Bir Kitap: Her Şeyin Yok Olduğu Anda Bile Umut Vardır

Meraklı her insan başlangıcın peşine düşer...

Hemen zihinlerde bir soru belirir: Her şey nasıl başladı?

Yüzlerce yıldır anlatılagelen onca hikaye, mit, efsanenin arasından Tales’in sıyrıldığı söylenir...

O daha önce başvurulmamış bir açıklama yoluna girişti. Masalsı açıklamaları bir kenara bırakıp akılcı yöntemleri benimsedi.

Hem de yaklaşık 2 bin 600 yıl önce...

Thales M.Ö 624’te Milet’te doğdu. Milet; Bugünkü Anadolu’nun batısında, Ege bölgesinde Büyük Menderes Nehrinin hemen ağzına yakın kurulmuş deniz kıyısında bir antik liman şehriydi.

Anadolu’da yaşamak; Heredot’un ayak izlerini takip etmek, Hierapolisli Epiktetos’u duymak, Sinoplu Diyojen ile Büyük İskender’e kafa tutmak, Troya’da Aşil ile Hektor’un çarpışmasını yüreği ağzında izlemektir.

Anadolu medeniyetlerin beşiği...

Anadolu medeniyetlerin beşiğidir sözü abartılı değildir. Hatta biraz eksik de denilebilir. Bir tarafta bir eşya kadar kıymetli olmayan Atinalı kadınlar diğer taraftan hayatın içinde olan, hayata yön veren Anadolu kadınları... Tüm bunları yanyana koyduğumuzda felsefenin niçin Ege’nin ak köpükleri arasından doğduğuna şaşırmamak gerekir.

Bir çok felsefe tarihçisi Anadolu’daki Milet’in felsefenin sıfır noktası olduğu düşüncesinde birleşir. Kimileri Sümerleri kimileri de başka uygarlıkları da işaret eder ama net yanıt bulmak mümkün değildir.

Ancak hem Anadolu’da yetişmenin verdiği sahiplenme içgüdüsü, hem de felsefe tarihçilerinin kanıtlayıcı çalışmalarını göz önünde bulunduranların, Milet kentini felsefenin ve sistemli düşüncenin kaynağı kabul etmekte beis görülmüyor. Yani sıfır noktasına yakıştırılıyor...

Thales’i felsefenin başlatıcısı kabul edilmesinin sebebi, gerçeği anlamaya çılışırken o güne kadar süregelen mitoloji kaynaklı açıklamalar dışında bir açıklamaya yönelmiş olmasıdır.

Thales bir doğa filozofuydu, doğayı okumayı, dinlemeyi çok iyi biliyordu. O kendisinden önce yüzyıllardır anlatılagelen mitosların akla uygun olmadığını kavramış yani batıl inancın yerine bilimi tercih etmişti.

Thales’i önemli kılan, doğayı araştıran ve başlangıcı sorgulayan ilk filozof oluşudur. Ona göre varlığın başlangıcı “Su” dur.

Doğa filozofu Thales, gökyüzünü izlerken çağının çok ötesine baktı. Gölge boyuyla piramitlerin boyunu ölçerken, farkında olarak veya olmayarak matematikte de çığır açtığı kabul edilir.

2600 yıl kadar önce bakın Thales neler demiş?

X- “En hızlı şey akıldır çünkü her yerde dolaşır” diyen Thales, aynı zamanda felsefenin sıfır noktasındaki filozof olarak kabul edilir.

X- “En güç şey kendini tanımak, en kolay şey de başkasına öğüt vermektir”

X- “Akıllı düşünceyi gösteren çok konuşmak değildir. Bir tek bilgeliği ara, bir tek onuru seç. Böylece geveze insanların kesilmek istemeyen seslerini kısacaksın”

X- “Bedence sağlıklı, ruhça becerikli, yaradılışça eğitimli olan mutludur”

X- “En iyi ve en doğru yaşamanın yolu, başkalarında kınadığımız şeyi kendimizin yapmamasından geçer”

X- “Büyük değişimler birden değil yavaş yavaş gerçekleşir. Birdenbire gerçekleşen şey, değişimi hazırlayan sebeplerin olgunlaşıp patlamasıdır. Tıpkı savaşlar gibi”

X- “Aşkın olmadığı dünya harap, efsaneler eksik, masallar tatsızdır”

X- “Bir toplum kazandığı savaşlar nispetinde değil, hayatın içine karışan, hayata yön veren kadınları nispetinde gelişmiştir”

Kitabın kimliği...

Bir Kitap: Her Şeyin Yok Olduğu Anda Bile Umut Vardır

104 sayfalık kitap Destek yayınlarından çıktı. Yayıma hazırlayan Çalar Çetok oldu. Elimdeki bu üçüncü baskı kitap Ocak 2023’te okuruyla buluştu.

Felsefenin sıfır noktasındaki filozof olarak anılan Thales çok seçkin bir şehirde çok seçkin bir ailede dünyaya gelmesi ve dünyaya çağdaşlarından çok farklı bakması onun bilim çevrelerince ilk filozof olarak kabul edilmesini sağlamıştır.

Bu cep kitabı ebadındaki küçük eseri okurken, günümüzden 2 bin 600 yıl öncesine gitmek müthiş etkileyici...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadun Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.