SOYADI ÇOK MU ÖNEMLİ

Kadın evlenmekle kocasınınım soyadını alır hükmü 28 Ocak 2024 tarihinde yürürlükten kaldırıldı ve

Türk Medeni Kanunu'nun 187. maddesinin birinci cümlesinde "evlenen kadının kocasının soyadını alacağını ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadının önünde önceki soyadını da kullanabileceği, kadının evlenmeden önceki soyadını evlendikten sonra tek başına kullanamayacağı şeklinde

Anayasa'nın 41. maddesine göre eşlerin eşit haklara sahip olduğunu ifade ederek "Bir kimsenin kimliğinin belirlenmesinde en önemli unsur olan soyadı, vazgeçilemez, devredilemez ve feragat edilemez mutlak bir kişilik hakkıdır. Soyadının bu özelliğinin yasada sadece erkeklere tanınması, kadınlara karşı ayrımcılığa ve eşler arası eşitsizliğe yol açmaktadır. Anayasa Mahkemesinin iptal kararına göre, kadın evlilikte kendi soyadıyla devam etmek isterse artık dava açma zorunluluğu kalkmıştır.

Şimdi kadına bu kadar şiddetin uygulandığı, dikkate alınmadığı kadının sadece sekreter, öğretmen, hemşire olabileceği düşüncenin olduğu düzenlemeler de, kadına görev vermeye çekinen ve korkan yöneticilerin olduğu bir anlayışta soyadı olsa ne olur olmazsa ne olur.

Gündemi boşuna kadınlar açısından değerlendiriyoruz demenin anlamı nedir?

Sosyal medyada kadının meta gibi görüldüğü , cinsel içerikli paylaşımların olduğu ve kadını sadece amaçlara göre değerlendirildiği dünyada sesini çıkarabilen ve duruşu olan kadınlar için bu önemli olabilir , eşimin soyadı beni neden rahatsız etsin ki.. kendi soyadımdan utanmıyorum ya da şahane demiyorum ama eşimin soyadını taşımaktan da rahatsız olmuyorum.

Bunlar kadınların öncelikli konuları olmaması gerekir kadın şiddete hayır demeli , kadını dövemez sövemez hakaret edemezsin ..kadını insan yerine koymalısın ..kadınlarda yerlerini ve sınırlarını bilmeli insanlık olmalı önemli olan bu olmalı , kadın da erkek de meta değildir , mal değildir , kullanılıp kenara atılacak çaput değildir , erkek sağmalık olarak görülmemeli kadında kum torbası olarak görülmemeli

Yaradılışa aykırı davranılması yanlış değil mi? Hele inançlı kişilerin kadın ve erkeği sosyal medyada olduğu gibi görmeleri ve saygısızlık yapmaları olacak şey değil bu ne din inancına ne dinsizlik ne Hristiyanlık ne Yahudilik düşüncesine uymuyor.

Mücadele olacaksa 11 - 12 yaşındaki kızları cinsel obje gibi görüp onlardan faydalanmaya çalışma ile mücadele edilip koruyucu yasalar çıkarılmalı ..utanmalı insanlık çocuklar üzerinden hayasızlığa ..

Yoksa eşinin soyadını alsa ne olur almasa ne olur? Adamın soyadını almıyor ama evde her akşam kum torbası oluyor, adam yerine konulmuyor neymiş soyadını almış ..Bırakın Allah aşkına genele bakın genele soyadı alınınca her şey düzelecek mi ? Sana saygı duyacak mı? Sen ona saygı duyacak mısın? Aileler bu konunun neresinde olacaklar ..Boşa kürek sallamayın ..Kurulacak ailelerde saygı olmalı , sevgi olmalı ..Kadına ve erkeğe saygı duyulmalı ..Ana konularda yasa çıkarılsın ve uygulansın cezalar caydırıcı olsun ..İnsanlık adına olsun tüm çalışmalar.. eşitlik üzerine olsun.

SAYGILARIMLA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fazile Özkurt - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.