Geçen haftanın ardından… Polis Haftası… Doğan… Büyükakın… ÇYDD… enKOCAELİ…

Polis Haftası’nda Vali

Güzeloğlu’na ziyaret…

Türk Polis Teşkilatı’nın 172. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kocaeli İl Emniyet Müdürü Necati Denizci beraberinde Personel Şube Müdürü Yıldırım Güler ile polis memurları Tuğçe Güngören, Mustafa Tekin, Şener Bayrak ve Gökhan Er olduğu halde Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nu makamında ziyaret ederek bir çiçek takdim etti.

Ziyarette İl Emniyet Müdürü Denizci özetle şunları söyledi:

“Kocaeli’mizin asayiş, huzur ve güvenliği için emniyet teşkilatı olarak, valimizin emir ve direktifleri doğrultusunda hizmete devam ediyoruz. Bugün de bizleri makamında kabul eden valimize desteklerinden ve kabullerinden dolayı teşekkür ediyorum”

Vali Güzeloğlu ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İlk öncelikle polis teşkilatımızın 172. Kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Teşkilatın mensubu olarak, vatanın bölünmez bütünlüğü, milletin bekası ve devletimizin payidar olması uğruna hayatını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. Kahraman gazilerimize de sağlık ve hayırlı ömürler diliyorum.

Türk Polisi Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı, hukukun çizdiği yetkilerle sorumlu ve insan haklarına saygılı bir bakışla milletinden aldığı güçle, milletin değerlerine bağlı ve milletiyle her konuda bütünleşmiş bir şekilde üstün bir görev ifa ediyor. Bu büyük devletin ve büyük milletin sonsuza kadar olan yolculuğunda gelecek her yıla daha güçlü, daha gelişmiş bir polis teşkilatımızla erişeceğiz. Hem dünya çapında hem bölgesel ölçekte Türk Polis Emniyet Teşkilatı aynı zamanda uluslar arası sınırları aşan suçlarla mücadele olmak üzere başta küresel terörizm, uyuşturucu mücadelesi ve dünyayı tehdit eden bütün güvenlik sorunlarında komşu ve diğer ülkelerin polis teşkilatlarıyla da çok başarılı bir işbirliği gerçekleştirilmektedir…

… 15 Temmuz hain darbe kalkışması gecesinde de bu milletin dik duruşuna Türk Polisi de aynı şekilde karşılık vermiş, milleti ile beraber omuz omuza o gece hain darbe niyetlerini püskürtmüştür. İnşallah kararlılıkla Türk Emniyeti ve polis teşkilatıyla tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de milletimizin emrinde olmaktan büyük mutluluk duyduğumuzu belirtiyorum. Millete hizmet etmenin en büyük onur olduğunu, sorumluluk olduğunun altını çiziyorum…”

Doğan’ın Ağrı çıkarması

ve Mardinli konukları…

Referandum sürecinde en fazla çalışan belediye başkanlarının başında kuşkusuz İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan geliyor. Onlarca açılış ve temel atma gerçekleştirerek İzmit halkının dikkatini fazlasıyla çekti. Çeşitli belediyelerin zamanında bitmeyen işleri, sürüncemede kalan projeleri ve seçim vaatlerinde olmasına rağmen yapımından vazgeçilen projelerinden bıkan insanlar Başkan Doğan’ın bu açılış ve temel atma fırtınasını görünce biraz moral kazandı. Doğan geçen hafta farklı iki projeye daha imza attı. Birincisi danışmanlığını yaptığı Ağrı’nın Diyadin ilçesine 20 kişilik bir ekip ile giderek burada çeşitli etkinliklerde bulundu. 4 okulda eğitim gören 5. Sınıf öğrencilerine 200 bisiklet dağıtan Doğan, bir tane de Çorba Çeşmesi hizmete açtı. Diyadin’i karış karış gezip, halkla sohbet eden Doğan daha sonra da TÜGVA Ağrı Şubesi’nin açılışını yapmak üzere buraya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile hem birlikte açılış yaptı hem de gençler için düzenlenen konferansta birlikte konuşma yaptı.

Başkan Doğan Ağrı Diyadin’in yanı sıra Mardin Kızıltepe Belediyesi’nin de danışmanlığını üstlendiği için bu ilçe ile de sıcak diyaloglar kurulmuştu. Bu çerçevede Belediyeler arası temaslardan başka olarak geçtiğimiz ay içinde Kızıltepe’nin muhtarları İzmit’e gelerek Doğan’ın konuğu olmuşlardı. Konukseverlikten çok memnun ilçelerine dönen muhtarlar bunun reklamını da çok fazla yapınca bu kez bütün muhtarlar Mardin Valisi Mustafa Yaman’ı devreye koyarak İzmit’e gelmek istemişler. Doğan’da valinin bu talebini kırmayınca Mardin’den gelen 100 kadar muhtarı Doğan geçen hafta İzmit’te konuk etti. Bunlar geçen hafta referandum tartışmalarının dışında kalan şehrimiz adına güzel etkinlikler oldu.

