TBMM Başkanvekili Akar 2021’i nasıl geride bıraktı?

Daha önce Kocaeli Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın ve muhalefetin sahip olduğu tek başkan olarak İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in 2021’i nasıl geride bıraktığını değerlendirmiştim.

Bugün Haydar Akar’ı ele alacağım.

12 milletvekilimiz var da niye Haydar Akar demeyin. Çünkü  o düz milletvekili değil, Türkiye’nin devlet protokolünde 10’nuncu sırasında.

İcracı değil ama saygınlığı çok fazla dolayısıyla da hem devlet hem halk nezdinde ağırlığı büyük makamda oturuyor…

Ayrıca ilimizden son 30 yıl içinde TBMM Başkanvekili çıkmadı, bu da zaten başlı başına Akar’ın oturduğu makamın kentimiz açısından önemini anlatmaya yetiyor.

O nedenle Akar’ın 2021’i nasıl geçirdiğine bakmayı mesleki bir görev saydım.

Ancak 2021’den 6 ay önce seçildiği için 18 aylık toplam görev süresini tamamını değerlendireceğim…

İşim gereği kendisini yakından izledim. Ama eksik yapmayayım diye danışmanından bazı bilgi notları istedim. Şimdi hem kendi gözlemlerimi hem de danışmandan aldığım bilgileri paylaşacağım…

CHP içinde kıyasıya yarışla seçildi…

Milletvekilliğinin 9’ncu yılında (4’ncü dönem) yani 2020 Haziran’ında CHP’nin içinde Sezgin Tanrıkulu ve Yaşar Tüzün ile yarıştı. Üçüncü turda 129 milletvekilinden 86’sının oyunu alarak bu kıyasıya yarışta partisinin adayı oldu.

(Partisi aday gösterdi ve TBMM’de kendisini 7 Temmuz’da Başkanvekili seçti)

Parti faaliyetlerine katılamıyor…

TBMM Başkanı ve Başkanvekilleri  seçildikten sonra, Anayasa’nın 94’ncü maddesi gereği üyesi bulundukları siyasi partinin faaliyetlerine katılamıyor.

Mesela Akar’ın ilçe ve il danışma toplantılarına katılmayış nedeni işte bu madde gereği. Yani “parti toplantılarına katılmıyor” diye eleştiren bazı CHP’liler, bu maddeyi dikkate almaları gerekir.

İlk söz İlyas Şeker’e...

Akar ilk 6 ayda büyük tecrübe sahibi olunca, geçen 2021 yılı Akar için daha rahat geçti. Olaylı pek çok oturumu demokratik biçimde yönetti.

Bütün siyasi partilere eşit davrandı, TBMM’nin iç tüzük hükümlerini objektif  biçimde çalıştırdı. Kendi partisi dahil hiç bir siyasi parti ve meslektaşı olan milletvekillerini kayırmadı.

18 ay boyunca aklımda kalan ilk ve son torpilini ilimiz AK Parti milletvekili İlyas Şeker’e yaptı...

Akar’ın başkanlık ettiği ilk oturum 21 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleşmişti. İşte bu oturumda gündem dışı ilk konuşma hakkını İlyas Şeker’e verdi. Aslında ilk sözün tercih hakkıkendisindeydi. Ama bu hakkınıŞeker’e vererek tarafsızlığını ortaya koymak istedi...

Biraz hemşeri kıyağı gibi görünse de bence bu aynı zamanda siyasetin arzuladığı centilmence bir davranış oldu.

Rakamlarla Akar...

X- 18 ayda TBMM’de 39 genel kurul yönetti.

x- 2020-2021 bütçe görüşmelerinde toplam 6 birleşime başkanlık etti.

X- 16 Aralık 2021 tarihindeki bütçe görüşmesi sırasında TBMM’yi 16 saat yöneterek en uzun mesaisini yapıp rekor kırdı.

X- 18 ayda iki kez 10 Kasım Atatürk’ü Anma törenlerine TBMM’de başkanlık etti.

X- 7 kez TBMM Başkanlık Divanı toplantısında yer alırken aynı zamanda Anıtkabir’deki resmi törenlere de katıldı.

x- Aldığı davetlere icabet ederek Doğu Karadeniz, Akdeniz ve Trakya’da CHP’li 25 dolayında belediye başkanını ziyaret etti. 31 Mart seçimlerinde Karadeniz’de görevliydi, o nedenle bu bölgenin daveti kendisine teşekkür etmek amaçlıydı.

Unutulmayacak günü...

31 Mart 2020 tarihindeki meclis genel kurulunu yöneten Akar bu toplantıda Türkiye’nin gündemine oturdu.

Bu toplantıda genel güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanun teklifinde, maddelere geçilmesi, muhalefetin hayır oylarıyla kabul edilmemişti. Bu sonuç ülke genelinde “Muhalefetten iktidara gol” olarak yorumlananak  büyük tartışmalara yol açmıştı.

O zaman Akar bu konu için şunları söylemişti; “Yaklaşık 337 milletvekili ile mecliste bulunan AK Parti ve MHP’den oluşan iktidar grubunun salonda, o sırada 40 milletvekili vardı. Ve ben TBMM iç tüzüğünün gereğini yaptım. Halk da bunu gördü”

Yani tarafsızlığını gösterdi...

Resmi ziyaretler...

X- TBMM Başkanvekili olarak 18 ayda 16 il ve 50 ilçe ziyareti yaptı.

X- İzmir depremi ve Artvin bölgesinde meydana gelen sel felaketi sırasında vali ve belediye başkanlarını ziyaret ederek aldığı bilgiler çercevesinde mecliste ve bakanlıklarda yapılması gereken işlerin takipçiliğini yaparak devlet adamlığının gereğini yaptı.

X- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank(2 kez), Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u (1 kez), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i(2 kez), Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu(2 kez), Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u(1 kez) ziyaret etti.

Bu ziyaretlerde başta kentimizin sorunları olmak üzere daha önce gittiği illerin sorunlarını ve taleplerini ilgili bakanlara aktardı.

İlimizdeki ziyaretleri...

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, KOÜ Tıp Fakültesi Hastane Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cüntürk, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve 12 ilçedeki tüm kaymakamlara ziyaretler yaparak hem yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı hem de kentin sorunlarını aktardı.

Toparlayacak olursak;

Türkiye protolünün 10’uncu sırasındaki Haydar Akar, ilimizden 30 yıl sonra TBMM Başkanvekilliğine seçilen ilk milletvekili oldu.

Daha önce bu göreve ilimiz milletvekili olarak Kayserili rahmetli Halim Aras seçilmişti. Ondan sonra İstanbul’dan DYP milletvekili seçilen hemşerimiz Meral Akşener bu makamda oturdu.

Ancak 30 yıl aradan sonra bu makama seçilen Akar hem doğma büyüme bu kentin evladı hem de ilimizin milletvekili. Yani iki özelliği buluşturan ilk vekil konumunda…

Gördüm ki; Akar 18 ay boyunca hiç tribünlere hiç oynamadı. Görevini TBMM iç tüzüğüne uygun biçimde tarafsız olarak yaptı. Bu da devlet adamı olma özelliğini güçlendirip, pekiştirdi.

Ancak bu devlet adamlığı profili Akar’ın partisiyle olan ilişkisini koparmadı, aksine ağırlığını arttırdı. Anıtkabirdeki törenlerde, grup toplantılarında ve CHP’li Büyükşehir Başkanlarının bütün etkinliklerinde Akar protokolde genel başkandan hemen sonra geliyor. CHP Kocaeli’nde ise artık Abi protokolünün başına geçti…

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadun Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.