ALLAH İLE ALDATMAK…

Yaklaşık olarak yedi yıl önce yazmış olduğum bir dipnota ilişti gözlerim önceki akşam. Okuduğum kitabın satırlarından alıntı yapıp bir de kendimce ilavede bulunmuşum. Şu şekilde:

 “... Boş versene dava mava açma! Kazansa da kaybetse de fark etmez, her iki sonuçta rahatlatır onu. Çünkü hesap bu dünyada görülmüş olur. O sana söz verirken Allah orada değil miydi, ona ne şüphe, ona ne şüphe, elbette oradaydı! Amacı her neyse, onu elde edebilmek için Allah’ı da aldattı yani o şahıs. Bu sebeple sen onu Allah’a havale et! En münasip zamanda, en isabetli silleyi Allah’tan başka kim vurabilir?”

Kitapta Beni en etkileyen paragraf buydu şüphesiz! Allah ile aldatmak ne büyük bir aldanıştı halbuki… Kim kimi aldatmıştı? Allah’ı mı bir ötekini mi yoksa kendisini mi? Hayattı ya bu aslında, bir oyun ve oyalanmadan ibaret değil miydi? Her şey bir imtihandan ibaretti ise peki ya biz bu imtihanın neresindeydik? Mesele de burada işte…

“…Sonra devam etti; sana bir şey söyleyeyim mi, sana da zaten aldatılmak yakışırdı oğlum.”

"Allah ile aldatmak" kavramı, ilk bakışta oldukça çelişkili ve kafa karıştırıcı görünebilir. Nasıl olur da bir insan Allah ile aldatabilir? Bu mümkün olabilir mi? Kim kimi aldatmıştır? Bu hafta naçizane biraz bunu açıklamaya çalışacağım sizlere sevgili okur.

Allah ile Aldatmak Ne Demektir?

Bu kavramın farklı yorumları ve anlamları olabilir. Bir bakış açısına göre, Allah ile aldatmak, dini duyguları ve inançları kişisel çıkarlar için kullanmak anlamına gelir. Bu, dini kisve altında dünyevi menfaatler elde etmeye çalışan, riyakâr ve ikiyüzlü bir tutumdur.

Başka bir bakış açısına göre ise, Allah ile aldatmak, kişinin kendi nefsini kandırması ve gerçeklerden kaçması anlamına gelir. Bu, kişinin hatalarını ve kusurlarını görmezden gelmesi, kendini haklı çıkarması ve sorumluluktan kaçmasıdır.

"Allah ile aldatmak"ın çeşitli nedenleri olabilir. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Hırs ve Açgözlülük: Bazı insanlar, maddi kazanç elde etmek için dini duyguları ve inançları istismar etmeye eğilimlidirler.
  • Güç ve Kontrol Arzusu: Bazı insanlar, dini otoriteyi kullanarak insanları kontrol etmeye ve manipüle etmeye çalışırlar.
  • Cahillik ve Bilgisizlik: Dini bilgi eksikliği, insanların sömürülmesine zemin hazırlayabilir.
  • Kötü Niyet: Bazı insanlar, kasıtlı olarak dini duyguları ve inançları istismar ederek insanları aldatmaya çalışırlar.

"Allah ile aldatmak"ın hem bireysel hem de toplumsal açıdan birçok olumsuz sonucu vardır. Bu aldatma, insanların Allah'a olan güvenini zedeler, dini duygularını sömürür ve onları manevi açıdan yıpratır. Toplumsal açıdan ise bu aldatma, din ve ahlak değerlerinin zayıflamasına, güvensizlik ve kutuplaşmaya yol açar.

Ancak bu aldatma, aynı zamanda bir imtihan olarak da görülebilir. Allah, kullarını bu tür aldatmalara karşı sınar ve kimin samimi, kimin ise çıkarcı olduğunu açığa çıkarır. Bu imtihan, insanların Allah'a ve dine olan bağlılıklarını ve samimiyetlerini test eder. Her birimiz bu imtihandan nasibimizi alıyoruz. Önemli olan, samimi bir şekilde Allah'a ve dinine bağlı kalabilmektir.

Sonuç olarak; "Allah ile aldatmak" ifadesi, üzerinde düşünülmesi ve irdelenmesi gereken bir kavramdır. Bu ifade, bize samimiyetin ve dürüstlüğün önemini hatırlatır. Allah'a ve dine olan bağlılığımızın gösterişten uzak, kalbimizden gelen bir bağlılık olması gerektiğini vurgular.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yeliz Seyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

08

Mevlüt Seyhan - Peygamber Efendimizin 'Aldatan bizden değildir' ve 'Din samimiyettir' sözleriyle bu güzel yazıyı yan yana koyup okuyunca daha da bir anlamlı hale geliyor kanaatimce yazılanlar.

İyi insan,özelinde güzel bir müslüman aldatmaz,aldatmamalı, her ne amaç ve menfaat gereği olursa olsun.İhtiyaca binaen yazılmış sanki...

Kalemine ve yüreğine sağlık yazar HANIM.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 14:04
07

Yasemin - Aslında her dönemin büyük sorunlarından biri olan bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim, kaleminize sağlık

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 10:27
06

Izmitli - Dini bilgi eksikliği, insanların sömürülmesine zemin hazırlayabilir.

Tarihimize bakıyorum da münafığın yaptığı bir yana bizdeki en büyük eksiklik de dinimizi tam öğrenmeye gayret etmememizden kaynaklanıyor.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 10:25
05

Nuray Gönenç - Yıllarca yeter ki Allah ile kandirilayim derdim ama yaşadığımız günler meselenin bu kadar masum olmadığını, bir Müslümanin ne kadar akıllı olması gerektigini çok acı bir şekilde öğretti.

Canim yazar sen ve satırların bu toplum için çok elzem. Yazmaktan hiç vaz geçme.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 10:20
04

Ecren - Allah ile aldattığını sanan en büyük aldanandir, keşke bilselerdi...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 10:00
03

Koü'lü - Ah ah öyle güncel bir konuya deginmissiniz ve bu konuda öyle söylenecek sözler var ki ;başlarsam kendimi tutabilemeyebilirim.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 09:45
02

Semih D. - Allah ile aldatmak ne büyük bir aldanıştı halbuki… Kim kimi aldatmıştı? Allah’ı mı bir ötekini mi yoksa kendisini mi? Hayattı ya bu aslında, bir oyun ve oyalanmadan ibaret değil miydi? Her şey bir imtihandan ibaretti ise peki ya biz bu imtihanın neresindeydik? Mesele de burada işte…

Burası çok etkiledi beni. Mükemmel bir tasvir. Evet Dahi arkadaşa katılıyorum. Böyle insanlar kolay yetişmiyor. Kıymetlerini bilmemiz lazım. Tebrik ederim yine tadı damağımızda kalan bir yazı olmuş.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 12:21
01

Dahi - Bir Yeliz Seyhan kolay yetişmiyor, kıymetini herkes bilmeli

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 27 Şubat 23:45