CHP kulislerindeki milletvekili adayları…

Seçime doğru hızlı biçimde ilerleniyor. Bu Kasım olmazsa normal olarak gelecek yılın Haziran’ında gerçekleşecek. Yani en az 5, en çok 12-13 ay kaldı.

Siyasi partilerden sonra adaylarda da bir kıpırdanma başladı. Tabi adaylar henüz alenen ortaya çıkmış değil. Bazıları niyetlerini bir biçimde yansıtıyor bazılarının ismi ise şimdilik sadece kulisler konuşuyor.

Bugün size CHP kulislerinde konuşulan isimleri aktaracağım başka bir gün de diğer partilerin adaylarını ele alacağım…

Biliyorsunuz CHP ilimizden 3 milletvekili çıkarıyor. Haydar Akar aday olmadığını söyledi. Fatma Kaplan Hürriyet İzmit Belediye Başkanlığı görevini yapıyor.  Sadece Tahsin Tarhan yeni döneme talip.  Dolayısıyla CHP’de en az 2 milletvekilliği koltuğu boş. Tabi ki vekil sayısı 4 veya 5 olursa, boş koltuklar çoğalmış olacak.

CHP’de bütün hesap kitap bu tablo üzerinden yapılıyor...

Şimdi görevde bulunanlardan başlayarak kulislerde adı geçen isimleri ele alacağım...

Haydar Akar…

Yeniden aday olmayacağını söyleyeli bir yıldan fazla oldu. Ancak bu “istemiyorum ama yan cebime koy” misali değildi. TBMM Başkanvekili makamı ile milletvekilliğine final yapıyor. Dönemi bittikten sonra yerleşmek için Derbent’te bulunan doğduğu evini tamir ediyor. Bayram öncesi tüm muhtarları gezerek adeta veda turları yaptı.

Ancak CHP’de Akar’ın “Aday değilim” açıklamalarına inanmayan epey fazla. Ben Akar’a inanıyorum. Ama yarın ne olur ve CHP genel merkezi “gel adaysın” der mi, onu ben bilemem...

Tahsin Tarhan…

PM üyesi ve 4 dönemdir milletvekilliği yapıyor, 10 yılı geride bıraktı. Gelecek dönem için bir daha listeye girip seçilebilmeye istekli. 2 yıldır PM üyesi olduğu için şansı yüksek. Ama liste başı olup olmayacağı bilinmiyor. Olur diyen de var, olmaz ikinci sıra olur diyen de… Birinci sıra olursa sorun yok ama ikinci sıra olursa üzerine birinci sıraya kim gelecek? Bu CHP’deki kilit soru…

Fatma Kaplan Hürriyet…

CHP kulisleri Hürriyet için “Bu dönem İzmit Belediye Başkanı görevini sürdürür ve 2024’de Büyükşehir’e aday olur” diyenler fazla. Muhalefetin olası iktidarında Bakanlık ile Akşener’in Cumhurbaşkanlığında Başkan Yardımcılığı görevi yakıştıranlar var. Hürriyet için gelecek dönem yeniden İzmit’e aday gösterilir diyenler de var. Anlaşılan o ki, CHP’de en çok görev yakıştırması yapılan Hürriyet…

Harun Yıldızlı…

Son bir aydır CHP kulislerinde milletvekili adayı olacağına yönelik yakıştırmalar başladı. Geçen Mart ayında İl Başkanlığında 2 yılı geride bıraktı. Yeni örgüt seçimi olmayacak, o nedenle yol ayrımında. Ya örgütün başında kalacak, ya milletvekili adayı olacak ya da bekleyip bir sonraki yıl Büyükşehir adayı olacak. (Harun Yıldızlı bunları bugüne kadar pek çok kez dile getirdi. 4’ncü şık olarak da eve gidip çocuk seveceğini söylemişti)

Yıldızlı’ya yakın kaynaklardan dışarı sızan sıcak bilgilere göre, bu dönem il başkanlığından ayrılıp milletvekili adayı olacak.

