Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Röportaj

Mayda: Yönetimde dengeyi sağladık

Gazetemize ziyarette bulunan CHP Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda, yönetime kattığı yeni isimlerle stratejik çalışmalar yaptıklarını belirtti

5 Kasım 2019 Saat: 16:16
Mayda: Yönetimde dengeyi sağladık
Mayda: Yönetimde dengeyi sağladık

Gazetemize ziyarette bulunan CHP Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda, yönetime kattığı yeni isimlerle stratejik çalışmalar yaptıklarını belirterek “Oligarşik katı yapının içinde kısır döndü devam ediyordu. O yüzden yeni ve branşlarında donanımlı isimleri yönetime aldım. Mesleki ve etnik açıdan yönetimdeki dengeyi sağladık” dedi

Geçtiğimiz eylül ayında yapılan olağanüstü kongreyle rakibine fark atarak seçilen CHP Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda, beraberinde Ketenciler Mahallesi eski Temsilcisi Alaaddin Tekin ve Ketenciler Mahallesi İlçe Delegesi Selahaddin Sertöz ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. 2008 yılında CHP’ye üye olduğunu kaydeden Mayda, “Bir süre Cihat Altunyuva ile beraber ilyönetiminde eğitim komisyonunda çalıştık. Sonra Kartepe’ye geçtim. Oraya müracaatım vardı. Üyeliğim gelince aktif siyasete girmedim ama. Taki 2016’da Cumhur Karakadılar ‘abi beraber çalışalım’ deyinceye kadar.
‘İLKELERDEN SAPMALAR OLDU’
Oturduk onunla bir takım ilkeleri konuştuk. ‘Ben aday olmayacağım, biz aday olmayalım, gel burada gençlerin önünü açalım’ dedi. Bunun gibi güzel hedefler vardı. İlkeleri belirledik, yola çıktık. Sonra anlaşmazlıklar olmaya başladı. İlkelerden sapmalar oldu, bende istifa ettim. Başkan seçildikten sonraki zaman zarfında Kartepe’de neler yaptıkları ve yapacakları hakkında bilgi veren Mayda, “Bu kadar kısa sürede yeni bir araya gelmiş arkadaşların ortak bir takım seçim çalışmaları veya siyasi çalışma yapmaları çok kolay değil.
‘3 AY İÇİN BU YARIŞA GİRMEDİK’
Önceliklebir araya gelmiş arkadaşların uyum içerisinde nasıl çalışmamız gerektiği, neleri yapıp neleri yapmayacağımız, ahlaki değerlerimizin ne olması konusunda konuştuk. Tabi biz 3 ay için seçilmedik, bu yarışa girmedik, mücadele etmedik. Bundan sonrası için de hazırlıklıydık. Siyasi çalışmalarda yapılması gereken bir metot var. Bir partinin seçim kazanması için kuvvetli ve zayıf yönleri nelerdir, önündeki fırsatlar nelerdir, tehditler nelerdir diye çalışma yaptık. Özellikle kanaat önderlerinin görüşlerini aldık.
‘İLÇEDEN YÖNETMEYECEĞİZ’
Siyasi başarının uzun dönemli sistematik çalışmalara dayandığını biliyoruz. Seçim hiçbir zaman son 2 ayda yapılan çalışmayla, dağıtılan broşürlerle kazanılmaz. Benim listemde 260 tane faaliyet var. Bunun yanında da 17 tane yönetim kurulu üyesi arkadaşım var. Matriks organizasyon yapacağız. Ben 269 kilometre kareyi 110 bin kişiyi dolaşmalıyım. Örgütü ne kadar bir araya getirirsek başarıya ulaşırız. Biz Ketencileri ilçe binasından yönetmeyeceğiz. Gideceğiz orada yöneteceğiz. Kimle, Ketenciler’deki örgütümüzle beraber.Örgüt birbirini tanıyacak, güvenecek, ortak paydalarımızı belirleyeceğiz” ifadelerini kullandı.
