Şahin Talus; “Türkiye’deki ilk üç teşkilattan biriyiz”

Başkanı Şahin Talus ve Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Gürsel ile Murad Ergelen geçen gün gazetemizi ziyaret etti.

Arkadaşlarım Nurettin Kolaylı, Uygur Mete, Evin Bozkurt ve Ayşe Aydın Ceyhan ile birlikte bir saate aşkın süre sohbet ettik…

Gerçekleştirdiğimiz röportajı yayınladık ben bugün biraz izlenim ve biraz da özet aktaracağım…

Yerel seçimlerden sonra sonuçları değerlendiren Başkan Şahin Talus, sandık sandık seçim analizi yaptıklarını, sonuçları değerlendirip bir sonraki seçime hazırlanacaklarını belirtti.

Talus Kocaeli teşkilatlarının önemine değinerek şunları söyledi;  “Kocaeli teşkilatlarının bir avantajı var. Türkiye’deki ilk üç teşkilattan biridir. Sağlam temeller üzerine kurulmuştur bunun yansıması da sahaya olmuştur. Ayrıca Kocaeli teşkilatları büyükşehir belediyesi, milletvekilleri ve tüm teşkilatlarıyla uyum içinde çalıştı bu da sonuçlara yansıdı”

AK Parti’nin oy kaybetmediğini, sandık başına gitmeyen seçmenin sonucu belirlediğini ifade eden Şahin Talus, “Sonuçları sadece ekonomiye bağlamamak gerekiyor, kendimizi seçmene tam olarak anlatamadığımızı da gördük.” dedi.

Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın’ın çok başarılı olduğunu vurguladıktan sonra birlikte uyum içinde çalıştıklarının altını çizdi...

Talus Haziran’ın ilk haftasında ilçe danışma toplantılarına da başlayıp bayrama kadar bitireceklerini söyledi.

Gelelim sorulara ve Talus’un yanıtlarına...

Şahin Talus; “Türkiye’deki ilk üç teşkilattan biriyiz”
Soldan sağa; Uygur Mete, Ayşe Aydın Ceyhan, ben, Şahin Talus, Nurettin Kolaylı, Murad Ergelen, Evin Bozkurt ve Büşranur Durdu

Seçim sonuçlarını nasıl ele alıyorsunuz?

Talus:

“AK Parti’nin elindeki en büyük şehir Kocaeli. Türkiye’nin örnek alacağı il konumundayız. Seçim sonuçlarını ilçe ilçe mahalle mahalle çıkardık. Genel manada değerlendirme yaptık. Tüm ilçelerde daraltılmış danışma toplantısı yaptık ana kademe yöneticileri, meclis üyeleri, kadın kolları, gençlik kolları ve mahalle başkanlarını tek tek dinledik ve kendilerine teşekkür ettik. Bayramdan önce de genişletilmiş yerel danışma toplantıları yapacağız. Ayrıca sandık bazlı değerlendirmelere de başladık.”

Sandığa gitmeyen seçmenin sonuca etkisi oldu mu?

Talus:

“İlimizde 361 bin 384 kişi sandığa gitmedi. Seçim  günü öğleden sonra üyelerimizi aradık ve bir kısmının sandığa gitmediğini hissettik. Sandığa gitmeyen seçmen seçim sonucunu belirledi. O bakımdan herkese ulaşmamız gerekiyor. Sonuçları sadece emekliye bağlamak olmaz mahalle mahalle  çalışma yapıp her seçmene ulaşmamız lazım. Bizim herkese ulaşıp yaptığımız hata varsa onu görmemiz her türlü seçmene kendimizi anlatmamız gerekiyor, onunla ilgili de bir çalışma yapıyoruz.”

Sandığa gitmeyen seçmenden hangi dersi çıkardınız?

Talus:

“Bu seçmen sandığa gidip farklı bir partiye de oy verebilirdi. Ben sana tekrar oy verebilirim diyor. Buradaki durum bizim açımızdan güzel, bu sonuçları pozitife çevirmemiz gerekiyor. Sandığa girmeyen seçmenin çoğunluğunun bizden olduğunu görüyoruz. Geçersiz oy sayısı arttı bu da bizle tepki oyların olduğunu gösteriyor. Gebze’de iki kat fark attık. Bütün aday adayları gibi 3 ilçenin adayı da temayül sonuçlarına göre belirlendi. Adaylarımız ellerinden geleni yaptı sandığa gitmeyen seçmen dalgası 3 ilçemizi etkiledi.”

Yeniden Refah Partisi’nin bütün illerde ivme yakalarken Kocaeli’nde oyunu çok yükseltmemesini nasıl izah ediyorsunuz?

