Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

‘Mali sorunlar çözülseydi bugün farklı olurduk’

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) Başkanı Didem Turan, gazetemizin sorularını yanıtladı. Turan, "Mali sorunlar çözülseydi bugün farklı olurduk" dedi.

30 Kasım 2018 Saat: 11:52
‘Mali sorunlar çözülseydi bugün farklı olurduk’
‘Mali sorunlar çözülseydi bugün farklı olurduk’

Röportaj: Kerim ÇELİK - Turan KYÖD ile ilk tanışması, başkan olma sürecini, hayata geçirmek istediği projeleri ve derneğin içerisinde bulunduğu borç durumuna dair değerlendirmelerde bulundu. Turan konuşmasında derneğin borçlarının daha önceden tespit edilerek büyümeden çözümler üretilseydi, bugün çok daha farklı bir KYÖD olacağını belirterek, “KYÖD üyeleri hem olağanüstü hem de olağan genel kurulda mali sorunun üyelerin ekonomik katkısı ile çözülmesi yolunda bir karar aldı ve biz seçilen yönetim kuruluna bu kararı hayata geçirme görevi verdi. Genel kurulun kararı doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Borçlarımızı da yapılandırdık ve ödemeye başladık” sözlerini kullandı.

Öncelikle sizi tanımayanlar için kendinizi anlatır mısınız?

1964 yılı Akhisar doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum.30 yıldır serbest avukatlık yapıyorum.1994 yılından beri İzmit’te yaşıyorum.Makine Mühendisi Akın Turan ile evliyim.Selin ve Deniz adında iki kızım var.

KYÖD’le ilk tanışmanız ne zaman gerçekleşti?

Ben 1994 yılında bu şehre taşınmış olsam da aktif olarak İstanbul’da çalışmaya devamediyordum.Dolayısıyla İzmit’in kent yaşamı ve sosyal yaşamı ile 1999depremi sonrasında İstanbul’daki işimi de buraya taşıyınca tanıştım.O dönemde KYÖD’ te etkinlikler oldukça, özel kutlama gecelerinde gittiğimiz veya dostlarımızla oturup yemek yediğimiz, buluştuğumuz bir yerdi.2012 yılında Haşmet Belen başkan olduğunda; beni Kültür Sanat Komisyonunda çalışmak üzere derneğe davet etti.Kabul edip önce eşimle birlikte üye oldum ve her Pazartesi komisyon çalışmalarına gelmeye başladım.

‘YÜKSEKÖĞRENİMLİ KİŞİLERİ BİR ÇATI ALTINDA’

Derneğin kuruluş amacı ve ilkelerinde zaman içerisinde bir değişim oldu mu?

Derneklerin kuruluş amaç ilkeleri tüzüklerinde yer alır.Tüzük değişmedikçe bu ilkeler de değişmez.KYÖD 1947’de ilkkurulduğunda öğrenci derneği olarak kurulmuş ve o günün koşullarında temel amacı;Mustafa Kemal Atatürk’ ün belirlediği temel ilkeler doğrultusunda; kişilikli, kendini sürekli yenileyen, geliştiren, çağdaş, demokrat ve laik cumhuriyet değerlerine bağlı yükseköğrenim gençliğinin yetişmesine katkıda bulunmaktır. Bu doğrultuda gençleri yükseköğrenime özendirmek ve yükseköğrenimde olanları desteklemek iken 1993’de son kez yeniden kurulduğunda bu amacın yanısıra;Çevre bilincinin ve kültürünün gelişmesi, çevre sorunlarının çözümüne yönelik politikalar üretmek,çağdaş eğitim projeleri üretmek, uygulamak üzere kurumlar oluşturmak;yükseköğrenimli Kocaelili kişileri bir çatı altında toplayıp birikim ve deneyimlerini toplumla paylaşacak çalışmalarla kent insanına yararlı olmalarını da amaçlarına eklemiştir. Ülkenin kentin sosyal, kültürel ve ekonomik şart ve ihtiyaçlarına göre dönemsel olarak yapılan çalışmalar farklılık göstermiş olabilir ancak amaçlarında ve ilkelerinde değişiklik olmamıştır.

Başkanlığa aday olma kararını ne zaman aldınız?

Derneğimizde çalışma dönemi iki yıllıktır.Genelde ikinci yılın başında bir sonraki dönemin yönetim ekipleri de yavaş yavaş oluşur.2016-2018 hizmet döneminde derneğin Genel Sekreterliğini yürütüyordum. O dönem, derneğin ekonomik sorunlarının hem dernek hem de kent gündeminde yoğun olarak yer aldığı süreçler yaşadık.Bu sorunları aşmak için öncelikle üyelere bir bilgilendirme mektubu yolladık.Ardından bir Olağanüstü Genel Kurul yaptık.Olağanüstü Genel Kurulda alınan kararların uygulamaya konması ve derneğin ortaya çıkan sorunlarının çözümü için yönetim kurulundaki arkadaşlarla yaptığımız görüşmelerde, bir sonraki çalışma döneminde yeni arkadaşların da katılımıyla devam etme kararı aldık.Dönem liderliğini de benüstlendim.

‘EKONOMİK SORUNLARDAN KURTURMAMIZ LAZIM’

Hayata geçirmek istediğiniz projeler nelerdir?

