Kocaeli İstinaf Mahkemesini hak ediyor

Önce İstinaf nedir ona bir bakalım.

İstinaf Arapça kökenli bir kelime olup Yargıtay ile ilk derece mahkemeleri arasında kurulacak üst derece mahkemelerince yapılacak olan yargısal denetimin adı.

Yani mahkemelerin verdiği kararlar bir üst mahkemede bir kez daha gözden geçirilecek, gerekirse yeniden duruşma yapılacak, delil toplanacak ve tanık dinlenebilecektir.

Mahkeme kararlarının bir kez daha incelenmesi, denetlenmesi adli hataların ortadan kaldırılarak doğru ve adil kararlar verilmesine hizmet edecek.

Özellikle istinaf mahkemelerinde görev yapacak hâkimler tecrübeli ve uzmanlaşmış olanlar arasından seçileceğinden ve toplu olarak çalışacaklarından kararların en az hatayla alınmasını sağlayacak. Kanuna göre toplam 5 yıla kadar olan hapis cezaları, değeri 5 bin liraya kadar olan hukuk davaları ve her türlü para cezasına ilişkin kararlar, on yıla kadar hapis cezası gerektiren suçlara dair beraat kararları istinaf mahkemelerinde karara bağlanacağı için Yargıtay'a gitmeyecek.

Hukukçuların ifade ettiğine göre bu tablo Yargıtayın iş yükünü oluşturan davaların % 60-70'ini ortadan kaldıracak.

Bu şekilde Yargıtay'ın iş yükünün azalması demek, karara bağlanmak üzere yıllarca dosyaların Yargıtay'da beklememesi anlamına geliyor.

Avrupa Konseyi'nin CEPEJ raporunda Adalet Bakanlığı istatistiklerine dayanılarak verilen bilgiye göre davalar Türkiye'de ortalama 246 günde karara bağlanıyor.

O zaman nasıl oluyor da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye'yi 4, 6, 8 yıl süren davalar nedeniyle mahkum ediyor.

Demek ki kalan süreyi, dosyalar Yargıtay'da bekleyerek geçiriyor.

Birkaç yıl bekledikten sonra da bozulan dosya ilk derece mahkemesine giderek süreç yeniden başlıyor.

İşte istinaf, hem adli hataları hem de Yargıtay'ın iş yükünü azaltıyor ki bu da kendiliğinden yargılamanın 6 ila 8 yıl yerine çok daha kısa sürede, hatasız, adil ve makul sürelerde sonuçlanmasını sağlayacak.

Peki, konunun Kocaeli ile ilgisi ne diyorsanız oraya geleyim hemen;

Türkiye’de sadece 9 ilde İstanbul, Bursa, Konya, İzmir, Adana, Ankara, Samsun, Erzurum ve Diyarbakır’da kurulan  İstinaf mahkemelerinin sayısının 20’ ye çıkması   bekleniyor.

Yeni kurulacak olan İstinaf mahkemelerinin birinin de Kocaeli’nde olmasını istiyoruz.

İlimiz şu anda İstanbul’a bağlı ancak İstanbul’un yükü çok ağır.

Bu yüzden Doğu Marmara’da Düzce, Bolu ,Kocaeli ve Sakarya’yı kapsayacak bir İstinaf mahkemesi gerekiyor.

Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu’nun bu konuda çaba harcadığını biliyoruz.

Bu konu unutulmuş olarak karşımızda duruyor.

Bu konunun tekrar gündeme gelmesi ve istinaf Mahkemelerinden birinin Kocaeli’de kurulması kentin öncelikli gündemlerinden biri olmalı diye düşünüyoruz.

Bu yüzden konu sadece hukukçuların gündeminde kalmamalı.

Kentleşme ve büyümenin hızla sürdüğü ilimiz; yeni yapılan konutlar, iş merkezleri, konaklama tesisleri, ,alış veriş merkezleri yönünden çevre illere göre çok daha geniş olanaklara sahiptir. Beş yıldızlı konaklama tesisleri, hızla artmakta ve iyi düzeydedir.

İlimiz gerek yapımı süren hastaneler, gerekse mevcut sağlık kuruluşları yönünden bölgenin sağlık merkezi konumundadır.

Üniversitemiz hızla büyümekte, fakülte ve yüksek okul sayımız giderek artmaktadır.

Hava alanımızın olması da önemli bir faktördür.

İlimiz, nüfusu, adli yönden, iş sayısı bakımından, bölgenin nüfusu en çok, iş yoğunluğu en fazla olan ilidir.

Kısaca ilimizde kurulacak bir Bölge Adliye Mahkemesi bünyesinde 50'ye yakın birinci sınıf veya birinci sınıfa ayrılmış Hakim ve Savcı görev alacaktır. Yargılama bu nedenle daha hızlı olacak, daha doğru sonuca ulaşılarak, toplumdaki adalet anlayışı, adalete olan güven artacaktır. Mahkemeye bağlı tüm iller İstinaf yargılaması için Kocaeli’ye gelecek, gerektiğinde konaklayacak, hukuki sorunlarını çözmeye çalışacaktır. Ulaşım, konaklama, sağlık, gıda vb. bütün sektörler hareketlenecek, ilimizdeki gelişmeye paralel olarak yeni yatırımlar gerçekleştirilecektir.

Özetle, Bölge Adliye Mahkemesi'nin kuruluşu ilimiz açısından ekonomik, sosyal, kültürel yönleriyle çok büyük önem taşımaktadır.

İlimizde İstinaf Mahkemesi kurulmasını sağlamak birinci derecede öncelikli hedefimizdir.

Adalet hizmetinin hızlı, doğru ve güvenilir yürümesi anlamındadır. İlimiz İstinaf Mahkemesi'ne her yönüyle hazırdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurettin Kolaylı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?