Bir Kitap: Var mısın ki, Yok Olmaktan Korkuyorsun?

Türk bir ailenin çocuğu olarak 870 yılında Türkistan’da Farab yakınlarında dünyaya gelen ve hayatı boyunca müzik, felsefe, botanik, matematik ve mantık alanında sayısız eserler kaleme alan Farabi, ilim ve düşün dünyasında “öğretmen” kabul edilen Aristoteles’ten sonra “İkinci Öğretmen” olarak kabul görmüştür.

Sadece filozofları değil, sayısız bilim adamını da derinden etkilemiş, akımların ve icatların ilham kaynağı olmuştur.

Ailesi varlıklı olduğu için saraya yakın ilişki içinde olmasına rağmen, Farabi de diğer İslam düşünürleri Hallac-ı Mansur, İbn-i Sina, İbn Rüşd, İbn-i Haldun, Nesimi, El Kindi gibi siyasi iradeyi tamamen reddetmiştir. Halka ve yoksullara yakın olan Farabi böylelikle halk tarafından sevilmiş ve benimsenmiştir.

Günde yalnız bir öğün yemekle hayatını sürdüren Farabi zamanının her anının ilimle geçirmeye gayret göstermiştir. Çünkü Farabi’ye göre insan ilmi aramakla mükelleftir. İlmi bulmak, onu öğrenmek ve onu anlatmak zorundadır.

Farabi’ye göre insan ve kötülük...

“Kötülük insan tarihinin en önemli meselelerinden biridir. Gerek felsefe alanında gerekse başka alanlarda kötülüğün gerçek anlamı çağlar boyu tartışılmıştır.

Alem ve mahlukat kusursuzdur. Ancak insan eliyle var edilen bir kötülük vardır. Dolayısıyla insan eliyle var edilen bilinçli kötülük dışında kadim bir kötülükten bahsetmek imkansızdır. İnsanın yaradılışı genel olarak iyilik üzerinedir. Ancak insanın iradesi onun nasıl bir insan olacağını belirler”

Farabi ve Akıl...

“Akıl insanı diğer canlılardan ayıran, ona düşünme ve sorgulama, ayırt etme yeteneği veren insana özel çok değerli bir anlama aletidir.

Akıl insanı tamamlayan en önemli özelliktir. Aklın olmadığı vücutta duygular sadece içgüdüsel kalacaktır. Çünkü aklın olmadığı yerde duyguların da tanım olarak bir anlamı kalmayacaktır. İnsan olarak duygularımızı anlamlı kılan da şüphesiz akıldır. Duygular ise akla ek kaynaklardır. Nesneler akılla davranabilir ama duygular olmadan da nesnelerin önemi kavranamaz”

Farabi ve Mutluluk...

“Mutluluk, mutlak, kayıtsız, şartsız ve karşılıksız iyiliktir. Mutluluğu kendine amaç edinen insan her zaman doğru yol üzerinde olacaktır.

Mutluluk maddeye ihtiyaç duymayan, herhangi bir maddenin varlığı ya da yokluğu ile alakası olmayan yüce bir kazanımdır. Mutluluk insan aklının ulaşabileceği en zirve kazanımdır.

Bir nesneyi aldığımızda yaşadığımız hissiyat mutluluk değildir. Ya da bir insanın sizinle beraber olması ve sizde uyandırdığı hisler de mutluluk değildir. Bu yanılgılardan kurtulanlar ancak gerçek mutluluğun ne olduğunu kavrayabilir.

Mutluluk hazzın ötesinde bir anlam içerir. İnsanın buna ulaşabilmesi için de hayatın içinde ölçülü olması gerekir. Mutluluğun sağlanması için insandaki duyguların akıl denetiminde olması gerekir”

Farabi’ye göre Felsefe ve Aşk...

“İnsanın içinde kendisine ait bir dünyası, cevheri olsa da insanları birbirine bağlayan bu cevherden kaynaklanan sevgi ve muhabbettir. Bu sevgi ise Allah’tan gelmektedir. Bu yüzden Allah’ın bize bahşettiği bir hediye olan bu sevgiyi insanlar iyi değerlendirmelidir.

Aşk geçici bir eylem olan başkasını sevmek değildir. İnsanın ruhunun doğrudan Allah’a tabi olup ona bağlanmasıdır. İnsan böyle yaparsa yani Allah’a duyduğu sınırsız sevgi, karşılık beklememe, teslimiyetle gerçek aşka ulaşabilir”

Kitabın Kimliği:

Bir Kitap: Var mısın ki, Yok Olmaktan Korkuyorsun?

120 sayfalık cep kitap ebatındaki eser Destek yayınlarından çıktı. Yayına hazırlayan Mesud Topal oldu.

Çağımız insanının anlamlı ve anlamsız gayretleriyle yüzleşmesi ve yeniden bir yaşam kurgusu inşa etmesi açısından bakıldığında Farabi’nin ilham dolu hayatı ve çalışmaları örnek alınacaktır iddiasında olan bir kitap...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadun Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.