Hikmet Erenkaya…

Geçen dönemin il başkan adayıydı. Eski milletvekili ve Büyükşehir Başkanı. Kendisi ve taraftarları ön seçimi çok istiyor. Ön seçim olursa ya birinci veya ikinci çıkar. Ama ön seçim olur mu?

Çok zor görünüyor. Listenin Ankara’da Kılıçdaroğlu ve yakın çevresinde şekilleneceği büyük ihtimal gözüküyor. Böyle bir durumda şansı biraz zayıflıyor, ancak siyaset bu. Hele CHP’deki siyasette yarın kimin ne olacağını kestirmek güç.

O nedenle Hikmet Erenkaya milletvekili seçimlerinde en ağır dolayısıyla en önemli adaylardan biri olacaktır. Bu gerçekleşmezse Erenkaya’nın ikinci hedefi Büyükşehir adaylığı olur.

Cengiz Sarıbay…

Cengiz Sarıbay bir yere kendisi talip olmuyor. Bugüne kadar onu hep arkadaşları aday gösterdi. İl Başkanlığı görevi de başkalarının önermesiyle gerçekleşmişti, sonra da seçimi kazanarak geldi bu göreve. Bu gerçekler çerçevesinde Sarıbay’ın aday olarak kulis yapacağını tahmin etmiyorum. Ancak sevenleri kendisini yalnız bırakmaz. 7-8 yıl partinin il başkanlığını yapmış birinin elbette ki vekil olma hakkı var.

Ferhan Şensoy...

Partinin eski il başkanı. Partinin çok eski emektarlarından aynı zamanda en önemli hafızalarından. Ön seçim olursa listenin üst sıralarını zorlayacak bir isim. Çünkü, örgütçü kimliğiyle bilinen ve bütün ilçelerde karşılığı bulunan önemli bir siyasi. Hatta partinin ağır toplarından biri denilebilir. Ancak liste Ankara’dan yapılırsa, şansı ne olur kestirmek güç.

Hurşit Güneş…

Kendisine yakın bazı kaynaklar Prof Dr. Hurşit Güneş’in bir yere aday olmadığını ileri sürüyor. Ancak CHP kulisleri böyle demiyor.  Milletvekili veya Büyükşehir adayı olması için kendisine çok yoğun baskı yapıldığının da altı çiziliyorlar.  Ayrıca Kılıçdaroğlu ile çok yakın diyalog içinde olmasına dikkat çekiliyor. Dolayısıyla Hurşit Hoca’nın adaylık ile ilgili düşüncesi olmasa da, bu dönem siyasi bir sorumluluk üstlenmesi gerektiğini söyleyen ve bunu isteyen çok. Böyle olunca da kulislerde en fazla konuşulan isim haline geliyor.

Yani Hoca’nın milletvekili veya Büyükşehir adaylığı sürpriz olmayacak gözüküyor...

Yalçın Kuşkan…

Kulislerde Kuşkan ile ilgili iki ayrı görüş var. Bir kesim kesinlikle aday olmayacağını söylerken diğer kesim aksini söylüyor. Bunlara göre; Kuşkan’ın güçlü bir ekibe sahip olması nedeniyle ekibinin kendisini aday olmaya zorlayacağını savunuyor

Sonuç olarak bugünkü koşullar ve oluşacak yeni dengeler Kuşkan’ı aday olmaya zorlayabilir kanaati kulislerde yaygınlaşıyor. Aday olmaya karar verdiğinde “Hem ön seçim(eğer olursa) hem de genel merkez düzeyinde şansı yüksek olur” diyen fazla…

Selman Yıldırım…

Selman Yıldırım’ın en fazla istediği ve kendisini de hazırladığı görev İzmit Belediye Başkanlığı idi. CHP kulislerinde konuşulanlara göre, Yıldırım bu dönem milletvekili adaylığı için sahneye çıkabilir. Arkadaşlarının ve ekibinin Yıldırım’ı bu yönde zorladığı ileri sürülüyor. Kulislerde konuşulanlara göre 4-5 yıl önceki koşullar değiştiği ve Yıldırım’ın bu kez rotasını milletvekili adaylığına doğru çevireceği yönünde. Şansı yüksek isimlerden biri olarak kabul ediliyor.

