Şehrimiz güvenip, kucakladı biz de buna layık olacağız…

Yeni yerimize taşındığımızın üçüncü haftasında da ziyaretçi trafiğimiz yine yoğun oldu. Çoğu zaman misafirlerimiz pişti oldu. Onları ağırlayabilmek için bazen ikiye bazen üçe bölündük.

Bütün siyasi renklere kendilerini ifade etme imkanı tanıyoruz diye kendi kendimize övünüyorduk. Bunda ne kadar haklı olduğumuzu gelen konuklarımızın profilinden gördük.

Düz vatandaş da vardı iş insanı da, siyasetçi de vardı spor insanı da. Fethiye Caddesi’nden boyacı Kemal’le Bayram da geldi, TBMM Başkanvekili Haydar Akar da, Cami imamı da, muhtar da geldi. TBMM’de grubu bulunan bütün partilerin temsilcileri geldi. Önümüzdeki hafta için de TBMM dışındaki partilere ve milletvekillerine randevular vermiş bulunuyoruz…

Her gelen konuğumuz omuzlarımıza ayrı ağır bir sorumluluk yükledi. Ve bize dediler ki; Tarafsız, ilkeli ve dürüst olun, her siyasi renge kendini ifade imkanı verin, doğru habercilik anlayışınızdan hiç taviz vermeyin. Sadece kentimizin ortak çıkarlarından yana ve biz vatandaşlardan yana taraf olun…

Şehrimiz bize güvenip sımsıcak biçimde kucakladı. Biliniz ki buna layık olmak bizim de boynumuzun borcudur...

Şiarımız; Hem işimizi iyi yapacağız, hem mütevazi olacağız…

TBMM Başkanvekili Haydar Akar…

Soldan sağa; Özkan Yılmaz, Yiğit Özcan, ben, Haydar Akar, Ali Sami Sağsöz ve Nurettin Kolaylı

Haftaya Akar’ın ziyaretiyle başladık. Kırmızı plaka takmadığını biliyordum o nedenle “Sayın vekilim kırmızı plakayı takarak gelir misiniz, ben onun önünde fotoğraf çektireceğim” diye rica etmiştim, sağ olsun kırmadı. Çektirdiğimiz fotoğrafı herkes beğenip “kentimizi temsil ediyor Akar’a yakıştı” dedi. Çünkü Akar’ın kırmızı plakalı makam aracına bindiğini bugüne kadar gören olmamış. Ama bazı CHP’lilerin Akar’a sitem etti, bunu da haksızlık olarak gördüm…

Kırmızı plakayı takmasını niye istediğimi anlatayım. 2018’in Temmuz’unda Fikri Işık Başbakan Yardımcılığını bırakınca devlet katında kentimizin bir temsilcisi kalmadı. Yani kırmızı plakayı unuttuk. Hadi bakanlık konusunu bırakalım kenara, 30 yıl önce eski ANAP milletvekili rahmetli Halim Aras TBMM Başkanvekili olarak kırmızı plaka kullanmıştı…

Yani Akar’ın sahip olduğu ama kullanmadığı kırmızı plakanın kentimiz için böyle bir geçmiş tarihçesi bulunuyor. Türkiye protokolünde 11’nci, ilimizde ise birinci sırada olan plakayı Akar’dan takmasını şehrimize moral verir diyerek istedim.

Akar eskisi kadar particilik yapmıyor o nedenle ziyaretinde sadece Muharrem İnce’nin parti kurması konusuna girip “ Kocaeli’nden kopma olmaz” dedi. Ayrıca TBMM’nin yüzde 40’ı Korona’ya yakalandı, aşıda da milletvekillerinin öne alınmasını istedi. (Bu konuda kendisine hak verdim)

Hürriyet ve CHP birlikte geldi…

Soldan sağa; Yiğit Özcan, Nurettin Kolaylı, Ali Sami Sağsöz, Songül Kaya, Fatma Kaplan Hürriyet, ben, Ahmet Akın, Harun Yıldızlı, Hakan Çakar, Özkan Yılmaz, Volkan Arslan ve Uğur Ulusoy

Randevuyu İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in özel kalemi Duygu Çetiner “Başkanımız, Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Akın ile birlikte gelecek” diye aldı. Ama bir baktım CHP il başkanı Harun Yıldızlı, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ile birlikte geldiler…

Bu fotoğraf benim için “Örgüt ve belediye el ele” mesajı anlamına geldi. Biliyorsunuz Kılıçdaroğlu’nun İzmit ziyaretlerinde örgüte uğramaması çok eleştiri konusu ediliyordu. Bu kez Genel Başkan Yardımcısı önce örgüte uğradı sonra Belediyeye gitti.

