Büyükakın’ın iki yıl değerlendirmesi…

Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın önceki gün Kongre Merkezi’nde geride bıraktığı iki yılın hesabını verdi.

İçerik ve sunum bakımından son yıllarda gördüğüm en iyi değerlendirme toplantısıydı. “Düşünüyoruz, yapacağız, edeceğiz” yoktu. Hepsi yapılmış projeler ile devam edenlerin anlatımıydı. Açık söylemek gerekirse projeleri dinlemekten başım döndü.

Soru cevap faslı ile birlikte geçen 3 saate varan zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım. Galiba kente çakılmış bir çiviyi, yapılmış bir hizmetin mütevazi biçimde anlatıldığını dinlerken insan mutlu oluyor ve zaman uzasa da sıkılmadan dinliyebiliyor. Bir şeyler yapıldığını biliyordum ama bu kadarını hiç tahmin etmemiştim…

2014-2019 arası hesap rafa kalkmıştı…

Belediye başkanları için her yıl hesap vermek bu kentin 50 yıllık güzel bir geleneğiydi. AK Parti’nin geçen dönemki belediye başkanları bunu rafa kaldırarak büyük bir yanlışın içine girmişlerdi. Çünkü 2014-2019 arasındaki görev yapan başkanlar kendi teşkilatlarına hesap vermeyi halka hesap vermek gibi görmeye başlamışlardı. 

O nedenle Belediyecilikten gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan biri hariç hepsini değiştirdi.

Geçen yıl Mart’ta pandemi patlamış dünya şoka girmişti. O nedenle geçen yıl değerlendirme yapılmayışını anlayışla karşıladım. Ancak Büyükakın’ı dinledikten sonra pandemi döneminde ne kadar tecrübe kazanıldığını hatta bu dönemin ne kadar fırsata dönüştürüldüğünü gördüğüme de memnun kaldım...

Gazetede bütün detayları haber olarak dün yayınladık bugün ben rakamlara ve konu başlıklarına fazla girmeden, sadece izlenimlerimi aktaracağım...

Hem mütevazi hem çok iddialı…

Büyükakın olabildiğince mütevazi kalırken nasıl çok iddialı olunabileceğinin mükemmel bir örneğini ortaya koydu. Ben abartamam diyor, hiçbir rakamı şişirmedik diyerek örnekler veriyor. “Bu projelerle iddia ediyorum Türkiye birincisiyiz” diyor.

Mesela; Yarım kalıp bitirilen Karamürsel battı çıktısı, yine yarım kalıp tamamlanan Kongre Merkezi’nin adlarını hiç anmadı harcanan paraları da 2.3 milyarın içine koymadı.

Kötü günler için 550 Milyon TL

31 Mart 2019’da Büyükşehir Başkanı seçildiğinde kasada para yerine piyasaya 300 milyon lira borç bulmuş. İki yıl geride bıraktıktan sonra önceki gün hesap verdi. Geçmişten gelen Yuvacık Barajı borcundan başka hiçbir borcu kalmamış. Pandeminin en kötü koşulları için kenara “Allah korusun şehrimin sigortası” diye 550 milyon lira koymuş.

Günümüzün en büyük derdinin işsizlik olduğunu hepimiz biliyoruz ama Büyükakın zor bir işi başararak 11 bin 065 çalışan sayısını iki yıl sonunda 202 azaltarak 10 bin 863’e indirmiş.

Başlayıp bitirdikleri ve devam edenler…

Ve 2.3 milyarlık 226 proje hayata geçirmiş…

Hepsi Büyükakın’ın başlatıp bitirdiği ya da halen devam eden projeleri kapsıyor. Kendisinden önce başlayan ve bitirdiği hiçbir proje bu rakamların içinde yok.

Önümüzdeki aylarda hayata geçecek projeler de yok.

Misal; İzmit Yürüyüş Yolu, Kent Meydanı ve Milli İrade Meydanı ile Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi yok.

Kendinden önceki İbrahim Karaosmanoğlu döneminden yarım kalıp bitirdiği projeleri de saymadı, maliyetin içinde de göstermedi…

Partiliden yönetimi devir almak...

Büyükakın Karaosmanoğlu’ndan devir almıştı. Aynı partiden yönetim devir almak dışarıdan görüldüğü kadar çok kolay bir iş değildir... Vizyon, çalışma anlayışı, önceliklerin sıralanması farklıdır. Yani yoğurt yeme tarzı birbirinin zıddı olabilir…

Bunu en iyi CHP’liler bilir;

2002’de 13 yıl İzmit Büyükşehir Başkanlığı yapan Sefa Sirmen milletvekili olunca yerine Saraybahçe Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya gelmiş ve uyum o kadar kolay olmamıştı...

 

Sağlık çalışanlarına ücretsiz seyahat...

Soru cevap faslına geçtiğimizde, bizim Nurettin Kolaylı Başkan Büyükakın’a ilk soruyu sorarak sağlık çalışanlarının önemli bir sorununu dile getirdi.

Sağlıkçıların Büyükşehir’e ait toplu taşım araçlarından yararlandıklarını ancak Özel Halk Otobüslerine ücretli bindikleri bunun giderilmesinin çok talep edildiğini söyledi.

Büyükakın toplantıda bulunan Kocaeli Otobüsçü ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’a seslenerek “Haydi Mustafa bu soruna cevabı sen ver” dedi...

