E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

Ahşap heykel sempozyumu başladı

17 Temmuz 2019 Saat: 17:18
Değirmendere Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, bugün (çarşamba) yine aynı noktada başladı. Sempozyumda görev alan altı sanatçı, 2 Ağustos’a kadar çalışmalarını tamamlayacak

1993 yılından bu yana Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda yapılan ve bu yıl 26.sı gerçekleştirilen Değirmendere Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, yine aynı noktada başladı. Sempozyumda görev alan altı sanatçı, 2 Ağustos’a kadar çalışmalarını tamamlayacak

"Gölcük Vizyon 2023” kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştiriliyor. Sempozyumun tanıtım toplantısına Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi HeykelBölüm Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Konak, Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, Gölcük Kent Konseyi Metin Şentürk ve Gölcük Belediyesi Başkan Yardımcısı İbrahim Tektaş katıldı.
TEK AHŞAP HEYKEL SEMPOZYUMU
Gölcük Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Değirmendere Çınarlık Meydanında gerçekleşecek olan sempozyum Türkiye'nin en uzun soluklu tek Ahşap Heykel Sempozyumu olma özelliğini taşıyor. 26. Uluslararası Ahşap Heykel Sempozyumu'na bu yıl; Rusya'dan 1, İran'dan 1, İspanya'dan 1, Türkiye'den ise 3 sanatçı katılacak.
‘TÜRKİYE’NİN EN UZUN SOLUKLU SEMPOZYUMU’
Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Bir kentin kimliğin oluşmasında en önemli faktörün kültür, sanat ve spor olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda sanatsal faaliyetlerin çok önemli olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, 26 yıldan beri Türkiye’nin en uzun soluklu sempozyumu. Biliyorsunuz bundan 20 yıl önce asrın felaketini yaşamıştık. Bu felaketi yaşamamıza rağmen aralıksız devam eden bir sempozyumumuzvar. Bu sempozyumundiğer etkinliklerden bir farkı var. Çınarlık Meydanı’nd kent halkı ile gerçekleştiriliyor. Halkımız yapılan eserleri yakından inceleme ve katkı yapabilme onurunu yaşıyor" dedi.
SANATÇILAR KENDİLERİNİ TANITTI
Sempozyumda görev alan sanatçılar, sıra ile sözü alarak sempozyuma katılmaları hakkında görüşlerini dile getirdi. Yerli sanatçılar Şenol Bora, Sanem Tufan ve Şahin Karakuş olurken yabancı sanatçılar, Rusya’dan Vadim Polin, İran’dan BahmanChegeni ve İspanya’dan Pedro Jordan oldu. Sempozyum bugün (çarşamba) itibariyle resmen başladı ve 2 Ağustos tarihindeki kapanış törenine kadar devam edecek. Sanatçılar, bu süre içerisinde sempozyuma yönelik eserlerini yapacaklar.

Tanıtım toplantısı sonunda anı fotoğrafı çekildi.

Ahşap Heykel Sempozyumu Tanıtım Toplantısı, Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer yönetiminde yapıldı.