Talus:

“Milletvekili seçiminde bunu ifade etmiştik. Yeniden Refah Partisi’ne giden bizim seçmenimizdi. Yerel seçimde de özellikle gerek ev toplantıları gerek ilçelerdeki çalışmalarda bunu anlattık. Bunu anlattığımız için de tüm ilçelere çalışma yaptık. Yeniden Refah’ın da Kocaeli’nde oy artışı olmadı. MHP ve BBP ile diğer illere göre çok iyi bir birliktelik sağladık. Bu birlikteliği sağlayan ilk üç ilden biriyiz. Biz anlaştık diyen illerdeniz. Bizim ittifaklarımız açık ittifaklardı muhalefetinki gibi gizli ittifak değildi.”

Cumhur İttifakı olarak MHP ve BBP ile birlikteliğinizin uyumundan memnun kaldınız mı?

Talus:

“Milliyetçi Hareket Partisi ile meclis üyeliği ve başkan yardımcılığı konusunda her ilçede birlik beraberlik konusunda anlaştık. Bu da ülkücü taban ve BBP tabanını yansıdı ardından sahaya yansıdı ve faydasını gördük. 15 aylık süreçte Tahir Başkan’a çok güzel uyumlu çalıştık. Milletvekillerimizle her on beş günden bir toplantı yaptık. Her şeyi istişare ettik. Masada her şeyi konuştuk masanın dışında bir şey konuşmadık, ardından işleme geçtik. Teşkilatlar uyumluydu bu da bize ülke genelinde oylarımız düşmesine rağmen Kocaeli’de sandığa gitmeyen seçmen sayısına rağmen başarılı bir sonuç aldık.”

Aday adaylarının belirlenmesinde nasıl bir yol izlediniz?

Talus:

“Gerek meclis üyesi adayları tespitini gerek belediye başkan adayları tespitini şeffaf bir şekilde yaptık. Gençlik kollarımızın hakkını mı korumamız gerekiyordu koruduk, kadın kollarımızın hakkını mı korumamız gerekiyordu, koruduk. Herkesi sahaya sürdük. Herkesin sahada olmasından mutlu olduk. Allah razı olsun kimi gece çalıştı kimi gündüz çalıştı. Kocaeli teşkilatlarının bir avantajı var. Türkiye’deki ilk üç teşkilattan biridir. Sağlam temeller üzerine kurulmuştur bunun yansıması da sahaya olmuştur. Ayrıca Kocaeli teşkilatları büyükşehir belediyesi, milletvekilleri ve tüm teşkilatlarıyla uyum içinde çalıştı bu da sonuçlara yansıdı.”

Adayların tespitini nasıl yaptınız?

Talus:

“Belediye başkan adayı tespiti, milletvekili tespiti gibi olmadı. 12 aday adayının 7’si ilçe başkanlığı 4’ü gençlik kolları başkanlığı yapmıştı. Temayül, bizim yaptığımız anketler, genel merkezin yaptığı anket ve kamuoyu algısı aday adaylarının belirlemede etkin rol oynadı. Bunların sonuçlarına bakarak teşkilatta görev yapan isimler öne çıkıyordu. Allah razı olsun genel merkez de bu konuda destek verdi. Daha çok teşkilat kökenli isimleri belediye başkan adayı olarak belirledik. Bu yüzden kimse bize ‘nereden geldi bu aday’ diyemedi. Teşkilatla bu konuda sıkıntı yaşamadık. 3 ilçede adaylar birlik beraberlik ortak görüş ile tespit edildi.”

Sandığa gitmeyen seçmeni anketlerde göremediniz mi?

Talus:

“13-14 Mart’a kadar yaptığımız anketler ve saha analizlerinden sonra seçime 10 gün kala kararsız oyların sandığa gitmeyeceğini görmedik, göremedik.

Tüm Türkiye göremedi. Her ilçede 6 puanlık düşüklüğümüz oldu. Normalde Tahir Başkan’ı yüzde 51 ile bitireceğiz diye hesapladık. Derince’de tüm milletvekillerimiz, Tahir Başkan çok çalıştı. Karşımızdaki aday oyunu artırmadı, aksine düşürdü. Derince’de 23 bine yakın seçmen sandığa gitmedi. Karamürsel’de yüzde 74 katılım oldu. 11 bin kişi sandığa gitmedi. Sandığa gitmeyen seçmen sonucu belirledi. 2019’da zaten küçük bir farkla almıştık o ilçeyi”

Türkiye genelindeki sonuçlar üzerinde emeklilerin etkisi belirleyici oldu, görüşlerine ne diyorsunuz?

