Bilinç dışı

Merhaba sevgili Çağdaş ailesi

Fiziksel değişimler bir kenarda dursun bu defa da zihin oyunlarından bahsedelim istiyorum. Stres altında kaldığımız, farkında olmadan kendimizi yorduğumuz bu günlerde sizlere huzur bulmanın yolunu anlatacağım.

Düşünce Gücü

Otonom sinir sistemiyle vücudumuzla bağlantı kuran beynimiz, sadece istem dışı değil, isteyerek de davranışlarımızı, beynimizdeki düşünceleri ve his ve duyguları da vücudumuza aktarma kuvvetine  sahip. Bu bağlantı ve iletim  aracılığıyla vücudumuzdaki rahatsızlıkları hatta hastalıkları düşünce enerji gücüyle iyileştirmek  mümkün olabilir mi? Geçtiğimiz sene yaşamını yitiren, dünyanın en ünlü motivasyon konuşmacılarından  olan Louise Hay, kitabında bunu anlatıyor.

Yaklaşık 35 ülkede üç milyondan fazla  satan Düşünce Gücüyle Tedavi, bütünsel şifacı yaklaşımların yazılı  ilk örneklerinden olabilir. Kitap tüm dünyada popüler oldu, nedeni, Hay’ın kötü travmalarla dolu hayatını kendi geliştirdiği yöntemlerle iyileştirmiş olması ve kanser türevleri dahil fiziksel rahatsızlıklarını değiştirerek kendini iyileştirebilmiş olması. Louise, insanların yaşadıkları hastalıkların psikolojik sorunlardan; geçmişte yaşananların bugüne taşınmasından; ruhu yoran pişmanlık, nefret, öç alma, öfke, geçmişe takılıp kalma, kendine güvenmeme, sevmeme, korku, endişe, bastırılmış duygu,  otoriteye tepki, reddetme, umutsuzluk gibi duyguların kaynaklı olduğunu söylüyor.

Aynı söylemi İbni Sina (Batılıların söyleyişiyle Avicenna, İslam'ın Altın Çağı'nın en önemli doktorlarından, astronomlarından, düşünürlerinden ve yazarlarından biri olarak kabul edilen Fars polimat ve polimerik erken tıbbın babası) da 980 yılında söylemiştir..

Düşünce gücüyle bedeni iyileştirmek

Louise'in düşünce gücüyle tedavi sisteminin özünde, kişinin kendisini koşul koymadan sevmesinin yalnızca zihni özgürleştirmekle bırakmayıp, fiziksel olarak sağlıklı olmasının kapısı olabileceği düşüncesi var. Psikolojik iyi olan beden sağlığı üzerindeki rolü nedeniyle; öz  benlik sevgisi kazanmak, kotu ve suçluluk duygularını ortadan kaldırarak bireyin sağlıklı bir fiziksel forma  sahip olmasına yol gösteriyor.

Olumlamalar

Olumlamalarla hayata tutunmak (telkin) sınırlayan düşüncelerden kurtulmak, çekingenlik, korku, tedirginlik duygusunu net bir inançla değiştirmek, üstüne gitmek, affetmek ve düşüncelerin farklılaşmasını, davranışlarımızı haliyle tecrübelerimizi de değiştirdiğini anlamak düşünce gücüyle insanın kendini iyi etmesinin, tedavi etmenin özünü oluşturuyor. Metnin büyük bölümünde ne şekil düşünce ve tecrübelerinin hangi bedensel rahatsızlıklar bütününe götürdüğü ve olumsuz hislerin yerine neler yapılabilir neler olması gerektiği detaylı olarak listeleniyor. Aynı konuyu İbni Sina' nın da işlemesi benim ilgimi çok çekti..

Hastalık oluşumunda zihinsel süreçlerin rolü

Yazar kitabın genelinde enerjilerini atılması gerektiğini ve bunun uygun yolla yapılması gerektiğini savunmuş kitabında, bunu da dışarı açılamayan enerjinin büyük bir güçle zarar vereceğini savunarak yazmış. ' Upslifer'ın yorumuna göre yazar ayrıntılı olarak şöyle açıklıyor;

Ÿ  Adet düzeniyle ilgili rahatsızlıklar: Kadın kimliğini reddetme

Ÿ  Ağız ve diş problemleri: Yeni fikirlere kapalı olma, öfke ve intikam duyguları

Ÿ  Ağrılar: Sevilme ve desteklenme özlemi

Ÿ  Alkol bağımlılığı: Yetersizlik duygusu

Ÿ  Astım: Bunaltıcı ve boğucu sevgi

Ÿ  Bağırsak problemleri: Özümseme, eskiyi bırakamama, birikmiş duygulardan kurtulamama

