E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

Bilgisayar zararlı mı?

7 Şubat 2020 Saat: 21:23
Bilgisayar zararlı mı: Son yıllarda bazı bilim insanları bilgisayara fazla bakmanın, fazla vakit geçirmenin, fazla ilgilenmenin insanın zekasını gerileteceğini iddia ediyor.

Bilgisayar zararlı mı? Son yıllarda bazı bilim insanları bilgisayara fazla bakmanın, fazla vakit geçirmenin, fazla ilgilenmenin insanın zekasını gerileteceğini iddia ediyor. Haksız da sayılmazlar aslında. Bilgisayarı amacının dışında kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Bilgisayarı sadece bir oyun oynama aracı, film izleme aracı, dizi izleme aracı, boş vakit geçirme aracı ya da vaktini boşa kullanma! Aracı olarak kullananların sayısı bir hayli artmış durumda bu zamanlarda. Geldiğimiz noktada insanlar bilgisayarları değil, bilgisayarlar insanları yönetir durumda oldu. İnsan beynini zorlayan şeyler yapar ve bu gelişimini destekler buna da beyin jimnastiği deriz ancak günümüzde bilgisayarlar bizi, beynimizi ne kadar zorluyor?

Uzun süreler batığımız bilgisayarlar çoğu kişi amacının dışında, kendisine faydası olmayan, yeni bir bilgi öğrenmek için kullanılmayan, bize faydadan çok zarar veren bir aygıt haline gelmiş durumda. Bu yüzdendir ki gelecek nesillerde IQ geriliği yaşanması çok muhtemel. Faydalı yanları da çok oluyor bilgisayarların. çoğu hesaplamalarınızı, yazılarınızı, dokümanlarınızı, belgelerinizi, hatıralarınızı, fotoğraflarınızı, videolarınızı saklama ve zamanı gelince izleme gibi artıları var ve bunlar faydalarının çok küçük bir kısmı. Bilgisayar zararlı mı? Bilgisayar zararlı değildir ancak amacı dahilinde kullanılırsa. Amacı dahilinde kullanılmazsa insanlara zarar veren, beyinlerini gerileten, IQ’larını gerileten, anlama zorluğu çektiren, cümle kuramayan, birbiriyle iletişim kuramayan nesiller oluşturur çok açık bir şekilde. Fazla kullanmanın zararlarından bir tanesi ise bağımlılık yapmasıdır. İnsanlar artık boş vakitlerini bilgisayar başında geçirmez (ki bu da çok yanlış bir harekettir) artık dolu vakitlerini de bilgisayar başında geçirerek içlerindeki bağımlılık duygusunu, bilgisayar isteğini köreltmeye çalışırlar. Çoğu çocuk genç bu bataklığın içindedir ve artık ilkokullarda, ortaokullarda, liselerde çocuklar okula gitmekten çok evde bilgisayara bakarlar ve ya aile fertlerine okula gittiklerini söylerler ve internet kafelere akın ederler. Bu durum bir süredir böyle ve önünü kimse alabilmiş değildir. Netice itibari ile bu çocuklar ve gençler bu bağımlılık yüzünden sağlıklı öğrenemiyor, okuldaki derslerinden geri kalıyorlar, insanlarla iletişime geçemedikleri için içine kapanık, psikolojisi bozuk, bir insana bir soru bile soramayan gençler haline geliyorlar. Faydası mı çok zararı mı derseniz cevap çok açık aslında.

BENZER HABERLER