Okul Öncesi Eğitimin Faydaları

Okul Öncesi Eğitim, 3-6 yaş arası çocukların gelişimini toplumun kültürel değerleri açısından değerlendirip akıl yürütmelerinde onları destekleyen ve yaratıcılıklarını geliştiren, kendilerini ifade etmelerini sağlayan sistematik bir eğitim sürecidir.

3-6 yaş arası dönem, çocukların öğrenmeye en açık oldukları dönemdir. Bu nedenle bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerekir.

Okul öncesi eğitim alan çocukların, eğitim almayan çocuklara göre birçok alanda daha başarılı olduğunu kanıtlayan birçok akademik çalışma günümüzde mevcuttur. Bu dönemde özellikle motor ve bilişsel becerilerin yanında, onların hayata hazırlanmaları, sorgulamaları, düşünmeleri ve sorumluluk alabilmeleri için de ortam yaratılmalıdır. Çocuklar bu sayede bağımsızlaşmayı, sorumluluk almayı öğrenirler ve dolayısıyla özgüvenleri de yükselir.

Günümüzde özellikle büyük şehirlerde ebeveynlerin daha bilinçli olup çocukların ilkokul yaşlarını beklemeyip kreş ve anaokulu düzeyindeki kurumlara gönderdiklerini görmekteyiz. Bu okul öncesi dönemin çocukların gelişimlerine olan katkıları çok fazladır. Bilindiği üzere okul, çocuğun ailesi dışındaki tanıdığı ilk toplumsal ve sosyal çevresidir. Bu çevrede öğrenmiş olacağı yeni bilgiler ve kazanımlarla, çocuklar ileriki yıllarda karşılaşacakları problemleri çözme becerileri kazanmakta ve kendilerine özgü başa çıkma stratejileri geliştirmektedirler. Ayrıca çocuğun okul öncesi eğitim alması, okul sendromu olarak bilinen ve pek çok çocuğun sorun yaşamasına neden olan bazı sorunları yaşamadan okul hayatlarına geçiş yapmalarını kolaylaştırmaktadır.

Okul öncesi eğitim ile çocuk arkadaşları ile paylaşım ve uyum içinde olmayı, beraber hareket etmeyi , karar almayı, sorunlara karşı çözüm üretebilmeyi ve kendisi olabilmeyi öğrenir.

Günümüzde tablet ve bilgisayarla oyalanan ve saatlerce televizyon karşısında vakit geçiren çocuklar sosyallikten ve paylaşmaktan uzak yetişmektedir. Zihinleri dolu fakat fikirleri olmayan, sorunları ile baş etmeyi bilmeyen, mutsuz, çabuk tüketen, çözmek yerine bitirmeyi tercih eden kişiler olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Çocukların özgüvenlerinin yüksek olabilmesi için sürekli müdahale eden anne ve baba olmak yerine cesaretlendirip yanında olan, destekleyen anne-baba modeli tercih edilmelidir. İnsan beyninin çoğu 6 yaşa kadar tamamlandığı için bu döneme dikkat edilmeli ve okul öncesi eğitim ciddiye alınıp çocuklar desteklenmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Banu Kılıç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?