Öncelikle derneğimizin yeniden etkin ve aktif bir sivil toplum kuruluşu olması için yaşadığı ekonomik sorunlardan ivedilikle kurtulması gerektiğine inanıyorum.Bu amaçla Yönetim Kurulumuzla aktif üyelerimizi etkin hale getirmek öncelikli hedefimiz.Dernek Sosyal Tesisimizi geçmişte olduğu gibi bugün de İzmitlilerin ve KYÖD üyelerinin buluşma noktası haline getirmek de öyle. Ekonomik yüklerinden kurtulmuş ve mali yönden sürdürülebilir bir dernek olmalıyız.Derneğimizin önemli hedeflerinden biri de, kendi mülküne sahip olmak olmalıdır. Bu çalışma döneminde buna yönelik adımların atılması için altyapı oluşturacağız. Yükseköğrenim gençliği ile buluşmak ve birlikte üretmek ve bu amaca yönelik ortak çalışmalar yapmayı genel kurulda hedeflerimiz arasına koymuştuk. Bu amaçla Kocaeli Üniversitesinde geniş üye yapısı olan kulüplerle görüşmeler yaptık.Üniversite gençliğinin burada okudukları süre boyunca hem kentle bütünleşmeleri hem de kendilerini geliştirmelerine aracı olmak adına yapabileceğimiz projeleri onlarla birlikte oluşturmaya çalışıyoruz. Bunların arasında gençlere ücretsiz kişisel gelişim seminerleri düzenlemek gibi çalışmalar olduğu gibi KYÖD’ ün Network’ ünden yararlanmaya özendirici çalışmaları da yakın gelecekte gerçekleştireceğiz.KYÖD’lüler vatansever insanlardır ve herzaman hem ülke hem kent sorunlarına duyarlıdırlar.Bu nedenle KYÖD Salonlarışehrimizi ve ülke gündemini ilgilendiren konuların tartışıldığı ve çözüm önerilerinin üretildiği yer olmalıdır.Aralık ayından itibaren bu amaçla her ay yerel ve ulusal ölçekte tanınan bir konukla bu alanı kent insanına açacağız.Kadınların sosyal yaşamda ve sivil toplum kuruluşlarında daha aktif yer alması gerektiğine inanıyorum. Üniversite mezunu meslek sahibi kadınlar için KYÖD çağdaş demokrat ve özgür bir kurum.Derneğimizin üye sayısında daha çok kadın üye olması bizi de daha güçlü kılacaktır.Bu nedenle yönetim olarak genç ve kadın üye katılımını artırmayı hedefliyoruz.

Dernek yönetiminde sizden önceki dönemlerde eleştirdiğiniz konular ya da uygulamalar var mı?

Ben geriye dönüp bakmaktansa ilerideki doğru hedeflere odaklanmak gerektiğine inanıyorum.Her KYÖD başkanımız ve yönetimleri derneğin başarısı için elinden gelenin en iyisini yapma gayreti içinde olmuştur. Ancak mali sorunlar daha erken tespit edilip büyümeden çözümler üretilebilse idi bugün farklı bir KYÖD konuşuyor olurduk. 

‘KARAOSMANOĞLU’DA BİR KYÖD ÜYESİ’

Dernek binasının ihalesinde 21 bin 540 TL gibi bir rakamla başka birisine verildi ve ardından iptal edildi. Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi ile bir görüşme yapıldı mı?

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu kendisi de bir KYÖD üyesidir. Bu binanın KYÖD’ ün kullanımında kalması gerektiğini beyan ederek ihaleyi iptal etti.Önemli olan budur. KYÖD olarak bu kararından dolayı kendisine tekrar teşekkür ederiz.

Sizden önceki dönemde derneğin borçlarının çok fazla olduğu kamuoyuna yansıdı. Ardından siz başkan oldunuz ve şuanda derneğin mali durumu nasıl?Sizin bu durumu düzeltmek için planınız var mı?

Aslında bu konular KYÖD’ün iç meselesi olmakla beraber geçtiğimiz aylarda kent kamuoyunun gündemine de yansıdı. KYÖD üyeleri hem olağanüstü hem de olağan genel kurulda mali sorunun üyelerin ekonomik katkısı ile çözülmesi yolunda bir karar aldı ve biz seçilen Yönetim Kuruluna bu kararı hayata geçirme görevi verdi.Genel kurulun kararı doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Borçlarımızı da yapılandırdık ve ödemeye başladık.

‘ÜYELERİMİZE MİNNETTARIM’

Başkanlık süreniz dolduğunda derneğin yeni yönetimine nasıl bir KYÖD teslim etmek istiyorsunuz? Bu süre yeterli olacak mı?

Öncelikle bir derneğin en önemli unsuru ona hayat veren üyeleridir.En zor zamanında bu derneğin faaliyetine devam etmesi için maddi manevi destek olan üyelerimize minnettarım.1947 ve 1993 ün kurucularının heyecanı ve çalışma şevki bize ışık tutuyor. Yönetim kurulumuzla 2020 yılında yeni başkan ve yönetime yenilenmiş aktif üye yapısıyla daha güçlü,mali sorunlarından kurtulmuş bir dernek bırakmak temel hedefimiz.Doğru bir planlama ile bu sürenin yeterli olacağını düşünüyoruz.

Son olarak KYÖD sizin için ne ifade ediyor?

KYÖD yurtsever, aydın, çağdaş,laik, Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı; daha güzel bir Kocaeli ve daha iyi bir ülke sevdası için bir araya gelmiş her yaştan insanın olduğu büyük bir aile. Böyle bir ailenin üyesi ve dönem başkanı olmaktan onur duyuyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