Ramazan Bayramı’ndan kalan kısa notlar…

Korona Ramazan Bayramı’nı adeta öksüz bıraktı. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin yanaklarından öpmek, dost ve arkadaşlarla kucaklaşmak olamayınca hepimiz telefonlara sarıldık. Zaten üç operatörün çökmesi de telefonlara ne kadar yüklendiğimizi gayet güzel anlatıyor.
İyi de oldu, birbirimizi daha çok hatırlama ihtiyacı duyduk. Böylece bayramımızı bir nebze olsun öksüz kalmaktan kurtarıp manen mutlu olduk. Geçmiş yıllara oranla 4-5 kat daha fazla telefonlara sarılıp bayramlaştık. Annem, kardeşlerim, oğlum gelinim ve torunum ile meslektaşlarım haricindeki bayramlaşmalarımın bir bölümünden kısaca söz edeceğim. Korona gölgesinde ilk kez böyle bir bayram kutladığımız için bunu tarihe not düşmek istiyorum…
Ali Sağsöz (Gazetenin imtiyaz sahibi):
Gazetemizin imtiyaz sahibi yani patronumuz Ali Sağsöz 20 yaşında. Sabah erkenden evime gelerek hem bayramımı kutladı hem de taze simit getirdi. Tabi kapıdan ve sosyal mesafeye uygun maskeli olarak. Bayramımı oğlumdan ve çekirdek ailemden sonra ilk kutlayan Ali oldu.
Faruk Çetin (Amcamın oğlu):
Ketenciler’de hayvanlarıyla ilgilenip, bahçe işleriyle uğraşıyordu.
Sümer karabıyık (Halamın oğlu):
Yakınında oturduğu için 4 aylık torununu görmeye gitmiş. Uzaktan görmekle yetinmiş.
Ruhi Eroğlu (Uzuntarla’dan dostum):
Bayramı köyde geçirmiş. Köyde bol yürüyüş yapıp bahçe işleriyle uğraştı.
Tahir Büyükakın (Büyükşehir Başkanı):
İlk gün öğleye kadar İzmit Bağçeşme’deki evinde kalmış sonra Karamürsel’e gidip, annesini sosyal mesafaye uygun bayramını kutlamış. Ardından da sahaya inip devam eden çalışmaları takip etmiş, bu arada çalışan işçilerle bayramlaşıp tatlı ikram etti.
Harun Yıldızlı (CHP İl Başkanı):
En genç il başkanı olduğu için bütün siyasi parti il başkanlarını arayıp bayramlarını kutlamış. Mehmet Ellibeş “Ben de görüntülü olarak aramak üzereydim, siz benden önce davrandınız” demiş. Sonra Vali Hüseyin Aksoy ile Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın’ın da bayramını kutlamış. Tabi bu arada kendi partilileri ile şehrin 65 yaş üstündeki büyüklerini arayıp bayramlarını kutlamış. Kentin 100’den fazla çınarını aramış.
Mehmet Ellibeş ( AK Parti il başkanı):
Bayramı köyü Hamidiye’de geçirdi. Bu arada iki kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferans ile yaptığı toplantılara katıldı.
Fikri Işık (Eski Başbakan Yardımcısı):
Bayrama ailesiyle birlikte Ankara’daki evinde girdi. Arayan partilileri ve dostlarıyla bayramlaşmış. Kitap okumaya, araştırmalar yapmaya ve davetli olduğu konferanslara hazırlıklarını sürdürdü.
İlyas Şeker (AK Parti milletvekili):
Bayramı kentimizdeki evinde geçirmiş. 2 Haziran’da açılacak meclisi bekliyor. Bu arada 24. Dönem milletvekilleriyle videolu bayramlaşma gerçekleştirmiş. Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün ile bu ilçede bazı projeleri birlikte gezip inceledi.
