Uyuşturucu çetesi çökertildi!
İşyerlerinde Arapça kullanımı artıyor
Perşembe Pazarı’nda fiyatlar düştü
'Saflarımızı daha fazla sıklaştıracağız'

Anket

Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

MERVE YUSUF
MERVE YUSUF

Seçimin kaderini köyler belirleseydi…

5 Nisan 2019 Saat: 14:59

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri nihayet sona erdi. Seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrası yoğunluğu bizim için henüz sona ermedi.
Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlıkları sonuçlarını aldık. Sizler için de mahalle mahalle hesaplayarak gazetemiz sayfalarında 3 gün boyunca yer verdik.
Seçimin en önemli bölgelerinden biri şüphesiz ki İzmit’ti. Hem merkez ilçe olması hem de CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit’i kazanmasıyla AK Parti’nin 13-0 geleneğini 12-1’e düşürmesi açısından büyük önem taşıyor.
İzmit birinci bölge sonuçlarını sizlerle paylaştık. Bu bölgede Hürriyet ezici bir oy çoğunluğu ile çoğu mahallede birinci geldi. Hürriyet’in aldığı oy başkan olduğunu göz önüne alırsak beni şaşırtmadı.
Ama gel gelelim köylere… İzmit’te Cumhur İttifakı’nın İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül 41 köyde birinci olurken, Millet İttifakı’nın İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet 9 köyde galip gelebildi.
Ya Sibel Gönül köylerde iyi çalışmış ya da eski başkan Nevzat Doğan köylerde iyi bir imaj bırakmış. Fakat Hürriyet’in köylerden bu kadar az oy almasına şaşırdım doğrusu.
Seçimin kaderini eğer ki köyler belirleseydi, şimdi Hürriyet değil, Gönül başkandı…

Sibel Gönül


İki kadının sinerjisi sonuca da yansıdı
İzmit Belediye Başkanı seçilen Fatma Kaplan Hürriyet;başkan adaylığı ilan edildikten sonra seçim çalışmalarına hızlıca başladı, partilileriyle birlikte kurduğu güçlü SKM’si ile güzel bir çalışma ortaya koydu. Sabah erkenden işçi duraklarına giderek işçilere çay dağıtan Hürriyet, geceye kadar sokakta vatandaşlarla ve esnafla bir araya geliyordu.
Seçimden bir gün önce Hürriyet’i Cumhuriyet Parkı’ndan Çınarlı Durağı’na kadar esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldiğini gördüm. Güler yüzlü olması, vatandaşla bire bir temas kurması herkesin hoşuna gitti. Öyle ki kendisi ile fotoğraf çektirmek isteyenleri kırmayarak her köşede durdu. Duraktakilerle sohbet etti, otobüsteki şoförle diyalog kurdu, çocukla çocuk oldu. Tüm bunlar sempati kazanmasına neden olan faktörler…
Hürriyet’e İYİ Partililerin verdiği destek de göz ardı edilemez. Özellikle İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz de Hürriyet’in neredeyse her programında yanındaydı. İki kadın güçlü bir duruş sergilediler. Seçimin gizli kahramanlarından biri de Filiz. Hürriyet ve Filiz, seçim sürecinde iyi bir sinerji yakaladılar. Bu da sonuçlara yansıdı diye düşünüyorum.

Pelin Coştur Filiz ve Fatma Kaplan Hürriyet…


Tuncay Aşkın’ın etkisi olmadı
Son olarak; CHP’nin İzmit Belediyesi meclis üyesi adaylarının açıklanmasının ardından listede ilk dikkatimi çeken isim Yenimahalle Muhtarı Tuncay Aşkın’dı.
Hatta isabet bir karar olduğunu, Yenimahalle’den Aşkın sayesinde Hürriyet için çok oy geleceğini düşünmüştüm fakat öyle olmadı. Yenimahalle’de Fatma Kaplan Hürriyet 2 bin 490 oy alırken, Sibel Gönül de arayı açtırmadı ve 2 bin 443 oy aldı. Aradaki fark ise yalnızca 43.
Bu da Tuncay Aşkın’ın mahallesinde pek bir etki yaratmadığı yorumunu getirdi.

Tuncay Aşkın

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Çağdaş Kocaeli Gazetesi | Kocaeliden dünyaya Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Tutumlu Başkan Hürriyet12 Temmuz 2019 Saat: 14:44
Mis gibi ayrıcalık28 Haziran 2019 Saat: 15:34
Sosyal medyaya bağımlıyız14 Haziran 2019 Saat: 14:51
Tüm Yazıları
Yukarı ↑