‘YÖNETİMDE DENGE KURULDU’
Yönetim kurulunu belirlerken bazı kıstasları ön planda tuttuğunu belirten Mayda, “İlk seçimde birazcık yeni yüz oldu. Seçimden önce tabanın taleplerinin toplandığı 16 maddelik bir manifesto hazırladım. En önemli maddelerden bir tanesi de yeni yüzlerdi.Yeni yüzlere ihtiyacımız var. Oligarşik katı yapının içinde kısır döndü devam ediyordu. O yüzden yeni ve branşlarında donanımlı isimleri yönetime aldım. Mesleki ve etnik açıdan yönetimdeki dengeyi sağladık. Yönetimimizdeki bu arkadaşlar Türk ordusunun Ankara’daki genelkurmayı gibi olacak. Savaşın bütün stratejisi orada belirlenecek. Uygulama aşağıda yapılacak. Dolayısıyla bizim bu stratejiyi doğru analiz edebilecek, doğru işletebilecek insanlara ihtiyacımız var” dedi.
‘CEVABA GEREK DUYMUYORUM’
Geçtiğimiz hafta sonu yapılan İl Danışma Kurulu’nda eski ilçe başkanı Cumhur Karakadılar’ın ‘Partinin ağır ağabeyleri bize oy vermedi’ sözlerini değerlendiren Mayda, “Bunu seçimden sonra devamlı söylüyor. Ben cevap vermeye gerek duymuyorum. Benim Cumhuriyet Halk Partililiğimi Cumhur tartışamaz. Ben, ona 2 yılkatkı verdim, maddi-manevi emek verdim, zamanımı verdim. Bütün olumsuzluklara, bütün yanlışlara özeleştiriyle başlamıyorsa o insanın CHP’li olma şansı yoktur. O insan devrimci olamaz, toplumu ileriye götüremez.
‘BAŞKANLIĞA YENİDEN TALİBİM’
Bizde bir kural vardır, problemi çözerken 5 kere neden diye sorarız. Ben olsam şöyle sorarım; bana bu insanlar neden oy vermediler. Yönetim neden benim yanımda kalmadı diye sorarım” açıklamasında bulundu.Önümüzdeki süreçte yapılacak olan delege seçimleri ve arkasından yapılacak ilçe kongrelerinde aday olup olmayacağı konusunda net bir cevap veren Mayda, “Aday olmayı düşünüyorum. Eğer delege bana teveccüh ederse, inanırsa, tamam abi diyorlarsa ben 2 sene daha bu yönetimin başında olurum. Benim belediye başkan adayı olmak, milletvekili adayı olmak gibi düşüncem yok” şeklinde konuştu.
TEVFİK MAYDA KİMDİR?
Mayda, 1953 Ankara doğumlu. Uzun süre İstanbul’da yaşadı. Kimya mühendisi olan Mayda’nın eşi Derbent’te eczacılık yapıyor ve kendi eczanesini işletiyor. Oğlu, Sabancı Üniversitesi’nden mezun ve bilgisayar mühendisi. Kordsa’da vardiya mühendisi olarak çalışan Mayda, emekli olduktan sonra siyasete ağırlık verdi. Uğur ULUSOY

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Mayda: Yönetimde dengeyi sağladık

Seçilen CHP Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda, beraberinde Ketenciler Mahallesi eski Temsilcisi Alaaddin Tekin ve Ketenciler Mahallesi İlçe Delegesi Selahaddin Sertöz ile birlikte genel yayın yönetmenimiz Sadun Çetin’i ziyaret ederek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Fahri parlak 06.11.2019 23:58
Haydi vira bismillah diyelim yeni yuzlerle baskanim soylemlerinizi hayata gecirirsiniz gerci bizler aktif gorev almadik onun icin elestiri hakkimiz kisitli olacak basarilar dilerim
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