Bir saat süren bu ziyaret sırasında siyasi soruları Akın’a, belediye ile ilgili soruları da Hürriyet’e sorduk. Hepsini genişçe ertesi gün(Çarşamba) yayınladık. O nedenle ben tekrar yapmayacağım…

Engin Şahin…

Soldan sağa; Uğur Ulusoy, ben, Engin Şahin, Furkan Çalışkan ve Nurettin Kolaylı

EnKocaeli internet gazetesi imtiyaz sahibi Engin Şahin, yetiştirip, pişirdiği ve bu gün neredeyse sağ kolu haline getirdiği Furkan Çalışkan ile birlikte geldi.

Engin’i 20 yıldan fazladır tanırım. Mektepli, ilkeli ve iyi bir haberci meslektaşımdır. O nedenle de kendisini hep takdir etmişimdir. Önce telefonla arayıp hayırlı olsun dedi ama bununla yetinmeyip bir de tulumba tatlısı alıp Furkan’la geldiler. Bir saate yakın mesleki sohbet yaptık.

Ziyaretten sonra da sağ olsun “Kocaeli’nin yeni abileri” diye bir yazı kaleme aldı. Telefonla aradım ama bir kez de sizin huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Engin iltifat etmiş bizlere ama bu aynı zamanda bizleri kamçıladı. Çünkü o iltifatların altında kalmamak için artık iki kat fazla çalışacağız. Ayrıca kendi adıma konuşacak olursam; Engin’in layık gördüğü Abi’lik mertebesinin hakkını vermeye çalışacağımın bilinmesini isterim…

KOTO…

Soldan sağa; Yusuf Erenkaya, Mehmet Akif Şen, Volkan Yılmaz, ben, Necmi Bulut, Nurettin Kolaylı ve Hüseyin Gezer.

KOTO Başkanı Necmi Bulut, Başkanvekili Hüseyin Gezer, yönetim kurulu üyeleri Mehmet Akif Şen, Yusuf Erenkaya ve Volkan Yılmaz birlikte geldiler.

Bulut Ocak ayında KOTO’ya kayıtlı firmalardan 32 tanesinin kapanmasına karşın 160 yeni işyerinin açıldığına dikkat çekti. Bulut geçirdiği rahatsızlıktan sonra maşallah eski sağlığına kavuşmuş. Hem Gezer hem de Yılmaz Korono’yu atlatmışlar, o nedenle biraz yaşadıklarını anlattılar.

Gültepeliler…

Soldan sağa; Galip Fırat Taşkıran, Okan Kapucu, İzzet Sezgin, ben, Taner Sinan Çakırer, Hüseyin Mutlu, Nurettin Kolaylı, Yusuf Çevik, Metin Kılıç

İzmit Gültepeliler platformu başkanı Taner Sinan Çakırer ve arkadaşları ellerine gül alıp geldiler. Kendilerini Nurettin Kolaylı ağırladı. Önceden gelmiş misafirleri yolcu edince ben de yanlarına gidip biraz sohbet etme imkanı buldum.

Gültepe’ye hayat verip renk katıyorlar. Bu kadar güzel dayanışma örneği başka mahallelerde pek yok. Sporcusu, muhtarı, iş insanı, esnafı öylesine kaynaşmış ki, helal olsun Gültepelilere dedim.

Ersin Alparslan…

Soldan sağa; Ben, Ayşe Aydın, Ersin Alpaslan ve Nurettin Kolaylı

AK Parti İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Ersin Alparslan’ı bu hayırlı olsun ziyareti sırasında ilk kez tanıdım. Ziyaretler üst üste çakışınca Ersin Bey’i ağırlamak görevini sağ olsun bizim Nurettin Kolaylı ile Ayşe Aydın üstlendi. Kasr-ı Kafe’nin işletmecisiymiş, ısrarla davette bulundu. Biz de söz verdik.

Hacıhızır ve Veliahmet Muhtarları…

Soldan sağa; Ben, Kadir Kızıl, Lütfi Bodur ve Nurettin Kolaylı

İzmit’in merkezindeki en eski mahallelerimiz olan Veliahmet’in muhtarı Kadir Kızıl ile Hacıhızır’ın muhtarı Lütfü Bodur bir kutu lokumla birlikte geldiler. Geçmiş 20-25 yıla gidip, muhtarları ve siyaseti konuştuk. Başarılı hizmetler yaptıkları için kendilerini her zaman takdir ettiğim iki muhtarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

Fırıncıların Başkanı Ali Sarı ve Ayhan Acar…

Soldan sağa; Uğur Ulusoy, ben, Ali Sarı, Nurettin Kolaylı, Ayhan Acar

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı sağ olsun gazetedeki arkadaşlar için tam buğday unundan ekmek ve pide getirdi. Tam ona hoş geldiniz derken Kocaeli Haller Şube Müdürü Ayhan Acar da bir kasa meyve ile kapıdan içeri girdi.

