HAK VERMEMEK MÜMKÜN DEĞİL

Kapalı alanlarda sigara içilmemesine yönelik yasak, otomobilleri de kapsadı. Bunu okuduğumda şaka herhalde dedim, bu güne kadar hayatımda hiç alkol almadım, hiç sigara içmedim diye yalan söyleyemem. Ayda yılda bir sigara içerim, keyif sigarası olmalı, sohbet güzel olmalı yani özel olması gerekiyor.

Arkadaşlar ile bir araya geleceğim kahvenin yanında nikotin oranı az, ince sigara içerim. İşyerinde, evde, arabada, sokakta sigara içmem. Bir paket bana en az 3 -4 ay gider , Yapmıyorum , etmiyorum diye ahkam kesmem , ahkam kesmek bence acizliktir ..kimseye şirin görünmek , aman kusursuzum …!! Böyle bir davranış şekli bana göre değil.

Ancak …!! Benim sigara içmemem başkalarının beni rahatsız etmeyecek gibi sigara içmesini engelleyeceğim anlamına gelmez.

Sağlığa zararlı olduğu , çevreyi , doğayı kirlettiği bir gerçek .. Keşke hiç sigara üretilmemiş olsa idi. Üreten firmalar ve vergi alan devlet bu soruna çözüm bulsa, sigaradan kazanç son bulsa keşke.

Eskiden otobüslerde, toplu taşım araçlarında sigara içilirdi bu son derece yanlış dı ve uygulama ile buna gelen yasağı, denetlemeleri, cezayı ayakta alkışlarım.

Yeni uygulama il pilot il seçilen Bursa, Manisa, Tokat ve Aksaray’ın da bulundu birçok ilde polis ekipleri “dumansız araçlar” uygulaması başlatıyor.

Polis ekipleri, sürücüsünün sigara içtiğini tespit ettikleri araçları durduruyor. Ekipler, bu sürücülere Kabahatler Kanunu'na göre 153'er lira para cezası kesiyor…

Şimdi bu araçlar toplu taşım aracı değil, vatandaşın kendi aracı aracında istediği gibi, yanındaki kişiler varsa onlardan izin almak suretiyle sigarasını içebilmeli.

Araç kullanırken sigara içmek araç sürme açısından tehlikeli mi ? Belki ama esas telefonla konuşmak daha tehlikeli ,aracın yönü bile değişiyor ..alkol almak onu zaten saymıyorum bile külliyen kaldırılsa da olur ..çocuğunu direksiyona oturtmak buna ne demeli ..

Yeşilaycı biri olarak bu uygulamanın doğru olmadığını düşünüyorum, insanları fazla mengeneye almak olarak düşünüyorum, insanları araçlarında özel konumlarında bu denli dikte etmek yanlış.

Aracı olan ve sigara içen bir kardeşimiz ‘’Restoranda anlarım , kapalı mekanlarda anlarım , başkasının sağlığını ya da özgürlüğünü engelleyeceğimiz yerleri anlarım , sigara içmeyen biri ile seyahat ediyorsanız sorarsınız ya da az içmeye çalışırsınız ..her şey dört dörtlük ve biz Avrupalıyız diyecekseniz Bilim , sanat, eğitim , sağlık , şiddet , ekonomi , inanç konularında ki yanlışlar , hatalar , sorunlar giderilsin .. Bu kusur kalsın ‘’ dedi .

Hak vermemek mümkün değil ve bu uygulamaya en kısa zamanda son verileceğine ve insanlara öz varlıklarında rahat etmelerinin sağlanacağını , Bu işle görevli polis memurlarının da daha etkin ve yetkin konularda değerlendirileceğini ümit ediyorum ..

SAYGILARIMLA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fazile Özkurt - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?