Bir Kitap: BİLGELİK KILAVUZU ve KURNAZLIK SANATI

Kitabın yazarı Baltasar Garcian 1601’de Aragon’da (İspanya) doğdu... Hayal kırıklıklarından yorulmuş olarak içimize döndüğümüzde kendimizi hecelerken buluyoruz. Nasıl yaşamalıyım ki her işimde hüsran sürekli kaderim olmasın, attığım her adımda hep pişmanlık kapımı çalmasın?

Bu soru ile birlikte idrak etmeye başlıyoruz ki hayatımızı bu kadar sallantılı hale getiren her türlü ölçü ve ilkeyi bir tarafa bırakarak nicedir tuttuğumuz keyfimize göre yaşama yoludur. Sonunda çok pahalıya mal olsa da öğreniyoruz ki yaşamak şakaya gelmeyecek kadar tehlikeliymiş.

Şimdi gerek bu derinlikler, gerekse sık uğradığımız pişmanlık ve hayal kırıklıkları hakkında kısa ve özlü deyişlere, bu sallantılı ve çalkantılı hayata inat değişmez ve sarsılmaz hayat düsturlarına ihtiyaç duyduğumuzu kimselere söylemesek de kendimize itiraf ediyoruz. Hatta bu kadarı bile değil, hayatın pahallıya öğrettiklerini tecrübe haline getirip ders edinmenin yollarını aradağımızı görüyoruz...

Bu kitap Balkasar Gracian’ın hayat derslerini ve kadim zamanların bilgeliklerini bir araya toplama iddiasında...

Kitabı Schopenhauer “Sürekli başvurulucak bir el kitabı ve hayat yoldaşı” diye tanımlıyor. Nietzsche ise “Avrupa düşüncesinde bu sahada emsaline rastlanmayan bir muvafakiyet” olarak anıp selamlıyor...

Kitaptan bazı bölümler...

Mizaç ve zeka...

“Mizaç ve zeka kabiliyetimizin iki kutbudur. Biri olmadan diğeri muvaffakiyetin ancak yarısını getirir. Zeki olmak yetmez, sağlam bir şahsiyete de sahip olmak gerekir. Ahmaklar kendilerine uygun makam, mevki, muhit ve dostları hesaba katmadan hareket ettikleri için başarısızlığa mahkümdur”

Ne çabuk inanmalı, ne çabuk sevmeli...

“Olgun bir dimağ inanmakta yavaş davranır. İnsanlar arasında yalan olağandır, inanç olağanüstü olsun. Muhakemede acele kafa karışıklığına ve bitkinliğe yol açar. Fakat bunu yaparken başkalarının güvenirliliğine açıktan şüphe izhar(açığa vurmak) etmemek gerekir.

Kolay kanan çabuk pişman olur. Aldanma aşağılanma getirir. Yalancının alameti itimat eksikliğidir: o iki kusurla malüldür, ne inanır ne de inanılır”

Dostları seçmesini bilmek...

“Dostlar basiretle yoklanmalı, ikballe sınanmalı, sadece irade gücüyle değil temyiz kudreti bakımından da onaylanmalı. Her ne kadar hayatta en mühim şey bu ise de insanlar pek aldırış etmezler.

İnsanlar sahip oldukları dostlarla değerlendirilir ve akıllılar asla ahmaklarla düşüp kalkmazlar”

İhtiyat istidadın mührüdür...

İhtiyatsız bir sine açık mektup gibidir. İnsanın içinde sırlarını saklayabileceği derinlikler: mühim şeylerin derine gömülüp kaybolacağı büyük genişlikler ve küçük kovuklar barındırmalıdır. İhtiyat insanın nefsine hakim olabilmesinin bir ödülüdür ve ihtiyatlı olma hakiki bir muzafferiyettir. İnsan kendini ne kadar çok insana açarsa o kadar çok fidye vermek zorunda kalacaktır. Basiretin sıhhati deruni (iç ile ilgili) itidale (soğukkanlılık) istinat eder”

Söz ve İş: Kamil İnsan...

“İnsan güzel konuşmalı, haysiyetli davranmalı. Çünkü biri kafanın diğeri kalbin meziyetidir ve her ikisi de ruh asaletinden ileri gelir. Sözler işlerin gölgeleridir. Sözler dişil, işler erildir. Tebrik edilmek, başkalarını tebrik etmekten iyidir. Konuşmak kolay. Yapmak zordur. İşler hayatın cevheri, bilgece sözler süsüdür. Söz aklın, iş kudretin eseridir”

Kitabın kimliği...

Bir Kitap: BİLGELİK KILAVUZU ve KURNAZLIK SANATI

247 sayfalık kitap SaY yayınlarından 2019’da çıktı. Çeviren ve yayına hazırlayan Ahmet Aydoğan.

Kitabın özgün adı: Oracula Manual y arte de prudencia. Yazar Baltasar Garcian’ın Avrupa’daki şöhretini bu kitaba borçlu olduğu ifade ediliyor...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadun Çetin - Mesaj Gönder

# yol

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Vatandas - Mizaç ve zeka kabiliyetimizin iki kutbudur. Biri olmadan diğeri muvaffakiyetin ancak yarısını getirir. Zeki olmak yetmez, sağlam bir şahsiyete de sahip olmak gerekir. Ahmaklar kendilerine uygun makam, mevki, muhit ve dostları hesaba katmadan hareket ettikleri için başarısızlığa mahkümdur” yukarıdakı cumleleriniz sanki siyasetcileri tanımlar gibi çevremizde goruyoruz liyakat ve esitlik ilkelerine uygun olmayan pozitif ayrımcılıkla baltazarın söylediği gibi kurnazlığı merkeze alıp uzerine biraz da dedikoduyu ekleyenler maalesef mizac ve zeka kabiliyetini by pass edebiliyorlar birde bunu şirineciliğe buruyorlar .eğer baltazarın dediği gibi olmasaydı burokraside es dost ahbab kadroları olmaz adama göre iş değil işe göre adam yontemi gelenek haline gelirdi(Ahmaklar kendilerine uygun makam, mevki, muhit ve dostları hesaba katmadan hareket ettikleri için başarısızlığa mahkümdur”sayın yazar basarısızlığı belirleyen sey uretemeyen herseyi yarım bırakan etki alanıyla torpille ön plana cıkan zihniyettir o yuzdendirki pek çok değerli insan kişisel gelişimini yurtdısına cıkarak kendine alan acmaya calısarak gecirmektedir bugun kendini adanmış gösterip yuzune gulen kendini zeki ve mizac sahibi gören pek çok insanın samimi olmadığını yakından tanıdığınızda sadece uzerindeki makam elbisesinin kendini orttugunu görebilirsiniz önce aynayı kendine tutacaksın bugun asırı ihtiyatlı olanlar gızlı hesapları olanlardır durust olmakla asırı ihtiyatlı olmak arasındaki fark delikanlılıktır o da herkeste yoktur basarıyı belirleyen sey ise iteat kulturudur kurnazlığın bilgelikten ustun tutulduğu bir toplumda yasıyorsak sormak lazım bu sğreci kim yarattı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 11:30