını işçiye ödeyecek. İkinci hafta için ise Goodyear fabrikası kısa çalışma ödeneğine başvuracak. Onu alırsa işçiye ücretin yarısını ödeyecek, alamazsa ödemeyecek” dedi.
‘FABRİKALAR KISA ÇALIŞMA
ÖDENEĞİNE BAŞVURDU’
Sözlerini sürdüren Başkan Sarı, “Pirelli, Brisa ve Prometeon için yaptığımız görüşmelerde onlar da kısa çalışma ödeneğine başvuracaklarını söylediler. Kısa çalışma ödeneğini alamadıkları takdir de ücretin tamamını ödemeye devam edecekler. Tabi biz işçimizin hiçbir zaman mağdur olmaması derdindeyiz. Bunun için elimizden geleni her zaman olduğu gibi yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
‘BIÇAK GİBİ KESİLDİ’
Koronavirüs salgını sonrası birçok yerde üretim dururken lastik fabrikalarında da durumun kötüye gittiğin belirten Sarı, “Üretim bıçak gibi kesildi. Ne siparişler talep ediliyor ne de bununla bağlantılı olarak ithalat ihracat yok. Depolarda lastik yığılmaları var ileriye dönük ne olabilir ne işletmeler e de biz bilmiyoruz. İnşallah açılır diye değerlendiriyoruz. Haziran ayının sonu Temmuzun başı gibi bitecek diye bir değerlendirmeler ama. Ama biz ne Kocaeli ne İstanbul için bunu ön görmüyoruz. Daha çok İstanbul virüsten etkilenmiş durumda” dedi.
‘ARA UZAYABİLİR’
Hastalık yoğun bir şekilde devam ederse on beş günlük aranın uzayabileceği ihtimalini de değerlendiren Sarı, “Dolayısıyla bizim de hükümete çağrımız var konfederasyon düzeyinde. Hükümetin de ücretlerin tam ödenmesi, işçi çıkarılmamasıyla ilgili talebi var. İşletmelerin de buna uyması gerekiyor. İşçi çıkarılmasın devlet çalışanlara destek olsun istiyoruz” diye konuştu. Ayşe AYDIN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