Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Asayiş

Milyonluk vurgun yapan çete çökertildi!

Nüfus bilgilerini kullanarak vatandaşların telefon hatlarını sahte kimlikle kendi üzerlerine alan, polis ve nüfus idaresi çalışanlarından oluşan çete aralarında Kocaeli'nin de bulunduğu 8 ilde düzenlenen operasyonla çökertildi

6 Aralık 2018 Saat: 09:32
Milyonluk vurgun yapan çete çökertildi!
Milyonluk vurgun yapan çete çökertildi!

Polisi harekete geçiren olay, 7 ay önce yapılan bir ihbarla ortaya çıktı. Yalova'da lüks bir otelde kalan dolandırıcıları fark eden bir kişi, İstanbul Emniyeti'ni arayarak, banka kartı kopyalayan bazı kişilerin otelde kaldığını bildirdi. Bunun üzerine İstanbul Emniyeti'ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaptığı araştırmada şüphelilerin banka kartı dolandırıcılığından fazlasını yaptığı anlaşıldı. Şüphelilerin kimliklerinin belirlenmesi ve yöntemlerinin tespiti için araştırma başlatıldı. Siber ekipleri çalışmalarda şebekenin 3 ayrı yöntem kullandığını ortaya koydu.

“HESABINIZA YANLIŞLIKLA PARA GÖNDERİLMİŞ”

İddiaya göre, banka müşterilerine ait bazı dataları ele geçiren çete, datalardan belirlenen kişileri telefonla arandı. Ancak çete, aranan kişinin telefon ekranında banka numarasını görmesine sağlayan “Voip Hat” yöntemini uyguladı. Bankadan arandığını düşünen kişi telefonunu açınca, “Hesabınıza yanlışlıkla para gönderilmiş iade etmemiz gerekiyor” diyen çete üyeleri, müşteriyle bazı bilgi paylaşımlarında bulundu. Banka müşterilerini ikna eden çete istedikleri paraları farklı hesaplara aktardı.

‘ÖDÜL KAZANDINIZ' YALANI

Çetenin diğer bir yönteminin ise banka web sayfalarının kopyalanmasıyla gerçekleştirildiği öğrenildi. Şebeke bu yöntemle, önce belirlenen kişinin sosyal medyasına “Bankamızdan ödül kazandınız” mesajı attı. Daha sonra ise bu mesajlar, hazırlanan sahte sitelere yönlendirildi. Ödül kazandım sevinciyle, şifreleriyle “Klon” siteye giren kişilerin, bilgileri dolandırıcıların eline geçti. Banka hesap numarası ve şifreyi ele geçiren çete farklı yöntemlerle hesapları boşalttı.

SAHTE KİMLİKLE KARTLARI İPTAL ETMİŞLER

Polisin belirlediği en kapsamlı siber dolandırıcılık yapısı olan çetenin kart kopyalama tekniğini de çok sık kullandığı ifade edildi. Bu yöntemle, şebeke, önce elindeki data bilgileri sayesinde banka müşterilerinin bilgilerine ulaştı. Bu kişiler adına sahte kimlik oluşturuldu. İddiaya göre, data verilerindeki, nüfus cüzdanı seri numarası, anne kızlık soyadı, adres bilgisi gibi veriler ise çete üyesi olan polis memuru C.Ç. ve nüfus müdürlüğü çalışanı S.B. tarafından temin edildi. GSM firmalarına giden şüpheliler, sahte kimliklerle banka müşterilerinin hatlarını kapatarak yeni hat çıkardı. Bu hatlar üzerinden de bankalara talimat verilerek, havale ya da EFT yapıldı. Siber ekipleri, dolandırıcıların, elde ettikleri parayı kendi adamlarına transfer etmek yerine başka bir yöntem geliştirdiğini de ortaya çıkardı.

