E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

27. Elma Festivali başladı

11 Eylül 2019 Saat: 16:39
27. Yeşil İhsaniye Elma Festivali, bu sabah (çarşamba) meyve üreticisi Metin Denizli’nin bahçesinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile başladı

Gölcük İhsaniye’de gerçekleştirilen ve bu yıl 27.si düzenlenen Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nin başlangıç ve tanıtım toplantısı, meyve üreticisi Metin Denizli’nin bahçesinde gerçekleştirildi. Toplantıya Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Ford Otosan Fabrikası İnsan Kaynakları Direktörü Ali Rıza Aksoy, Belediye Başkan Yardımcıları Şevket Kaba ve Fikret Ormancıoğlu, İlçe Tarım Müdürü Nebahat Hocaoğlu, belediye daire müdürleri, GÖLAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Eker, İhsaniye Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Yusuf Ziya Zorlu, toplantının gerçekleştiği bahçenin sahibi Metin Denizli ve davetliler katılım gösterdi.
‘İHSANİYE, VERİMLİ TOPRAĞI OLAN BİR BELDEMİZ’
Gerçekleştirilen toplantıda sözü alan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “27.sini düzenlediğimiz, ilk defa 1975 yılında düzenlenen İhsaniye Elma Festivali’ni gerçekleştireceğiz. Sizlere öncelikle katılımınız ve özellikle tanıtım noktasında vermiş olduğunuz destekten ötürü teşekkür ediyorum. Gölcük’ün adının özellikle sanat, kültür ve sporla duyurulması noktasında çeşitli faaliyetler düzenlediğimiz, bununla alakalı olarak etkinlikler yaptığımız malumdur. Bunlardan biri de İhsaniye Elma Festivali’dir. İhsaniye’miz, gördüğünüz gibi yeşillik ve verimli toprağı olan bir beldemiz. İhsaniye özelikle elma ve armut yetiştiriciliği noktasında temayüz etmiş durumda. Ünü sadece ilçemizde değil çevre illerde de biliniyor” dedi.
‘FESTİVAL 13 EYLÜL’DE ETKİNLİKLERLE BAŞLAYACAK’
Sözlerine devam eden Sezer, “Özellikle İhsaniye’de Gölcük’e özgü bir meyve olan Gölcük armudu yetiştiriliyor. Yetiştirilen ürün sayısı da çok fazla. Şeftali, ceviz, kiraz, erik, kestane gibi pek çok ürün yetiştiriliyor ama en önemlisi elma ve armut. İhsaniye’nin adı aslında en çok elma ile birlikte anılıyor. Bu elmanın tanıtımı noktasında 1975’ten bugüne süregelen bir çaba var. Bunda da büyük ölçüde başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bu sene yapacağımız festival 13 Eylül’de etkinliklerle başlayacak. Hisareyn, Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı’da, İzmit Yürüyüş Yolu’nda, Gölcük Anıtpark’ta elma dağıtımı gerçekleştirilecek. 14 Eylül akşamı da yarışmanın sonuçları açıklanacak ve ödül töreni gerçekleştirilecek” dedi.
KONSERLER OLACAK
Sezer, açıklamasının sonunda “14 Eylül’de akşam saat 20.00’da Özkan Hatinoğlu, 22.00’da Samida konseri olacak. İhsaniye Elma Festivali’ni özellikle Türkiye’ye ihracatıyla, istihdam sağlaması noktasında artı değer katan Ford fabrikasının çok önemli desteği var. Yapmış olduğumuz bütün etkinliklerde olabildiğince sponsorlar marifetiyle etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Bu festivalimizde de Ford fabrikasının ciddi katkısı var. Festivalin gerçekleşmesinde katkılarından dolayı fabrikamıza özellikle teşekkür etmek istiyorum. Toplantımıza teşriflerinden dolayı İnsan Kaynakları Direktörü Ali Rıza Aksoy’a çok teşekkür etmek istiyorum. Festivalimize bütün hemşerilerimizi davet etmek istiyorum. İhsaniye Kalkınma Kooperatifi’nin logosunu taşıyan elma ve armutları hemşerilerimizin, Kocaeli’nin gönül rahatlığı ile yiyebileceğini söylüyor ve özellikle de tavsiye ediyorum” dedi.
ELMA REKOLTESİ 5 BİN TON
1975 yılında başlayan Yeşil İhsaniye Elma Festivali, 1977 – 78 ve 1979 yıllarında devam etmiş, 1980 sonrasında 15 yıllık bir aradan sonra 1996 yılında İhsaniye Belediyesi’nin girişimleri sonucunda yeniden başladı. 1999 yılına kadar devam eden festivale, deprem sonrasında iki yıllık bir ara verildi. 2002 yılında İhsaniye Belediyesi tarafından yeniden yapılan etkinlikler, belediyelerin birleşmesi sonrasında Gölcük Belediyesi’nce yapılmaya devam etti. Şu an 120 civarında müstahsil olup bunların 80 – 85 kadarı elma ve armut üreticisidir. İhsaniye’de elma rekoltesi 5 bin ton, armut rekoltesi ise 7 bin ton civarında. Gerçekleştirilecek olan yarışmalar Golden Delicious, Starkin Delicious, Starkrimson, Grany Smith ve Gölcük armudu dallarında yapılacak.
ETKİNLİK TAKVİMİ
27. Yeşil İhsaniye Elma Festivali kapsamında yapılacak etkinliklerin günü ve saati belli oldu. 13 Eylül Cuma günü saat 13.30’da Yazlık, Hisareyn, Halıdere ve Ulaşlı’da elma dağıtımı yapılacak. Saat 15.00’da Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda, 16.00’da İzmit Yürüyüş Yolu’nda, 17.30’da Gölcük Anıtpark’ta elma dağıtımları gerçekleştirilecek. 14 Eylül Cumartesi günü 9.00 – 12.00 saatleri arasında, İhsaniye İlköğretim Okulu bahçesinde üreticiler, yarışmaya elma ve armutları teslim edecek. 13.00 – 17.00 saatleri arasında yine aynı yerde elma ve armutlar teşhir edilecek ve jüri değerlendirmesi olacak. 19.00’da İhsaniye Kent Meydanı’nda festival programı açılışı ve protokol konuşmaları, yarışma sonucunun açıklanması ve ödül töreni olacak. Saat 20.00’da Özkan Hatinoğlu, saat 22.00’da ise Samida konseri olacak ve böylelikle etkinlik sona erecek.

Başkan Sezer ve Ford Fabrikası İnsan Kaynakları Direktörü Aksoy, elmalarla poz verdi.

Protokol, toplantı öncesinde masadaki yerlerini aldı.