Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Metro yapımında yetki bakanlığın

Gebze OSB-Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı'nın yapımına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Alınan karar doğrultusunda söz konusu metro hattının yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı üstlenecek

18 Eylül 2019 Saat: 15:57
Metro yapımında yetki bakanlığın
Metro yapımında yetki bakanlığın

İbrahim Karaosmanoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde projelendirilen Gebze ve Darıca ilçeleri arasındaki mesafeyi 1 saatten 19 dakikaya düşürecek tam otomatik ve sürücüsüz metro projesinin temeli 20 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen törenle atılmıştı. Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Kocaeli’nin Gebze-Darıca ilçeleri arasında hayata geçirilecek insansız metro hattı tamamlandığında İstanbul’daki metro hattına entegre edilmesi planlanıyor.
KARŞILIKLI 64 BİN YOLCU
Gebze- Darıca Metro Hattı; Gebze OSB'den başlayıp, Darıca sahilde sona erecek. Metro hattı ile karşılıklı seferlerde 64 bin yolcu taşınması bekleniyor. 2023 yılı hesaplamalarına göre Kocaeli’deki günlük yolculuk sayısı 8 milyonun üzerinde olacak. 16 bin aracın taşıdığı yolcuyu tek başına taşıyacak metro hattı; zaman, akaryakıt ve parklanma gibi giderlerden tasarruf sağlayacak.
12 İSTASYON OLACAK
2 milyar 690 milyon TL’ye ihale edilen hattın 15.6 kilometrelik metro hattının 14,7 kilometresi tünel, 900 metresi hemzemin olarak inşa ediliyor. 90 saniye aralıklarla ve sürücüsüz olarak planlanan metro sistemi, 12 istasyondan oluşacak.Metro hattı ile 1 saat süren Gebze OSB-Darıca sahili arasındaki mesafe 19 dakikaya inecek. İstanbul’la entegrasyon tamamlandığında ise Gebze-İstanbul Ayrılıkçeşme arası 60 dakika, Sabiha Gökçen Havalimanına 30 dakikada ulaşım sağlanabilecek.
İSTANBUL’A BAĞLANTILI
Metro araçlarının her türlü bakım ve onarımına cevap verecek bakım onarım sahası ile araç deposu ve kontrol kumanda merkezi hattın sonundaki Pelitli bölgesinde yapılacak. Planlanan TCDD Gar istasyonu ile Marmaray ve Hızlı Tren üzerinden İstanbul başta olmak üzere diğer şehirler ile bağlantı sağlanacak. İlk istasyon olan Darıca Sahil İstasyonu’ndan başlayacak olan yolculuk, 12. ve son istasyon olan OSB İstasyonu’nda 19 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanacak.
BAŞKAN MÜJDE VERMİŞTİ
08 Ağustos 2019 tarihinde metro hattı inşaatını incelemeye giden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gebze metro hattının Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılacağı müjdesini vermişti. Metro projesinin Büyükşehir’e maliyet bedeli 5 milyar TL tutarındaydı. Bu da Büyükşehir Belediyesi’nin 5 yıllık yatırım bütçesine denk geliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İl Başkanı Mehmet Ellibeş ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmiş, konuyu anlatmıştı. Kocaeli’yi bunun yoracağını, kaynakları hortum gibi çekeceğini, Kocaeli’nin alacağı diğer hizmetlerde sıkıntı yaşanacağını söylemişlerdi.
ARTIK BAKANLIK YETKİLİ
Gebze Organize Sanayi Bölgesi -Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı'nın yapımı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca üstlenilecek şehir içi raylı sistemler kapsamına alındı.Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı bugün (çarşamba) Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait Gebze OSB-Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı'nın inşası için gerekli iş ve işlemler konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkili olacak.Metro hattının Ağustos 2021’de tamamlanarak hizmete sunulması bekleniyor. Uğur ULUSOY

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