E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

Kafeinin depresyon üzerindeki etkileri

15 Haziran 2019 Saat: 15:20

Günümüzde pek çok insan bir tür kafein olmadan işe başlayamamaktadır. Çay ve kafein genellikle gün içerisinde insanlara yardımcı olan günlük ritüellerdendir. Bununla birlikte kafeinin yarar ve zararları konusunda birçok görüş bulunmaktadır. Yarar ve zararları dışında ise ruh sağlığımız üzerinde de etkisi olmaktadır. Birçok kişi kafeinin depresyonu azalttığını düşünürken, bazıları ise daha da arttıracağını düşünmektedir.
Kafein ruh halimizi değiştirebilecek bir maddedir. Beyne ilişkin olumlu davranış biçiminden dolayı faydalı olmaktadır. Kafein ayrıca ruh halini uyaran beyin kimyasallarını arttırmaktadır. Beyne kolayca ulaşıp burada depresyon, dopamin ve serotonin için özel önem taşıyan nörotransmiterlerin de aktivitelerini değiştirmektedir.
Kafein ayrıca motivasyon, dikkat, odaklanma ile yakından ilişkili nörotransmiter olan dopamin seviyesini de arttırmaktadır ve depresyonla ilgili beynin iltihabını azaltabilen çok sayıda bileşen içermektedir.
Kafeinin yukarıdaki olumlu etkileri kadar bazı olumsuz etkileri de olabilmektedir. Aşırı kafein alımı:
• Kaygı
• Baş ağrısı
• Yüksek tansiyon
• Kalp çarpıntısı
• Bulantı
• Huzursuzluğa neden olmaktadır.
Kafein ayrıca sinir sistemine geçici bir destek sağlamaktadır. Depresyonu olan kişiler kafeinin etkisi geçtiğinde ruh hallerinde daha şiddetli bir düşüş yaşayabilmektedirler. Bunlara ek olarak kafein; titreme, sinirlilik ve uykusuzluğa da neden olabilmektedir. Tüm bu belirtiler de ruh halini olumsuz etkileyebilmektedir.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları