Kocaelispor’daki erken seçim çok önemli

Bildiğiniz üzere Kocaelispor, vekil başkanı Engin KOYUN’un seçilmiş başkan olmak isteğiyle erken seçim kararı aldı.Bunda da kendisini haklı buluyorum.Ancak ,nasıl bir yönetim kurulu olacağını,ne gibi bir projeyle geleceğini ve vizyonunu bilmediğimiz için kendisine şüphe ile bakma hakkımızı kullanıyorum.Zira içinde bulunduğu,Hüseyin ÜZÜLMEZ’in başkanlığındaki yönetim tam bir başarız oldu.

Hüseyin ÜZÜLMEZ başkan olduğundan bu yana sürekli tekrar ettiğim bir olumsuzluk var o da başkanın, Sefa SİRMEN yönetim tarzında bir yönetim şeklini benimseyeceği korkumdu ve o oldu.O yönetim tarzı POPİLİZMİ önceleyen,üretmeyen , sadece günlük başarılara endeksli bir tarz.Sefa başkan kendisi aynı zamanda belediye başkanı da olduğu için kaynak oluşturmakta zorlanmıyordu .Böyle olduğu için kulüp o dönemlerde yanlış yönetilse bile tarihi başarılı sonuçlar aldı.Türkiye futbolunu,futbol pazarını iyice tanımaya başladığında da başkanlıktan ayrıldı.Ayrıldığında denebilir miktarda yanılmıyorsam 8 milyar borç ve iyi bir kadro bıraktı.Daha sonra gelen Belediye başkanları aynı oranda destek sağlamayınca ve kendileri değil atadıkları kulübü yönetmeye başladığında ve gelen yönetimler Sefa başkan zamanındaki başarılara ulaşabilmek için bu POPİLİST YÖNETİM TARZINI benimsediler.Başarının ancak böyle geleceğini zannettiler ve tabii yanıldılar.Kocaelispor kulübü o kadar belediye destekli olmuştu ki af edersiniz neredeyse tuvalet kağıdı bile belediyeden isteniyordu.Üstelik gelen yönetmler futbol Dünya’sına uzak siyaset ağırlıklı kişilerden oluşunca işer iyice vahimleşti.Halen Aziz YILDIRIM’a ödenen federasyon gelirlerimize temlik konulan borç bile taa o dönemlerden kalma.

Yönetim,Hikmet ERENKAYA yönetiminden AK parti yönetimine geçtiğinde yani İbrahim SARAL yönetimine  o dönemki rakamla 35 trilyon borçla devredildi. Bunun 17 trilyonu resmi kurumlara (SSK ve vergi) 18 trilyonu da şahıslara olan borçlardı.Bu rakamı bizzat ben ve Zeki KAYA birlikte çıkardık.Aziz YILDIRIM’a olan borçta bu rakamın içindeydi.Kocaelispor bu borç yüküyle devam edemezdi,Üstelik Süper ligden düşmüş lig düşmüştü. Gelen  yönetim de hemen şampiyon olmak için POPİLİST YOLU tercih edince maalesef hem istenen olmadı hem de borç yükü aynı kaldı.Zira İbrahim SARAL kendi dönemine ait borç bırakmadı.

Daha sonra gelen Serhan GÜRKAN yönetimi 2007-08 sezonunda doğru transferlerle takımı süper lige çıkardı.İşte bundan sonra tekrar POPİLİZM ağır bastı ,süper ligin büyüsü genç kardeşimizi etkiledi ve birçok hatalar yapıldı.O dönemki 2008-2009 yönetiminde “Kocaelispor’lu eski futbolcular derneği”ni temsilen bende vardım ve “yeniden yapılanma projemizin” uygulayıcısı olarak görev yaptım.Bu proje Kocaelispor’un geleceğini kurtaracak,kendi kendine yetecek duruma gelmesini sağlayacak bir projeydi.Sponsoru Büyükşehir Belediyesiydi,tüm bütçe oradan karşılanacaktı ve sıkı durun bütçe tam bir milyar yüz milyondu.Bu bütçe sunduğumuz proje kapsamında tarafımdan kullanılacaktı.Sansasyonel bir sürü transferlerle sezona başlandı.Sezon içerisinde takımın ligde kötü gidişi o zamanki belediye başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU’nun yönetime güvenini yitirmesi.Kocaelispor ile Büyükşehir bağının tamamen kopmasına sebep oldu.

Tabii bizim proje de yarım kaldı.Oysa o dönemde bu projenin KOCAELİ futbolu açısından çok önemli olduğunu hem başkana hem de diğer yetkililere (hatta Tahir BÜYÜKAKIN’da  o dönem kısmen işin içindeydi) anlatmama rağmen başarılı olamadım ve proje akamete uğradı.Bunda,dernek içinde yapılan hataların abartılarak belediyeye taşınması,bu projeden rahatsız olan o dönemdeki Kağıtspor yönetiminin ayak oyunları çok etkili oldu.Aslında bir kitap olabilecek şeyler yaşandı o dönemde.Kocaelispor’lu görünüp içten içe Kocaelispor düşmanı olan birçok insan tanıdım.

Serhan GÜRKAN’dan sonra başlayan bocalama ve geriye gidiş dönemininde Muammer ÇELİK ortaya çıkıp tüm ticari hayatını yok edecek derecede risklere girip ve hatta “AÇLIK GREVİ” yaparak,dikkatleri KOCAELİSPOR’a çekmek gayretlerine girse de başarılı olamadı.Zira  BŞB başkanı Kocaelispor’u kafasından silmişti ve AK partili o dönemin bazı yetkileri KÖRFEZ FK isimli bir kulüp oluşturarak Kocaelispor’un borçlarıyla birlikte tarihe gömülmesi fikrini benimsediler ve hayata da geçirdiler.Tüm bunlar yaşanırken , kulübün kapanma kararı alınması gündemiyle 2011 de genel kurul yapıldı.İşte  o kongrede kulübün kapanmasını içine sindiremeyen,Kocaelispor’un sevilmesine sebep olmuş,Kocaelispor’la anılar biriktirmiş,başarılar kazanmış bizlerin kurduğu “Kocaelispor’lu eski futbolcular derneği” tarihi bir karar alarak kongrede efsane kaptanımız Orhan GÖRSEN başkanlığında kulüp yönetimini aldı….Bu neredeyse Kocaelispor’un 2. Kuruluşuydu.Zira o dönemlerde Kocaelispor’un yerine ikame edilmeye çalışılan Körfez FK gözdeydi ve kent kaynakları siyaset eliyle oraya kanalize ediliyordu.

Bizim bu gayetimizde İbrahim KARAOSMANOĞLU’nu Kocaelispor kararından vazgeçirmedi.Bizm de yapabileceklerimiz belliydi.Zira oyuncu kadrosu tamamen KÖRFEZ FK ya aktarılmış, elde oyuncu bile kalmamıştı.Biz ancak lige katılabilecek kadar bir çalışma yapabildik.Kent dinamiklerinden beklediğiz yardımı göremeyince kendi gücümüzü aşan bu görevi bıraktık.

Daha sonra amatör kümeye kadar düşen ve tekrar kapanma noktasına kadar gelen kulübü tribünden gelen Bahri YAVUZ ve arkadaşları sahiplenip, İzmit’in çocukarıyla tekrar profesyonel lige çıkardılar.2 kez play-off oynattılar.Onların yönetimi aldıklarında bence Kocaelispor 3. Defa kuruldu.Kocaelispor’lular kısacası bence Kocaelispor şu ana kadar 3 kere kuruldu.Dedim ya kalın bir kitap olabilecek kadar detaylar içeren o yılları olabildiğince özetlemeye ,hafızalarımızı tazeleye çalıştım.

Bütün bu özeti yaptım çünkü Kocaelispor doğru yolda değil….

Büyük şehirden sağlanan destek işin ehli olmayanlar tarafından çarçur ediliyor.İşte gördük yapılanları. Hüseyin ÜZÜLMEZ yönetimin bir projesinin olmadığını, tıpkı eskiden süregelen Kocaelispor’u tarihten silecek POPİLİST yönetim şeklinin benimsediğini bir sürü gereksiz ve yetersiz transferlerle kulüp kaynaklarını doğru kullanmadığına hepimiz şahit ve tepkiliyiz.

Şimdi, bu yönetimden insanlar tekrar kulübü yönetmek istiyorlar. Hiçbir projeleri yok.Kendi imkanlarıyla oluşturacakları genel bütçe içerisinde %10 u bile bulmayacak meblağ ile kentin en büyük sportif değerini tekrar yönetmek ve bu kaynakları kullanma  yetkisi istiyorlar.Bugüne kadar yaptıklarınız bizi, sizin bu görevi başarılı bir şekilde yapabileceğimiz konusunda şüpheye düşürüyor maalesef.Sadece bu sezon yapılan hatalardan kulübe verdiğiniz zarar sağladığınız imkanların çok çok üzerinde.

Dolayısıyla,biz de “Kocaelispor’lu eski futbolcular derneği” olarak bir yönetim oluşturabilirmiyiz,bu futbol sekteründe  habersiz olanlardan kulübü kurtarabilirmiyiz diye bazı görüşmelere başladık.Hayırlısı bakalım bizimle yol arkadaşlığı yapacak gerçek Kocaelispor’lu bulabilecekmiyiz. Henüz işin çok başındayız bu konudaki gelişmeleri olumlu veya olumsuz sizlerle payaşacağım.

Şimdi POPİLİST,YETİŞTİRMEYEN,HAZIRA ALIŞMIŞ ,KAYNAK İSRAFIYLA İLGİLENMEYEN,SADECE ŞAMPİYONLUK İSTEYEN bazılarının aklına, yıllardır FUTBOL POPİLİZMİNİN akalarımıza yerleştirdiği “ya bunların parası mı var ki yönetime talip oluyorlar” düşüncesi gelebilir.Ama parası olanların Türkiye futbolunu getirdiği durum ortada.En azından bu kentin paralarıyla bize sağlanacak imkanı çöpe atmayız.Bizim kulübe sağlayacağımız en önemli fayda İSRAFI ÖNLEMEK,DEĞERİNİN ÜZERİNE ALINACAK OYUNCULARA MANİ OLMAK,FAYDALI,DOĞRU, HEDEFE UYGUN TRANSFER YAPMAK en önemlisi de KENDİ EVLATLARIYLA başarıyı yakalamak olacaktır.

Şimdi bir düşünün bakalım şimdiki mevcut yönetim kulübe ne kadar para verdi,ne kadar zarar ettirdi.Hedefe uygun durumdamıyız.Para çok şeydir ama herşey  değildir,önemli olan parayı harcacak kişilerin o işin uzmanı ve birimli olmaları en önemlisi de PROJELERİNİN olmalarıdır.El yordamıyla yapılan işlerden uzun vadeli başarılar çıkmaz.Bunu en iyi Kocaelispor’lular bilir.

Mevcut yönetimin, Fayda/maliyet dengesindeki başarı ve/veya başarısızlığını henüz bilmiyoruz.Zannetmiyorum ama İnşaAllah kongrede bu yönde bir hesaplamayla bunu açıklarlar..

Kocaelispor’un yeni bir maceralara gücü yok.Geliri olmayan tamamen Büyük Şehir Belediyesinin  oluşturacağı kaynaklara ihtiyaç duyan durumdaki kulübün iyi yönetilmesi lazım.Burada Tahir BÜYKAKIN’a çok önemli görev düşüyor.Kaynak kullanımını denetlemeli ve bu yetkiyi kime vereceğine doğru karar vermelidir.Şu ana kadar isabet kaydettiğini söyleyemem.

İŞ ehline verilmelidir…..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Levent Kılıçarslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.