 Talus:

“Kocaeli genelinde de bunu ifade ediyorlar. Sadece emeklilerin seçim sonuçlarını etkilediği görüşü tamamen yanlış. Emekliler de tepkili fakat seçmenin sandıkta geçersiz oylarını da analiz ettik. Pandemi sonrası ekonomik sıkıntılar tabi ki sandığa yansıdı sadece buna bağlamadan acaba başka konular etkili oldu mu diye araştırıyoruz. Seçmenin beklentileri ne, reflekslerini neler etkiledi diye araştırıyoruz. Sonuçlara da göre de önümüzdeki seçimler için çalışmalarımızı planlayacağız.”

Danışma meclisleri ne zaman başlayacak?

Talus:

“Haziran ayının ilk haftası planlıyoruz, bayram öncesinde bitirmeyi düşünüyoruz. Gelecek hafta il başkanları toplantısı var.”

Genç seçmenin davranışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Talus:

“Bana göre onun da analizi yapılmalı, gençlere kendimizi tam anlatamamış olabiliriz. Gençlere bu kadar erken yaşta seçme seçilme hakkını tanıyan sonuçta Cumhurbaşkanımız. Bu kitleye ulaşamıyorsak, onlara kendimizi anlatamıyorsak bunu araştırmamız gerekiyor. Gençleri suçlamamak lazım. Her kesimle ilgili çalışmamız var. Sandık sandık değerlendirdiğimizde daha iyi sonuçlara ulaşacağız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Özgür Özel’in görüşmesi çok tartışılıyor, sizin görüşünüz nedir?

Talus:

“İktidar partisi ile ana muhalefetin fikir ayrılıkları olsa belli bir noktada görüşmesi fikir alışverişinde bulunması olumlu bir süreç vatandaşında beklediği bu. 15 aylık süreçte Bülent Bey (Sarı) ile görüştük bir arkadaşlığımız var sonuçta görüşüyoruz. Bazı konuları kendimiz arka planda çözdük. Kocaeli’deki siyasette ılımlı bir hava vardı. Belediye başkanlarının büyükşehir belediyesi ile uyumlu olması muhalefette olsalar bile halka olumlu yansıyacaktır.” ...

Özetle:

Gazetemizi ziyaret eden AK Parti il Başkanı Şahin Talus 31 Mart seçim sonuçlarını sandık sandık değerlendirdiklerini ve gereken dersleri çıkardıklarını ifade etti.

Kocaeli teşkilatlarının Türkiye’de her zaman ilk üçün içinde yer aldığını vurgulayan Talus’un 31 Mart için özet değerlendirmesi şöyle oldu;

“Kocaeli’nde seçmen iki ikazda bulundu: Bir 13 belediyenin 10’unu bize emanet etti. İki diğer ilçeleri bize vermeyerek bizi ikaz etti, bu konularda çalışmalarınızı yapın dedi. Burada sadece başarı yok iki ikaz da var.”

Kişisel değerlendirmem şöyle;

AK Parti 22 yıl sonra ilk kez 31 Mart seçiminden ikinci parti çıkarken Türkiye çapında büyük oy eksilmeleri yaşadı. Buna karşın hem Büyükşehir hem de ilçelerde eksilmeler bakımından en az oy kaybı Kocaeli’nde yaşandı.

Yani AK Parti’nin yurt genelinde aldığı hasarın çok azını Kocaeli aldı. Türkiye’nin kırmızıya boyanan haritasında en önemli bir il olarak Kocaeli’nin turuncu kalması, şüphesiz Başkan Şahin Talus ve AK Parti teşkilatlarının başarısı oldu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadun Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

İsmail - Dolandırıldığımda AK Parti Kocaeli İl Başkanı Sayın Mehmet Ellibeş'e 7-8 tane belge/kanıt gönderdim e-posta ile. Hiçbirine geri dönüş yapmadı. Ayaklarım olmadığı halde -çok zor- randevu alıp makamına çıktım. Hiç oralı olmadı, 'N'apayım yani şimdi, ilçe başkanını görevden mi alayım...' gibi söylemlerle görüşmeyi bitirdi. Yolsuzluk olayları ilçe başkanlarının aile şirketlerine kadar sirayet edip belgeli, kanıtlı şikayetler bile görmezden gelinip partinin İL başkanlıklarına çözüm aramaya gelen engelli vatandaşların elindeki belgelere hiç bakılmaksızın Mehmet Ellibeş tarafından adeta dalga geçercesine savsaklanıp kapı dışarı edilişleri, bugünlerin habercisiydi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Mayıs 15:35
01

Izmitli - Chpnin iyi adaylar çıkardığı yerde chp kazandı buyuksehirde aday yoktu tahir başkan kendiyle yarıştı körfez kıl payı kazanıldı kandirada bile zor kazandılar bu bir başarı degildir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Mayıs 00:45