ÖNCE TOPLUMCU, SONRA MİSTİK ŞİİR : İSMET ÖZEL

İsmet  Özel  1944  yılında Kayseri’de  doğdu. Ankara  Gazi  Lisesinden  sonra  gittiği Siyasal Bilgiler Fakültesindeki öğrenimini yarım bıraktı. 1963’ten itibaren şiirleri yayınlan- maya başladı. 1970’te  Ataol Behramoğlu ve Murat Belge ile birlikte “Halkın Dostları” adlı dergiyi çıkardı. 1974’te hem fikri hem de ruhi bir değişim yaşayarak yazı hayatına İslami düşünce çerçevesinde devam etti. 18 yıl Devlet Konservatuarında Fransızca okutmanlığı görevinde bulundu. 2005’te Türkiye Yazarlar Birliği deneme ve üstün hizmet ödülünü kazandı. İsmet Özel modern Türk şiirinin gelişiminde etkin rol oynamıştır.                             

1960 sonrası Türk şiirinde ele aldığı tema değerleri ve özgün söyleyişiyle önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Şairlik hayatına 2. Yeni’nin şiir estetiği etkisinde başlamış, daha sonra toplumcu anlayışla yazmıştır. Şairlik yaşamının ilk döneminde devrimciliği şiirinin yol haritası olarak belirlemiş, bu duyarlılıkla halkın sorunlarını, emekçi sınıfın mücadelesini, haksızlıkları ve mecbur bırakılmışlıkları dile getirmiştir. Ancak toplumsala yönelirken bile şiir ile özgürlük arasında kurduğu kopmaz bağ nedeniyle bireysel olandan hareket etmiş; dış dünyaya hep içten bakmıştır.   “Geceleyin Bir Koşu” , “Evet İsyan” ve “Cinayetler Kitabı” adlı eserleri toplumcu şiir çizgisinde yazılmış şiirlerini toplayan kitaplarıdır.                                          

Şairlik yaşamının ikinci döneminin ilk kitabı “Celladıma Gülümserken Çektirdiğim Son Resmin Arkasındaki Satırlar” başlığını taşır. Bu kitabından başlayarak toplumcu şiir çizgisin-den mistik – dinsel bir duyarlılığa yönelir. Yabancılaşma, başkaldırı, bunaltı, özgürlük gibi temalar etrafında modern dünyada yaşayan insanın varoluş sorunlarını dile getirir.                     

Yoğun bir şiir işçiliği gerektiren zeka ve kurguya dayalı şiirlerinde güçlü bir ses tonu; sert, vurucu, radikal imgeleri lirizmle buluşturan bir söyleyiş görülür.                               

ESERLERİ : Şiirlerini “Geceleyin Bir Koşu” , “Evet İsyan” , “Cinayetler Kitabı” , “Erbain”, “Celladıma Gülümserken Çektirdiğim Son Resmin Arkasındaki Satırlar” , “Bir Yusuf Masalı” adlı kitaplarında toplamıştır.                                                                                                              

Denemeleri: “Üç Mesele: Teknik, Medeniyet, Yabancılaşma” , “Şiir Okuma Kılavuzu” , “Zor Zamanda Konuşmak” , “Taşları Yemek Yasak” , “Surat Asmak Hakkımız” , “Tavşanın Randevusu” , “Waldo Sen Neden Burada Değilsin?”                                                                    

Mektupları: “Genç Bir Şairden Genç Bir Şaire” (Ataol Behramoğlu ile mektuplaşmalar)  “Mazot” adlı şiirinden birkaç dize ile veda edelim İsmet Özel’e…                                             

“Ağlamadan, dillerim dolaşmadan,                                                                                    
Yumruğum çözülmeden gecenin karşısında                                                                       
Şafaktan utanmayıp utandırmadan aşkı                                                                                
Üzerime yüreğimden başka                                                                                                
Muska takmadan konuşmak istiyorum.”                                         

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erinç Gürbüz - Mesaj Gönder

# yasak

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.