KUYUMCUDAN ALTIN ALMIŞLAR

Şebeke üyeleri, hesap bilgilerini ele geçirdiği anda, 2 erkek ve bir kadından oluşan çete üyeleri bir kuyumcuya yönlendirildi. “Oğlumuzu evlendireceğiz” diyen şebeke üyeleri, yüklü miktarda alışveriş yaptı. Altınlar aldıktan sonra ise ödemeyi internet bankacılığından yapacağız diyen dolandırıcılar, kuyumcudan hesap numarası istedi. Kuyumcuya yapılan ödeme ise banka hesapları ele geçirilen müşterilerin hesabı üzerinden gerçekleştirildi. Kuyumcu para hesabına düşünce altınları dolandırıcılara verdi.

BANKA, BLOKE KOYDU

Şebeke üyelerinin ayrılmasından bir süre hesaplarından para çekilen kişiler durumu bankaya bildirerek, “Hesabım kullanılarak altın alınmış” diyerek şikayetçi oldu. Bunun üzerine kuyumculara aktarılan paraya bloke konuldu. Dolandırıcılığı yapanların kuyumcular olmadığı anlaşılınca, bankanın blokeyi kaldırmak zorunda kaldığı belirtildi.

ÇETE YÖNETİCİLERİ BELİRLENDİ

Siber polisinin aylarca süren çalışmasında şebekenin tepesinde Usame G. olduğu, diğer elebaşlarının ise, Yaşar Ç., Mert Y., Ramazan T, Şahin V. ve Sevinç K. olduğu tespit edildi. Sevinç K.'nın kuyumculardan alışverişi organize ettiği ve bu iş için Bartın'dan eleman getirdiği ifade edildi. Polis memuru C.Ç. ile Pendik Nüfus Müdürlüğü'nde memur olan S.B.'nin de aralarında bulunduğu şebeke üyesi 36 şüpheliyi de belirledi.

ÇETE ÜYELERİ SUÇ MAKİNESİ; VURGUN 1 MİLYON

Şebeke elebaşlarının çoğu hakkında arama ve hapis kararı olduğu öğrenildi. Örgütün Voip işlemlerinin düzenleyen Mert Y., hakkında 55 ayrı arama kaydı olduğu belirtildi. Yaşar Ç.'nin ise 5 yıl kesilmiş hapis cezası ve 10 arama kaydı olduğu öğrenildi. Şüphelilerin yakalanmamak için günlük ev kiraladıkları ya da sahte kimliklerle lüks otellerde kaldıkları öne sürüldü.

MİLYONLUK VURGUN

Yapılan çalışmalarda çetenin banka hesabını boşalttığı 35 mağdurdan 1 milyon lira haksız kazanç elde ettiği tespit edildi. Ancak henüz tespitlerin tamamlanmadığı belirtildi. Vurgunun boyutunun 5 milyon liranın üzerinde olabileceği dile getirildi.

37 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Polis ekipleri yapılan araştırmaların tamamlanmasının ardından operasyon kararı aldı. Haklarında yakalama kararı olan 42 şüphelinin yakalanması için Kocaeli, İstanbul, Ankara, Bartın, Gaziantep, İzmir, Kütahya ve Antalya'da eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda şüpheliler tek tek gözaltına alındı. Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen şüphelilerden, aralarında şebeke elebaşları ve kamu çalışanlarının da bulunduğu 37'si tutuklandı.

1 GÜNDE 65 İSTEK

Cezaevine gönderilen şüpheliler arasındaki polis memuru C.Ç.'nin şebeke üyelerine verdiği bilgilerle ilgili örgüt ele başlarından birinin telefonunda silinmemiş veriler ele geçirildiği öğrenildi. O veriler arasında, şebeke üyesinin, polis memurundan bir seferde 65 kişinin bilgisini istediği belirtildi. Nüfus müdürlüğünde çalışan S.B.'nin yazışmalarında ise, tutuklanan kamu görevlisinin “Bana borcunuz 19 bin 600 lira oldu” dediği öğrenildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