Cüneyt Özkürkçügil…

Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil KOÜ Tıp Fakültesi’nde Üroloji Ana Bilim dalı Başkanlığını yapıyor.

Cüneyd Hoca’ya her seçim döneminde sevenleri yoğun baskı yapıyor. Kimi zaman Büyükşehir Başkanlığı’na kimi zaman milletvekilliğine aday olması isteniyor. 

Hatta kendisine yıllardır Sağlık Bakanlığı çok yakıştırılır. Bütün bunları, CHP kulisleri son 7-8 yıldır hep konuşuyor çünkü Hoca’nın hem CHP içinde hem de dışında seveni çok fazla.

Sevenlerinin “aday ol” baskılarına Cüneyd Hoca bugüne kadar akademik çalışmalarını gerekçe göstererek hep direndi. Bakalım bu dönem Hoca yine “Benim üniversitede daha yapacak çok işim var” deyip direnebilecek mi? Yoksa “Varım” diyecek mi? Hep birlikte bekleyip göreceğiz…

CHP’nin kulislerinde ismi anılan potansiyel milletvekili adaylarından kulağıma gelenleri aktarmak isterim...

Cengiz Çakar, Hasan Çelik, Orhan Dönmez, Muhip Kanko, Alparslan Seymen, Mehmet Ümit Küçükkaya, Fethi Güven, Hakan Tanta, Caner Uzuner, İsmet Kara, Mehmet Hilal Kaplan, Hüseyin Erol, Mehmet Demirtaş, Sedat Tatar, Recep Dursun, Hakan Çakar, Sefa Sözer, Emre Andız, Fahri Örengül ve Saadettin Acar…

CHP kulislerinde adı geçen kadın adaylar...

Songül Kaya, Doç. Dr. Ehlinaz Torun Kayabaşı, Bilge Öztan Çoker, Asude Fırat Özkan, Bahar Gültekin Candemir, Dilek Yalçın, Hamiyet Göksu,  Didem Turan, Saide Aslan Çalışkan, Selma Başlak, Sevim Pekyörür, Mediha Satıcı, Hülya Güreli Yolcubal, Demet Kahraman, Berna Çetin, Birgül Gök, Reyhan Akbaş ve Gülşah Çubuklu...

 Özetle;

Kocaeli’nde milletvekili sıralaması ön seçim olursa farklı, olmazsa çok daha farklı oluşur. Ancak önseçim bu dönem için ittifaklar nedeniyle düşük ihtimal olarak görünüyor. Bu şüphesiz CHP’yi heyecansız bırakacaktır.

CHP için kentimizde 3 milletvekili normal, 4 başarı, 5 sürpriz olur…

Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in ardından bir kadının listeye girmesi konusunda CHP’li kadınların çok haklı ısrarları var. Ancak bu dikkate alınır mı, kestirmek zor. Bunun için erkeklerin de kadın aday konusuna destek vermesi gerekir.

CHP’liler için ön seçim olmamasından başka bir tehlike daha var, o da şu; 6’lı masadan çıkacak karara göre başka partiden ağır bir topun Kocaeli’den listeye girmesidir. Bu tehlikenin ise ancak CHP Kocaeli örgütünün direnci ile aşılabileceği kanaati yaygın.

CHP’liler için üçüncü sürpriz, Kocaeli dağınık diye Türkiye çapında ağır şöhretli bir ismin kontenjan olarak birinci sıraya konmasıdır.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadun Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kocaeli - Harun yıldızlı uygundur ehlinaz torun uygundur cengiz saribay olabilir gerisi hava cıva

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 23 Mayıs 14:49