KAR PAYLARI VE DİĞER MENKUL KIYMETLERİN VERGİLENDİRİLMESİ

Sevgili okurlar, serinin üçüncü yazısında gerçek kişilerin elde etmiş olduğu kar payları ve diğer menkul sermaye iratlarının nasıl vergilendirileceğini, bu gelirler neden ile mart ayında gelir vergisi beyannamesi verilip verilmeyeceğine ilişkin bilgilendirme yapacağım.

Gelir vergisi kanununda sahibinin ticari, zirai veya mesleki faaliyeti dışında nakdi sermaye veya para ile temsil edilen değerlerden müteşekkil sermaye dolayısıyla elde ettiği kâr payı, faiz, kira ve benzeri iratlar menkul sermaye iradı olarak tanımlanmıştır.

Peki bu tanıma göre hangi gelir menkul sermaye iradı olarak kabul edilmektedir. Burada en çok rastlanılanları; hisse senedi kar payları (temettü gelirleri), Limited şirket ortaklarının dağıttıkları kazançlar, devlet tahvili ve hazine bonosu faizleri, mevduat faizleri, her türlü alacak faizleri, senetlerin iskonto edilmesi nedeni ile alınan bedeller, katılım bankalarınca kar ve zarara katılma hesabı karşılığında ödenen kar payları, eurobont faiz gelirleri, yatırım fonlarının katılma paylarına ödenen kar payları olarak sayabiliriz. 

Burada şunu belirtmek lazım hisse senetlerinin, iştirak hisselerinin satışı menkul sermaye iradı olmayıp, değer artış kazancıdır. Ancak bunların elde tutulması nedeni ile elde edilen kâr payı ödemeleri menkul sermaye iradıdır. Her iki durumda elde edilen iratlar gelir vergisi kanuna göre farklı vergilendirme rejimine sahiptir.

Gerçek kişilerce 2023 takvim yılında elde edilen menkul sermaye iratlarının bir kısmı beyan edilecek gelir toplamının 150.000 TL’yi aşması halinde, bir kısmı ise vergi kesintisine ve istisnaya tabi olmadıkları için 8.400 TL’yi aşması halinde yıllık beyanname ile beyan edilecektir. Bir kısmı ise tutarı ne olursa olsun beyan edilmeyecektir. Yani menkul sermaye iratlarını üç grup altında toplamak mümkünüdür.

Birincisi tutarı ne olursa olsun beyan edilmeyecek olan mevduat faizi, katılım bankası kar payları, repo gelirleri, menkul kıymetlerin lede çıkarılması nedeni ile elde edilen gelirleri sayabiliriz.

İkinci olarak yıllık 8.400-TL’den fazla gelir olması halinde beyan edilecekler off-shore bankacılık faiz gelirleri, senetlerin iskonto edilmesi nedeni ile elde edilen gelirler, yurt dışından elde edilen diğer menkul sermaye iratları, her türlü alacak faizlerini sayabiliriz.

Üçüncü sırada 150.000-TL’yi geçmesi durumunda tamamı yıllık beyanname ile beyan edilecek her çeşit tahvil ve hazine bonosu faizleri ile toplu konut idaresi, kamu ortaklığı İdaresi ve özelleştirme İdaresince çıkarılan menkul kıymetlerden elde edilen gelirler, eurobont faiz gelirleri, tam mükellef kurumlardan elde edilen kar paylarını sayabiliriz.

Konu başlığımızda belirttiğimiz kar paylarının yarısı gelir vergisinden istisnadır. Bu elde edilen kar payları üzerinden % 10 üzerinden dağıtan kurum tarafından stopaj yapılmaktadır. Buna göre elde edilen brüt gelirin yarısı 150.000-TL yıllık tutarı geçerse mart ayında yıllık beyanname ile beyanı gerekmektedir.

Sevgili okurlar köşe yazıma burada son vermek istiyorum. Gelir vergisi ve beyanı serimizin yeni yazısında buluşmak üzere esen kalın. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tolga Kaya - Mesaj Gönder

# çok, ile, son, mart, 10.

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.