"TÜRKMEN KOCASI" YUNUS

Yaklaşık 8 asırdır sevgisi gönülden gönüle, şiirleri dilden dile dolaşan Yunus Emre (1240-1320 ?) , tasavvuf düşünce ve edebiyatının en çok tanınan, en çok sevilen simasıdır. Mevlana,Yunus Emre’yi “Türkmen Kocası” diye nitelendirir. Allah sevgisi ve Allah’ın yarattığı her varlığa sevgi duy-ma özelliği, düşüncelerini ana sütü kadar berrak ve temiz bir Türkçe ile ifade edişi Yunus’u çok sev-dirmiş; Yunus’un 8 asra yakın bir süre ile Türk halkının belleğindeki ve gönlündeki yerini korumasını sağlamıştır.Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO 1991 yılını “ Yunus Emre Sevgi Yılı”  ilan etmiş ve Yunus Emre’nin tüm yönleriyle Dünya genelinde tanınmasına katkı sağla-mıştır. Yine 2021 yılı UNESCO tarafından Bilge Tonyukuk Abidesinin dikilişinin 1300. Yılı; Hacı Bektaşi Veli’nin vefatının 750. Yılı ve Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı nedeniyle çeşitli etkinlik-lerin yapılmasının planlandığı yıl olarak benimsenmiş ve ilan edilmiştir.

Yunus Emre tasavvuf düşüncesini, İslâm mistisizmini gıpta edilecek bir samimiyetle benimse-miş, sindirmiş bir mutasavvıf şairdir.O’nun tek amacı vardır: Mutlak Varlık (Vücut-ı mutlak)  olan ve mutlak güzellik ( Hüsn-i mutlak) sahibi Allah’a gönül yoluyla, duygu ve sezgiyle ulaşmak, insan-ı kâ-mil olmak, “Enel-Hak” sırrına erebilmek. Bu yolda incinmemek ve incitmemek; Allah’ın tecellisi olan tüm varlıkları gözetmek ve sevmek “Yaratılmışı hoş gördük / Yaratan’dan ötürü “  dizeleriyle en sade şekilde Yunus’ta ifadesini bulur.

Yunus’un en çok etkilendiği mutasavvıf şair ve düşünürler Ahmet Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ve TaptukEmre’dir.Özellikle Mevlana’ya zihnen bağlıdır ve Mevlana’nın sohbetlerine katıldığı rivayet edilir. Yunus, Mevlana ile ilgili şu dizeleri söyler:

“Mevlana sohbetinde saz ile işret oldu / Arif manaya daldı çün biledir ferişte”

“Mevlana Hüdavendigar bize nazar kıldı / O’nun görklü nazarı gönlümüz aynasıdır”

Mevlana da Yunus hakkında: “İlahi menzillerin hangisine çıktımsa bir “Türkmen Kocası”nın izini önümde buldum.” der.

Yunus , Taptuk Emre dergahına 30 yıl hizmet eder. Dağdan odun getirir, ancak eğri ve yaş ağaç getirmez. Sebebini soranlara  “ Bu dergaha odunun bile eğrisi giremez.” der. Yunus dergahtan ayrıldığında yol arkadaşlığı yaptığı yedi erenle birlikteliği sırasında “sofra talebi” vasıtasıyla kendi-sinin de erenler safında yer aldığını öğrenir. Dergaha döner, şeyhinin kendisini unutmuş olabileceği endişesiyle Ana Bacı ile “eşiğe baş koyma” şeklinde şeyhini test eder.”Bizim Yunus” ifadesini duyun-ca dergahta hizmete devam eder.Mesnevi biçiminde aruzla yazdığı didaktik bir eser olan “Risaletü’n-Nushiyye” ve çoğunlukla hece ölçüsünü kullandığı ilahilerini topladığı “Divanı” günümüze ulaşan eserleridir.

Hakkında yüzlerce kitap yazılmış Yunus Emre’yi bir köşe yazısına sığdırmak çok güç. Bu nedenle yazımızı Yunus’un birkaç mısrasına yer vererek sonlamak en iyisi.

“Gelin tanış olalım / İşi kolay kılalım / Sevelim sevilelim / Dünya kimseye kalmaz”

“Bir kez gönül yıktın ise / Bu kıldığın namaz değil / Yetmiş iki millet dahi / Elin yüzün yumaz değil.

“Gönül Çalap’ın tahtı / Çalap gönüle  baktı / İki cihan bedbahtı / Kim gönül yıkar ise”

“Ben gelmedim dava için / Benim işim sevi için/ Dostun evi gönüllerdir / Gönüller yapmaya geldim.” Tanrım bizi Yunus sevgisine ve Yunus’taki sevgiye eriştirsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erinç Gürbüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?