Sami Çakır (AK Parti milletvekili):
Bayrama Kartepe’deki evinde ailesiyle birlikte girdi. Evde sakin bir bayram geçirmiş. Bayramdan sonra(2 Haziran) açılacak meclis için hazırlık yapmaya başlamış…
Haydar Akar (CHP PM üyesi milletvekili):
Derben’te evindeydi. Dededen kalma 90 yıllık bir tarihi evi varmış orada tadilat yapıyordu. Bu evde doğmuş ve 8 yaşına kadar oturmuş, o nedenle evde epey bir anısı varmış.
Tahsin Tarhan (CHP milletvekili):
Bayrama ailesiyle birlikte Darıca’daki evinde girdi. Korona sürecinde evini ofis olarak kullandı. Bayramda da mesai yapan işyerlerini evinden idare etti.
Aydın Ünlü ( MHP İl Başkanı):
Eşme’deydi, ailesiyle bayramlaştıktan sonra partisinin programı nedeniyle ilk gün soluğu Kandıra’da aldı. Diğer günlerde de bazı ilçelerdeki partililerini ziyaret etti.
Fatma Kaplan Hürriyet (İzmit belediye Başkanı):
Bayramın ilk iki günü 6 mahalleyi dolaştı. Sokak izni kullanan 65 yaş ve üstüne ulaşıp maske, kolonya ve pişmaniye hediye etti. Üçüncü gün evine çekilip telefonla bayramlaşmaya ve arayanlara cevap vermeye başladı.
Yalçın Kuşkan (CHP eski il başkanı):
Bayrama İzmit’teki evinde eşi Ülkü Hanımefendiyle girdi. Oğlu Can arayıp iki ay kadar önce dünyaya gelen torunu ile görüntülü görüştürmüş...
Hikmet Erenkaya (Eski İzmit Büyükşehir Başkanı):
Korona sürecinde İzmit’te oturuyordu sonra Bahçecik’e taşındı. Bayrama buradaki yazlık evinde torunlarıyla birlikte girmiş. Erenkaya hayatında hiç bu kadar tatil yapmadığını söylüyor, Korona bittikten sonra da buradaki evinde dostlarını ağırlayacakmış.
Sinan Saral (İşadamı):
Babasını Bayramdan kısa süre önce kaybetmişti o nedenle henüz acısı tazeydi. Maşukiye’deki evinde ailesiyleydi. Bahçe işleri ile uğraştı, bol bol dinlenip kitap okumuş.
İbrahim Aracı (Sanayici):
Bayramda fabrikada çalışmış. Korona süreci başlamadan önce Şubat aylarında Çin’e gittiği için Covid-19 Pandemisini erken fark edip ona göre tedbirlerini almaya başlamış. Koruma Tarım’ın bahçesine çalışanların kalacağı 5 yıldızlı otel konforunda prefabrikler yaptırmış. Hem Korona sürecinde hem de bayramda çalışanlarına ikramiye dağıtmış. Ürettiği klor dezenfektanın temel maddesi olunca var gücüyle üretime yoğunlaşmış. 500’den fazla çalışanı arasında vaka çıkmadığına seviniyor.
Alparslan Seymen (CHP eski ilçe Başkanı):
Bayrama rahmetli babasından kalan Kuruçeşme’deki evinde ailesiyle girdi. 5 kardeşin dördü burada oturuyormuş. Alparslan Bahçe işleriyle uğraşıp, bol bol yürüyüş yapıyormuş.
İbrahim Karaosmanoğlu (Önceki Büyükşehir Başkanı);
Yuvacık’taki evindeydi. Çocukları ve torunları gelmiş. Hepsi sosyal mesafeye uygun ve maskeli olarak bayram kutlaması yapmışlar. Kendisi bayramda bahçe işleriyle ilgilenmiş.
Sefa Sirmen (CHP eski milletvekili):
Korona sürecine Marmaris’te yakalandı. Kendisi dönemeyince eşi Kamuran Hanımefendi ile kızı ve torunları bayramda yanına gitti.
Zeynel Başlak (Avukat ve emekli iş idamı):
Bayrama eşi KYÖD eski Başkanı Semra Hanımefendi ile İzmit Plaj Yolu’ndaki evinde girdi. 65 yaş nedeniyle Zeynel sürekli evde o nedenle izin günlerinde sitenin içinde ve dışında eşiyle yürüyüş yapıyormuş.
