Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Memur-Sen’den zam teklifine tepki

Hükümet ile Memur-Sen arasında yapılan görüşmeler sonrası hükümetin zam teklifine Memur-Sen Kocaeli Şubesi tepki gösterdi

17 Ağustos 2019 Saat: 17:04
Memur-Sen’den zam teklifine tepki
Memur-Sen’den zam teklifine tepki

Hükümet ve Memur-Sen, arasında yapılan ve yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren zam görüşmeleri sonrası hükümetin zam talebine tepki gösteren Memur-Sen Kocaeli Şubesi tarafından şube binasında basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasında konuşan Memur-Sen İl Temsilcisi Şahin Yaşlık, “22 Ağustos görüşmelerde son gün. Verdiğimiz teklif kabul edilene kadar vaz geçmeyeceğiz. Görüşmeleri yapan bakan bu ülkenin bakanı değilmiş gibi davranıyor. Son yapılan zamlar ortada. Bu zamlar ülkenin yarısını etkiliyor. İstediğimiz zam olmazsa diğer sendikalar ile işbirliği yapıp sahaya inmekten çekinmeyeceğimizi belirtmek isteriz” sözlerini kullandı.
ALIN TERİMİZ DEĞERSİZLEŞTİRİLDİ
81 ilde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Başkanı Şahin Yaşlık, “Dün itibariyle de Kamu İşveren Heyeti, masaya ilk teklifini sundu. Kamu İşvereni, görüşmelerin 16. gününde, bizim tekliflerimizin kendisine iletilmesinden tam 22 gün sonra masaya teklif sundu. Kamu İşvereninin teklifi; “teklif gecikti” siteminin ve tepkisinin ötesinde “teklif geçiştirildi”, “masa önemsizleştirildi” ve “alın terimiz değersizleştirildi” tespitlerini ifade etmeyi ve buna dayalı tepkileri hayata geçirmeyi hem gerekli hem de haklı hale getirmiştir” diye konuştu.
ENFLASYON TAHMİNLERİNE UYGUN DEĞİL
Memur Sen’in teklifinin uygun olduğunu belirten Yaşlık, “Hükümetin masaya sunduğu oranlar; Hükümetin açıkladığı ekonomik hedeflerle uyumlu değil. Bu oranlar Hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil. Kamu İşvereni teklifi; “kamu görevlilerine büyümeden pay vermeme haksızlığı” sona ermesi gerekirken aksine “kamu görevlilerine bütçeden pay vermeme hastalığı” eklenme çabası olarak da görülebilir. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde Kamu İşvereninden gelen ilk teklifin anlamı; iki yıllık toplamda yüzde 12,54 oranında maaş ve ücretlere artış yansıtılmasını teklif etmektir” şeklinde konuştu.
ŞEKERE, ELEKTRİĞE, DOĞALGAZA YÜZDE 15 ZAM
Sendikalara sunulan teklifi eleştiren Yaşlık, “Bu durumda sendikalara şu denilmektedir; ”2020’de maaş ve ücretlerinize enflasyon beklentisinden daha düşük oranda zam yapılmasını kabul edin. Şekere, elektriğe, doğalgaza tek seferde yüzde 15 zam yapıldı fakat maaş ve ücretlerinize dört seferde yüzde 12’nin biraz üzerinde zam yapılmasını normal kabul edin. Yetmez, gecikme zammı aylık yüzde 2,5, yıllık yüzde30 iken maaş zammınızın yıllık yüzde 6’lar ve iki yıllık toplamda yüzde 12’ler seviyesinde olmasına aldırış etmeyin deniyor” dedi.
YENİ BİR TEKLİF VE EŞİK BEKLİYORUZ
Türkiye’nin gücüne inandıklarını söyleyen Yaşlık,” Biz, eski Türkiye’nin vehimlerinden beslenen değil Yeni Türkiye’nin güvenine yaslanan bir teklif istiyoruz. Biz, örgütlü gücümüzle yetersiz tekliflere tepki vermekten kaçınmayız. Fakat biz örgütlü gücümüzü tepki vermek için değil hak ettiğimizi bize teslim edecek teklifleri takdir etmek için kullanmak istiyoruz. Yeni bir teklif ve yeni bir eşik bekliyoruz. Türkiye’ye inanıyor ve Türkiye’nin gücüne itibar ediyoruz” açıklamasında bulundu.
TEPKİYE HAZIR OLDUĞUMUZ BİLİNSİN
İktidar partisinin milletvekillerine seslenen Yaşlık, “Memur-Sen Kocaeli İl temsilciliği olarak ilimizdeki Memur-Sen teşkilatlarıyla birlikte toplu sözleşme sürecini yakından takip etmeye, bizleri memnun edecek her konuda destek, üzecek ve gerecek her konuda tepki vermeye hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Emeğin hakkının verilmesi noktasındaki niyet ve gayretlerimizde bereket, irade ve çalışmalarımızda örgütlü güçten neşet eden kudret temenni ediyoruz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı. Kerim ÇELİK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