Böyle durumlarda ben biraz strese giriyorum. Önce gelen misafiri yeterince ağırlayamadığımıza sonradan gelene ise yeterince ilgi gösteremediğimizi düşünüp üzülüyorum.

Meğer Sarı ile Acar 30 yıllık ailece görüşen arkadaşmış. Bunu duyunca içim rahatladı sonra Ayhan Bey’e” siz dinleyin, arkadaşlarımız Ali Bey ile şu ekmek zamlarını konuşsunlar” dedik. Ali Sarı ekmeğe neden zam istediklerini anlatınca hak verdim. Her şeyin zamlandığı bir ortamda ekmek girdi fiyatlarının da çok arttığını rakamlarla ortaya koydu. Hepsini sizlere gazeteden aktardığımız için ben kısa kesiyorum…

Adem Turgut…

Soldan sağa; Yiğit Özcan, Sadun Çetin, Adem Turgut ve Nurettin Kolaylı

Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve sevgili dostum Adem Turgut, Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile birlikte taşındığımızda ziyaretimize ilk gelenler olmuştu ama “Terzi kendi söküğünü dikemezmiş” misali biz fotoğraf çektirmeyi unutmuştuk.

Gazete binalarımız yakınlaştığı için bazı ortak programlarda ya ben ona gidiyorum veya o bana geliyor. Geçen akşam birlikte katılacağımız bir davet için buluşmaya bize geldiğinde bu kez bir fotoğraf çektirelim dedik…

Mevlüt Soysal…

Soldan sağa; Yiğit Özcan, ben, Mevlüt Soysal ve Nurettin Kolaylı

Demokrat Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni sevgili kardeşim Mevlüt Soysal telefonla arayıp hayırlı olsun demişti. Sağ olsun bu kez bizzat gelme nezaketi gösterdi. Biz gazetecilerin her bir araya gelişte yaptığı gibi mesleki konularda epey bir lafladık.

Zeynep Yalçın ve Yakup Üstün…

Soldan sağa; Uğur Ulusoy,ben, Zeynep Yalçın Aksan ve Yakup Üstün

Kocaeli Fikir İnternet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yakup Üstün ile Genel Yayın Yönetmeni Zeynep Yalçın Aksan birlikte geldi. Daha doğrusu Zeynep patronu Yakup Bey’i getirdi.

Tabi beni mahcup ettiler. Çünkü ben ha bugün ha yarın derken hiç Fikir’e gidememiştim. Bu ayıbımın ezikliğini yaşıyordum. Bunu hemen Yakup Bey’e söyleyince içim rahatladı. Zeynep’i 10 yıla yakındır tanıyorum. Çok iyi bir polis muhabiriydi, çok atlatma habere imza atmıştır. Bizim Çağdaş’ın ilk kuruluşunda çalışmış. Sonra kendisini çok geliştirdi. Şimdi siyaset ve kent sorunlarına gayet güzel ele alıp gayet güzel röportajlara imza atıyor.

Yakup Bey’in adını başarılı bir iş insanı olarak duyuyordum ama ilk kez sohbet etme imkanı buldum. İzmit’in Çınarlı ve Baç semtinin çocuğu. Ben de 1970’li yılların başında liseyi okurken o semtte oturmuştum. Ortak tanıdıklarımız çıktı. Genç, efendi, hiç boş konuşmayan kaliteli bir insan olarak tanıdım. Dijital teknolojiyi iyi takip ediyor, ajans hizmetleri sunan bir şirketin de sahibi…

Eyüp Gencer…

Soldan sağa; Ben, Eyüp Gencer ve Nurettin Kolaylı

Meslektaşımız Eyüp Gencer “aldığım çikolatanın son kullanma tarihi geçecek” diye lafı çakınca, ziyaret isteğini çok fazla ötelemeyeceğimizi anladım. Epeydir görüşmemiştik, biraz hasret giderdik. Rahmetli Tanju Cılızoğlu’nun Nevşehir’de toprağa verilişine katılmıştı, biraz onu anlattı.

Ahmet Akçaalan…

Soldan sağa; Ben, Ahmet Akçaalan ve Nurettin Kolaylı

Bugün Kocaeli’nin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan’ı 7-8 yıldır tanıyorum. Ama ziyaret sırasında 15 yıl önce KOÜ’de iletişim okurken gazeteye ziyarete gelip, bir röportaj yaptığını söyleyince hemen hatırladım. Çok çalışkan, yaratıcı ve dinamik bir meslektaş olarak tanıdım. Köşe yazılarını sık sık takip ediyorum. Farklı yaklaşım açıları ilgimi çekiyor. Mesleğimiz ile ilgili epey bir sohbet ettik.

Tahsin Keskin ve Yaşar Akkamış…

Soldan sağa; Ben, Tahsin Keskin, Nurettin Kolaylı ve Yaşar Akkamış

Zirve Kocaeli internet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Tahsin Keskin ile Genel Yayın Koordinatörü Yaşar Akkamış birlikte geldi.