Ÿ  Baş ağrıları: Kendini eleştirme ve korku

Ÿ  Baş dönmesi: Kararsızlık, dağınık düşünme

Ÿ  Bayılma: Başa çıkamama

Ÿ  Beyin tümörü: İnatçılık, eski düşünce kalıplarını değiştirmeyi reddetme

Ÿ  Bronşit: uzursuz aile atmosferi

Ÿ  Depresyon: Bir şeylere sahip olamamaktan duyulan kızgınlık, umutsuzluk

Ÿ  Enfeksiyon hastalıkları: Sinirlenme, öfke, sıkıntı

Ÿ  Gastrit: Belirsizlik ve kaygı

Ÿ  Guatr: Kendini engellenmiş hissetmek ve kurban psikolojisi

Ÿ  Kanser: Derin bir incinme, uzun sureli kızgınlık, üzüntü

Ÿ  İdrar yolu enfeksiyonları: Karşı cinsten birine yada sevgiliye kızgınlık, suçlama

Ÿ  İshal: Korku, reddetme, kaçış

Ÿ  Kalp rahatsızlıkları: Sevinçten yoksunluk, kendini yalnız hissetme

Ÿ  Kalp krizi: Para ya da mevki uğruna sevinci ve coşkuyu tüketme

Ÿ  Kolesterol: Mutluluk kanallarının tıkanması

Ÿ  Mide rahatsızlıkları: Yeni fikir ve deneyimleri sindirememe, korku

Ÿ  Migren: Kusursuz olma isteği ile kendi üzerinde baskı kurmak, cinsel korkular

Ÿ  Tırnak yeme: Düş kırıklığı ve anksiyete

Hay’a göre kendimizle ilgili sevmediğimiz yüzeysel şeyler, aslında derinlerde yatan ‘yeterince iyi olmadığımıza’ dair düşüncelerimizi ve inancımızı gizlemek üzere, zihin tarafından oluşturuluyor. Bu nedenle kendini gerçekten koşulsuzca sevebilmek, kendi kendimizi iyileştirebilmenin ilk adımı.

Olumlamaların kendi kendimizi iyileştirmedeki rolü

Hay’a göre olumlamalar, gerçek benliğimizi hatırlamak ve içimizdeki gücü etkili kılabilmek için kullanılabilecek en etkili araçlar. Bu nedenle olumlamaların gücüne inanarak isteklerinizi olumlamalar yoluyla dile getirebilmeniz oldukça önemli. Hay, olumlamaların mutlaka pozitif ve şimdiki ana dönük şeyler olmaları gerektiğinin altını çiziyor (‘Tamamen sağlıklıyım.’, ‘Harika iş teklifleri alıyorum’ gibi).

Problemlerinize odaklanmayın

Hay, ‘Odağınızı neye çevirirseniz onu artırırsınız. Bu yüzden zihninizin sürekli olarak ödemeniz gereken borçlarda, hastalığınızda ya da ilişkinizdeki problemlerde olması, bu durumları daha da zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.’ diyor. Hay’a göre istediklerimize ulaşmanın, bolluğun ve bereketin formülü sahip olduklarımız için şükretmek. Evrende sınırsız kaynak olduğunun farkında varın ve doğayı gözlemleyin. Sahip olduğunuz zenginliğin, daha rahat bir yaşam için sadece bir araç olduğunun, yaşamın kaynağı olmadığının farkına varın.

Güvende hissetmek için zihninizi dinginleştirin

Hay’a göre güvende olmak, düzenli bir gelirinizin olması, banka hesabınızdaki para, yatırımlarınız, eşinizin ya da ebeveynlerinizin sizi koruyup kollaması değil, her şeyi yaratan kozmik güçle bağlantı kurma yeteneğiniz. Bu nedenle de zihninizi dinginleştirebilme ve yalnız olmadığınızı fark ederek evrenle bütün hissetme beceriniz varsa, kendinizi asla güvensiz hissetmeyeceksiniz.

 Kendinizi sevmeyi öğrenin

Hay’ın belki de en çok üzerinde durduğu konulardan biri, zihninizi kendinizi sevmek üzere eğitmeniz. Kendinizi yargılamak, eleştirmek ve küçümsemek yerine sevginizi kendinize yönelttiğinizde, bedeniniz de kendi kendini iyileştirecektir. Hay, ‘Öz sevgi, iyileşmenin özüdür.’ diyerek hepimizin mutlaka kendini sevmeyi öğrenmek için çaba sarf etmesi gerektiğini belirtiyor.

Louise Hay’ın yaklaşımı, kendi kendini iyileştirmenin özünde yer alan pratiklerle bedensel problemleri çözmeye değil, aksine kişinin zihnini o problemlerden mümkün olabildiğince uzak tutmasına odaklanıyor. İlk bakışta oldukça yüzeysel gibi görünen bu yaklaşım aslında temelinde hepimize şunları öğütlüyor: Sorunlarınız üzerinde ne kadar durursanız, o kadar içinden çıkılmaz hale getirirsiniz. Bu nedenle aynı sorunlar üstüne düşünüp durmaktansa, zihninizi umut ve motivasyon kaynağı olan diğer olasılıkları düşünerek dönüştürün.

Louise güncel olarak o kadar güzel açıklamış ki okudukça kitabın içinde kalıyorsunuz ve bitirmek istemiyorsunuz.

Bu hafta sonunu kahvenizi içerken bu kitaba okumanızı tavsiye ediyorum. Çok şey kazanacaksınız…

Sağlıkla kalın, sporla kalın

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tolgahan İnce - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.