Büyükakın KOTO’da

iş dünyasıyla buluştu…

Referandum çalışmaları dışında geçen hafta ne yapıldı diye baktığımda ilk aklıma gelenlerden biri de Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyakın’ın Kocaeli Ticaret Odası’na(KOTO) giderek “İzmit Kent Merkezi Trafik Dolaşım Planı” ile ilgili olarak işadamlarının görüş ve önerilerini dinlemiş olması geliyor. Toplantıda havanda su dövülmeyerek iş dünyasından gelecek görüş ve önerilerin uygulanabilir olup olmadığını değerlendirecek bir de danışma kurulu oluşturuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KOTO Başkanı Necmi Bulut özetle şu görüşleri dile getirdi;

“Geçtiğimiz günlerde oda üyelerimizi ve ticaretimizi yakından ilgilendiren şehir içi trafiğinin geleceği ile ilgili görüşme gerçekleştirdiğimiz Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, esnaf ve tüccarımızın görüşlerini önemsediğini ifade etmiş ve konu ile ilgili toplantı düzenlememizi istemişti. Bugün sayın Genel Sekreterimiz Tahir Büyükakın ile şehir içi trafiğinin geleceğini konuşacağız ve görüşlerimizi ileteceğiz”

Büyükakın KOTO üyelerinin düşünce ve önerilerini aldı:

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın da konuşmasında Kocaeli Metrosu ve tramvay hattı sonrası İzmit’te uygulanması planlanan trafik dolaşım planları hakkında kapsamlı bilgi verdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 yılında hazırlanan Ulaşım Ana Planı çerçevesinde, Kocaeli’nin trafik yükünün detaylı bir şekilde haritalandırıldığını ve kentte hafif raylı sistemler kazandırmak üzere çalışmaya başladıklarını ifade eden Büyükakın sözlerini şöyle sürdürdü;

“Körfez Atalar Mahallesi’nden – Cengiz Topel Havalimanı’na kadar 32 kilometreyi kapsayan hafif raylı sistem projemiz var. Tramvay projemiz de tüm hızıyla devam ediyor. Yapılması planlanan ve devam eden projeler için sizlerin görüşleri bizler için çok büyük önem arz ediyor”

Büyükakın daha sonra KOTO üyesi işadamlarının görüş ve önerilerini dinledi ve bir danışma kurulu oluşturulmasına karar verildi. KOTO tarafından kurulacak bu danışma kurulu işadamlarının görüş ve önerilerini alıp Büyükşehir ile birlikte değerlendirecek. Bundan çıkacak sonuca göre kentin ticari hayatı için en uygun ve önemli plan üzerinde çalışma yürütülecek.

ÇYDD’den 7. Türk

Halk Müziği konseri…

Geçen haftanın referandum tartışmalarının dışında hayata geçen bir başka güzel etkinlik, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD) Kocaeli Şubesi’nin gerçekleştirdiği müzik ziyafeti oldu. ÇYDD, 7’nci Türk Halk Müziği Konseri’ni Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde(SDKM) gerçekleştirdi. Konserin koro şefliğini Mehtap Güzel Sürmeli üstlendi. ÇYDD üyelerinin oluşturduğu koro; Ötme bülbül ötme, eyletme beni, altın yüzüğüm kırıldı gibi birbirinden güzel türküleri seslendirirken solo parçalar da gecede büyük alkış topladı. Konserin sonunda ise İzmir Marşı ile salonda büyük coşku yaşandı. Salon dolunca konseri bazı vatandaşlar merdivenlere oturarak izledi.

Konser başlamadan önce bir konuşma yapan ÇYDD Kocaeli Şube Başkanı Meral Dönmez özetle şunları söyledi:

“Ülkemiz ve dünyamız zor günler geçiriyor. Birlik ve dayanışmayı arttıran, halktan gücünü alan ve halkı anlatan türkülerle sizlerle birlikte olmak istedik. Türküler yüreğimizin dili, başımızın sevda yelidir. Anadolu’dur Türküler. Bu zengin kültürü bizlere miras bırakan, laik ve demokratik Türkiye’yi kuran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Çağdaşlaşma adına ülkemiz çocuklarının aydınlık geleceği için eğitim çalışmalarımıza ara vermeden sürdürmemize önderlik yapmış olan bu amaçla derneğimizi kuran Prof. Dr. Türkan Saylan’ı da saygıyla anıyoruz”

Engin Şahin ve

www.enkocaeli.com.tr

Engin Şahin’i 2000’li yılların başından bu yana tanırım. Samimiyetimiz her geçen yıl daha fazla arttı. Sevdiğimi bir meslektaşım. Büyükşehir’de görev yaptı. Bizim Çağdaş Kocaeli Gazetesi’nde uzun yıllar köşe yazdı. Sonra Demokrat Kocaeli’de başarılı bir Genel Yayın Müdürlüğü yaptı. Eskiden beri bütün yazılarını keyifle okurum, Üretkendir, sürekli kendisini yenileyen, yaratıcı, çalışkan, araştırıcı ve idealist dolayısıyla biraz da hırslı bir kardeşimdir. Yeni bir internet sitesi kurdu. 10 gün kadar oldu ve her gün biraz daha iyiye, güzele giden bir internet sitesi. Sevgili Engin Şahin’e ve yol arkadaşlarına başarılar diliyorum. Siz sevgili okurlara da Şahin’in kurduğu www.enkocaeli.com.tr’ yi takip etmenizi öneriyorum.

Sevgili okurlar;

Yeni haftanın herkese sağlık, mutluluk ve başarı dolu günler getirmesini diliyorum. Hoşça kalın, esen kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadun Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?