Yaşar’ı 25 yıla yakındır tanırım. Çok çalışkan, bilgi birikimi fazla olan tecrübeli bir meslektaşımız. Her gün olmasa da yazılarını takip ediyordum ama Tahsin Bey’i ise ilk kez tanıdım. Efendi, oturmasını kalkmasını bilen bir arkadaş izlenimi aldım.

Çarşı Reklam Seda Ceran…

Soldan sağa; Yiğit Özcan, Seda Ceran ve Uğur Ulusoy

Dedim ya geçen hafta trafik yoğunluğundan misafirlerimiz çokça pişti oldu. Bunlardan birini de Çarşı Reklam’ın sahibi Seda Ceran da yaşadık. Bizim Yiğit Özcan ile Uğur Ulusoy misafir ettiler. O sırada ağırladığım misafirlerimden dolayı ben sadece giderken el sallayarak güle güle diyebildim.

Dolmuş - Taksiler Başkanı Timurçin Sevilmiş…

Yiğit Özcan ve Timuçin Sevilmiş

Misafirler üst üste bir kez daha çakışınca S.S. 6 Nolu Dolmuş- Taksi(kırmızı minibüsler) Kooperatif Başkanı Timurçin Sevilmiş’i bizim Spor Müdürümüz Yiğit Özcan ağırladı. Ben daha sonra yeniden bekleriz diyerek yolcu ettim.

Ali Yıldırım Sezer…

Soldan sağa; Özkan Yılmaz, ben, Uğur Ulusoy, Ali Yıldırım Sezer ve Nurettin Kolaylı

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer eline çiçeğini, çikolatasını alıp geldi. Bizim arkadaşları tarih ve turizm ile sokak hayvanları hakkında yaptığı projeleri merak ediyorlardı. Dolayısıyla Sezer’e daha çok onları sordular. Hepsini Cuma günkü gazetemizde ve internet sitemizde bütün ayrıntılarıyla yayınladık.

Şener Söğüt…

Soldan sağa; Metin Özgül, ben, Şener Söğüt, Nurettin Kolaylı, Osman Yurt, Bülent Gülal, Özkan Yılmaz ve Yiğit Özcan

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Başkan Yardımcısı Osman Yurt, Basın Yayın Müdürü Bülent Gülal ve çok eski dostum ve meslektaşım olan Metin Özgül ile birlikte geldi. Metin üç defa sürgün yiyince bir süre önce İzmit Belediyesi’nde ayrılmak zorunda kalmış. Başkan Söğüt de “Gel bizim Basın Yayın’a Abi’lik yap” deyip Metin’i Körfez’e almış.

Söğüt iki defa Korona’ya yakalandığı için “Çift dikiş antikorluyum” diye espri yaptı. 450 milyonluk SGK ve Vergi borcunu 150 milyon TL’ye kapatmış (Eski garaj yerini ve bir arsasını vermiş). Bu tabi Körfez Belediyesi’nin geleceğini kurtarmak anlamında. Helal olsun, bravo Başkan dedim.

İYİ Parti, Pelin Coştur Filiz…

Soldan sağa; Samet Sütütemiz, Salim Yaşar, Cemil Uslu, ben, Nurettin Kolaylı, Pelin Coştur Filiz, Fadime Yıldız Atik ve Erol Derin

Aynı saate denk gelince ben ilk gelen Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ile ekibini ağırlarken daha sonra gelen İYİ Partili konukları Nurettin Kolaylı ağırladı.

Başkan Söğüt erken kalkınca yan odada oturan İYİ Parti İzmit yönetimine selam verip hal hatır sordu. Bu da siyasi bir nezaket örneğiydi. İki taraf birbirine saygı göstererek başarı diledi.

Ben daha sonra Pelin Hanım ve ekibine merhaba diyerek sohbetlerinin son bölümüne katıldım.

Toparlayacak olursam;

Üçüncü haftamızda da yeni gazete binamıza gelerek hayırlı olsun diyen bütün konuklarımıza gönülden teşekkürler ediyoruz.

Randevu veremeyip ötelediğimiz milletvekili ve belediye başkanlarımız oldu, onlardan bir kez daha özür diliyoruz. Her zaman başımızın üzerinde yerlerinin olduğunu hatırlatmak isteriz.

En büyük amacımız bu muhteşem ilgiye, sevgiye ve güvene layık olabilmektir.

Sevgili okurlar, sevgili dostlar bunların farkındayız, ama bir gün unuttuğumuza şahit olursanız hemen bizleri uyarınız.

Çünkü biz işimizi iyi yapıp mütevazi kalmak istiyoruz…

Sağ olunuz, var olunuz iyi ki varsınız…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadun Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?