Kadın olmanın hukuku…

Son dönemin en büyük problemlerinden biri olarak karşımıza çıkan kadına şiddet ve kadın haklarının toplum tarafından hiçe sayılması konuları ile alakalı sorular yönelttiğim Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Didem TURAN, kadınlarımızın haklarını ve şiddete maruz kalanların ne gibi yöntemlere başvurması gerektiğini bizlere bir kez daha hatırlattı:

Hangi durumlar kadına karşı şiddet olarak değerlendirilebilir?

Kadın yönelik şiddet çok yönlü bir mesele. Bu konuda önem arz eden durumlardan biri toplumda kadının konumlanmasıdır. Toplumsal cinsiyet kavramı üzerinden düşünürsek kadının konumunda aldığı yer, kendisinin ve ailesinin bakış açısıyla başlıyor mesele. Genç nesil daha eğitimli ve bilinçli ancak kadınların büyük bir kısmında şiddeti tolere etme eğilimi mevcut.

Şiddete maruz kalan kadınlarımız "Bir şekilde düzelir, yapıyor ama beni sevdiği için aslında" gibi gerekçelerle şiddete karşı sessiz kalıyor. Şiddet, belli bir ivme ile başlıyor, kadın bunu bir noktaya kadar tolere ediyor, kadınların büyük bir kısmı nereye gideceğini bilemiyor. Ailesine dönemiyor, sığınacak başka bir yer bulamıyor, devletin kendilerine ne şekilde sahip çıkacağını bilemiyor, ekonomik olarak bunun altından nasıl kalkacağını da bilemiyor. Fiziksel şiddet aynı zamanda kadınlarımızda psikolojik derin yaralar da yaratıyor. Ortak çocuk olduğunda "acaba çocuğumu benden alırlar mı" korkusu baş gösteriyor. Çocuğuyla nereye gideceğini de bilemiyor.

Kadına karşı şiddete ilişkin yasalar ve bu yasalardaki düzenlemeler nelerdir? Şiddete maruz kalan bir kadın ilk olarak ne yapmalıdır?

Kadına karşı şiddet vakalarına ilişkin 6284 sayılı Ailenin Korunması ve kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun mevcut. Geçtiğimiz dönemde kamuoyunda sıkça tartışılan İstanbul Sözleşmesinin Türkiye'ye bir yansıması niteliğinde bir yasal düzenleme. Bu yasal düzenleme aile içinde her türlü şiddet vakasını (fiziksel, ekonomik, psikolojik, cinsel) mağdurun korunması ve devam eden şiddetin önlenmesini sağlanayan tedbir kararlarını düzenlemektedir. Meclis tarafından kadın haklarını ilgilendiren bir düzenleme yapılacaksa TÜBAKKOM (Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu) olarak önerilerde bulunulmaktadır. Yine kadın hakları ihlali noktasında meclisten farklı bir yasal düzenleme geçirilmeye çalışılırsa hukuka aykırı olan bu yasal düzenlemeye karşı kamuoyu oluşturma hareketi yürütüyoruz. İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasına yönelik TÜBAKKOM olarak çıkma kararının iptali talebiyle Danıştay'a idari dava da açılmıştır. TÜBAKKOM'UN tüzel kişiliği olmadığı için başvurularımızı Baro üzerinden gerçekleştiriyoruz. 

Bir kişi aile içerisinde şiddete maruz kalıyorsa, ayrıldığı eşi ya da hiç tanımadığı biri tarafından takip ediliyorsa, taciz ediliyorsa veya mağdur edildiğini düşünüyorsa en yakın emniyet birimine giderek müracaat etmesi gerekiyor. Müracaat sonucunda emniyet birimi kadının beyanı esas alınarak hareket ediyor ve şiddetin türüne göre geçici önlemler alıyor. Bunlar daha çok önleme tedbirleri ya da koruma tedbirleri oluyor. Gerektiği takdirde erkeği evden uzaklaştırma veya kadını devletin koruması altına alma gibi önlemler içeren bir takım düzenlemeler mevcut.

Kocaeli Barosu, Kadın Hakları Merkezi ve Devlet kurumları tarafından şiddet gören kadınlarımıza karşı ne gibi imkanlar sağlanmaktadır?

Biz Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak hem baro internet sayfasından hem sosyal medya hesaplarımızdan hem de pandeminin olmadığı dönemlerde sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte veya doğrudan baro olarak yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Türkiye'deki tüm barolarda olduğu gibi Kocaeli Barosunun da en önemli birimlerinden biri olan "Adli Yardım" birimi maddi imkanı bulunmayan vatandaşlarımıza hizmet vermekte. Adli yardım birimine başvuran vatandaşlarımızın %95'ini kadınlarımız oluşturmakta.

 Adli yardım biriminin kendi iç prosedürleri mevcut ancak gerektiği takdirde kadın hakları merkezimizden de yardım istenebiliyor, özel olarak ilgilenilmesi gereken ağır travma vakalarında. Onlara da destek oluyoruz. Kentimizde işlenen kadın cinayetlerinde mutlaka kadın hakları merkezi olarak ilgili dava dosyalarını takip ediyoruz, süreçleri izliyoruz, katılma talebinde bulunuyoruz.

Boşanma sürecinde olup olmadığına bakılmaksızın devlet kurumlarımız barınma, korunma, temel ihtiyaçlar konusunda çocuklarınızla beraber barınma evlerinde belirli sürelerle sizleri ağırlayıp sahip çıkacaktır. Çocukların bakımı, okula gitmesi konularında da yasal düzenlemeler mevcut. Evinden çıkmak istemeyen kadınlarımız için evin yasal olarak kendine özgülenmesi gibi birçok tedbirler var. Gerekirse kaymakamlıktan kişiye ayni ve nakti yardımda bulunulması da söz konusu.

Kadın hakları merkezi olarak ve şahsınızca vatandaşlarımıza iletmemizi istediğiniz bir husus var mı?

Vatandaşlarımıza bu noktada şunu söylemek istiyoruz: Şiddet katlanılması gereken bir şey değildir. Hiçbir insan bir başkası tarafından şiddet görmeyi hak etmez. Kadına karşı şiddetin, tacizlerin ve kadınlar üzerindeki sosyo-ekonomik eşitsizliğin ortadan kalkması için insanlarımızın zihniyetinin değişmesi gerekmektedir. Zihniyet değişikliği için de aile içindeki ve okuldaki eğitimler önem arz etmektedir. Baro olarak şiddet gören kadınlarımıza imkanlarımız dahilinde her zaman kapımız açıktır.

Kocaeli Barosuna ve Kadın Hakları Merkezi'ne değerli vakitlerini bizlere ayırdıkları için teşekkür ediyoruz. Yarınlara umutla bakabileceğimiz çağdaş, anlayışlı ve empatik düşünebilen bir toplum olabilmemiz dileğiyle. Esen kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ozan Kutay Tan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Didem Turan - Emeğinize sağlık sevgılı meslekdasım. Teşekkür ederim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 10:46