Rafet Yıldızlı (CHP eski ilçe başkanı):
CHP’nin simge ismi ama biliyorsunuz aynı zamanda yeni genç il başkanı Harun Yıldızlı’nın da babası. Ketenciler’de Yeşil Vadi Konakları’nda oturuyor. Bayramı da eşiyle birlikte orada geçirdi. Çocukları ve torunları görmeye gelmiş.
Murat Güven ( Kocaelispor eski yöneticisi);
65 yaş üstünde olduğu için İzmit merkezdeki evinde kurallara uyuyor. Bayramın birinci günü eşiyle beraber dışarı çıkıp 5 kilometre kadar yürüyüş yapmış. Bayram namazına gidemediğine üzülüyor ama ibadetini evde yapmış.
Mustafa Pehlivan (Lunasan’ın sahibi):
Bayramda Sanayi Sitesi’ndeki fabrikasındaydı. Yıllardır sahibi bulunduğu Lunapark’ları bayramlarda çalıştırırdı, şimdi kendini işine verdi. Bayramdan sonraki hafta önemli bir ameliyat geçirecek. Biraz da ona hazırlanıyor.
Sefer Ekşi (Eski ANAP milletvekili):
65 yaş nedeniyle iki aydır evinden çıkmıyor. Bayramı da eşi Süheyla Hanımefendiyle birlikte evinde geçirdi. Oğlu Yakup gelip sosyal mesafeye uygun bayramlaşmış.
Kemal Köse (MHP eski milletvekili):
65 yaş üstü nedeniyle evinden çıkmıyor. Bayramda da evindeydi. Evde kalmaya alışmış kentin ve siyasetin gündemini takip ediyormuş.
Cumali Durmuş (İYİ Parti GİK Üyesi):
Bayramda ailesiyle evdeydi. Korona sürecinde Maşukiye’deki evinden pek çıkmamış. Bahçe işleri ile ilgilenip siyaseti yakından takip ediyormuş. Arada İstanbul’a genel Başkan Akşener ile görüşmeye ve Ankara’ya parti genel merkezine gidiyormuş.
Osman Küçükosmanoğlu:
Osman bayramı eşiyle birlikte, Bursa’da Hakimlik yapan kızının yanında geçirdi. Oturduğu sitenin etrafında yürüyüş yapıyormuş. Bol bol İzmit’teki dostlarıyla telefonla bayramlaşmış…
Orhan Dönmez (CHP eski İlçe Başkanı):
Ailesi ile birlikte İzmit- Bağçeşme evdeymiş. Biraz evin dışına çıkıp yürüyor, eşini dostunu telefonla arayıp bayramlaşmış. Bayramdan hemen sonra İzmir Aliağa’ya gitmek için programlandı.

Gazete’deki arkadaşlarla
Bayramlaşma…

Çağdaş Kocaeli’de 10 yıldan fazladır her Ramazan ve Kurban Bayramında arkadaşlarıma “Bayram harçlığı” veriyorum. Aslında el öptürmeyi hiç sevmem ama bayramlarda bunu bozuyorum. Arkadaşlarım “zam yok mu, hep 5 TL’ mi” diye takılıyor ama sonra sağ olsunlar gelip elimi öpüp harçlıklarını alınca seviniyorlar, bundan ben de çok mutlu oluyorum.
Bayramı üçüncü günü gazetede çalışmaya başladık. Baktım genç arkadaşlarım sabah kuyruğa girmişler beni bekliyorlar. Korona nedeniyle bizim bayram kutlaması da bu yıl maskeli ve sosyal mesafeli oldu… Ayrıca 5 TL’leri 15 gün önce alıp, dezenfekte ederek hazırlamıştım..
Gaza getirip bana bir de nutuk attırdılar. Sonra videoya aldılar selfie çektiler. Biraz Kemal Sunal’ın filmlerindeki gibi gırgır bir şey oldu ama olsun genç arkadaşlarım istedi. Onları sevindirmek de beni fazlasıyla mutlu etti.
Fotoğraf: Umut Karagöz

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadun Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?