Kurt durumu izah etmeye çalıştı ama Büyükakın somut cevap için zorlayıp “Size iki kez pandemi destek paketi ile yardımcı olmuştuk. Şimdi de bu işi çözün ben de size bir ay daha destek olayım” deyince Kurt “Tamam başkanım bu sorunu çözmeye söz veriyoruz” dedi ve bu konu halledilmiş oldu...

 

İzmit hizmet bakımından eksik mi kaldı?

Bir İzmit’li olarak diğer ilçelerdeki görkemli projelere imrendim ve ”Alemdar’da İSU yatırımı, Tavşantepe Cemevi ve bazı köyleri yapılan hizmetleri gördük ama diğer ilçelere baktığımda İzmit’i biraz esik kalmış gibi gördüm. 12 ilçenin başkenti İzmit’e yatırım miktarınız nedir? diye sordum...

Meğer 606 milyon liralık yatırım yapılmış ve bütün ilçeler arasında birinciliği İzmit almış.

Büyükakın şu cevabı verdi;

İzmit’te 49 proje bitirdik. Bu 49 projeye 336 Milyon TL harcadık. 270 Milyon TL’lik 20 proje ise devam ediyor. 25 tane proje ise planlanıyor. 49 biten, 20 devam eden proje için 606 Milyon TL harcandı. Sadece engel edebiyatı var İzmit’te, yakında o da biter”

 

Büyükakın’ın ekibi...

Sunum sırasında Genel Sekreter Balamir Gündoğdu’yla sürekli temas halindeydi. Bazı rakamları sordu. Gündoğdu ise birkaç kez bilgi notu göndererek, tam bir ikinci adam gibi hareket etti.

Büyükakın ayrıca salonda yer alan Genel Sekreter Yardımcıları Hasan Aydınlık, Gökmen Mengüç ve Mustafa Atay’a da zaman zaman seslenerek bilgiler alıp sunuma katılımlarını sağladı. Yani bu projelerin hepsinin bir ekip çalışması ürünü olduğunu hissettirdi.

Ben Büyükakın’a Başkanım diyor ama Hoca diye hitap etmiyorum. Ama bu basın toplantısında tam bir üniversite hocası gibiydi. Sıkmadan, yormadan, anlatımının içine espiriler de katarak üç saate yakın sunum yaptı.

Sunum görkemliydi…

Aslında organizasyonun kusursuz gerçekleşmesinin mimarı ortalıkta fazla görünmeyen ve geri plandan sunumun bütün teknik detayını yöneten Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal’dı. O da ekibin diğer üyeleri gibi üstüne düşeni fazlasıyla yaptı.

Sinevizyon gösterimi ve Başkanın sunum ortamı mükemmel hazırlanmıştı. Basın Yayın ekibi başarılı, güzel bir çalışma ortaya koydu. Her seferinde biraz daha iyi işler ortaya koyuyorlar...

Toparlayacak olursam;

Ne zaman, “Ne var ne yok Başkanım” diye sorsam, her seferinde “Çalışıyoruz Abi” diyordu. Ben bunu rutine bağlanmış bir söz olarak görüyordum. Hani “Allah’a şükür iyiyiz” der gibi. Önceki gün hizmetlerini anlatırken benim başım döndü; meğer Büyükakın gerçekten çok iş yapmış...

Sadece hizmete odaklamış kendini. Rakamları abartıp şişirmiyor, popülizm yapmıyor, projeye nasıl başlanıp bitirileceğini çok iyi biliyor. Şehre hizmet için çok iddialı ama yaptıklarını anlatırken olağanüstü mütevazi.

“Koltuğa oturacağımız zamanı değil, koltuktan kalkacağımız zamanı düşünerek çalışıp hizmet üreteceğiz demiştik, bu bizim hayat felsefemiz. Şimdi onu yapıyoruz” diyen Büyükakın’a bir kez daha inanıp, güvendim.

Elbette eksiklerini eleştireceğiz ama önünde kalan üç yılda da, böylesi olumlu hizmetlerini sürdürdükçe Başkanı desteklemeye devam etmek boynumun borcu.

 

Mahçup oldum ve özür diledim…

Meslek yaşamım boyunca bütün toplantılara hep erken gitmişimdir. Bu kez 10 dakika geciktim. Nurettin Kolaylı ve Uğur Ulusoy’la birlikte tramvay ile gidelim istedik. İlk kez gidecektik. Gazete binamızın 100 metre yakınındaki Yenişehir durağından Sekapark’taki kongre merkezine 45 dakikada vardık. Böyle olunca meslektaşlarımın öve öve bitiremediği sinevizyon gösterimini de kaçırmış oldum...

Kim düşünmüş ise iyi düşünmüş; Basın toplantısı diye protokolü tamamen bizlere ayırmışlar.

En ön sırada bir tek Başkan Büyükakın ile Genel Sekreter Gündoğdu vardı.  Bir de gördüm ki; Büyükakın’ın yanında ise bana yer ayırmışlar. Buna salona girdiğimde fark ettim çünkü program başlamıştı  ve geciktiğim için kendimi çok mahcup hissedip, utandım.

Büyükakın’dan, Balamir Bey’den ve Sadık Bey’den ayrı ayrı özür diledim…

Bundan sonra kendi kendime söz verdim; bu ilk ve son oldu ve asla geç kalmayacağım…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadun Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.