‘Bilinçli plan gerekiyor’

8 Şubat 2018 Saat: 15:18
‘Bilinçli plan gerekiyor’
Uyar, “Kocaeli’de bilinçli şehir planlaması, kentsel dönüşümün önünü açacak” dedi

Ayşe AYDIN - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / ELİF UYAR KİMDİR?

Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden, 2013’te mezun olan Elif Uyar, 1988 Samsun doğumlu. Mezun olur olmaz Samsun’da kısa bir süre özel sektörde hizmet veren Uyar, ardından Şanlıurfa Belediyesi’nde 2014-2018 yıllarında görev yaptı. Yaklaşık 3 ay önce Kocaeli’ye gelerek Soydan İş Merkezi Kat 3 Daire 107’de serbest şehir plancısı olarak ilimizde hizmet veriyor. Uyar ayrıca İstanbul’dan bir ekiple çalışmalarını sürdürüyor.

Bugüne kadar bilinçli bir şekilde yapılamayan kentsel dönüşümde kilit noktasının genç şehir plancılarından geçtiğini söyleyen Şehir Plancısı Elif Uyar, planlama ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

-Kentsel dönüşüme dair hizmetleriniz nelerdir?

Uyar, “Kentsel dönüşüm yapmak isteyenlere, akaryakıt, enerji alanında yatırım yapmak isteyenlere proje danışmanlığı ve planlama hizmeti  veriyoruz. Kentsel dönüşüm ve tasarım, planlama hizmetleri, inşaat firmaları, haritacılık ofisleri, gayrimenkulle ilgilenen tüm şirket ve ofislere danışmanlık hizmetleri sunduğu ofisinde kentsel dönüşümde sokak sağlıklaştırması ve vaziyet planlarına kadar hizmet üretiyoruz. Büyükşehirlerde genç şehir plancılarına fırsat verildiğinde kentsel dönüşümün daha sağlıklı ve faydalı olacağını ifade etti. Uyar, “Genç şehir plancılarına, büyükşehirlerde yapacakları projelere destek ve katkı sağlanması gerekir”

-Şanlıurfa Belediyesi’nde çalışırken neden ilimizi seçtiniz?

Elif Uyar, “Burayı seçmemin nedeni Kocaeli’nin İstanbul ile bir bütün halinde olması. Kocaeli, gelişiyor. Aynı zamanda burası deprem bölgesi ve yapılaşma alanı kısıtlı bir bölge. Yakın zamanda yeni planlama alanlarına ihtiyaç duyulacak. Dağınık yerleşimlerin dönüşümü yapılacaktır.Ayrıca Kocaeli, Sabiha Gökçen Havalanı’na yakın olduğu için her iki alanda da iş yapabilirim. Şu anda İzmit Belediyesi, Sakarya Belediyesi ve Başiskele Belediyesi ile görüşme aşamasındayız. Kentsel dönüşüm konusunda bilgi ve planlama eksikliği var. Şanlıurfa’da bu konuda hizmet verdim buna güvenerek Kocaeli’de de iyi hizmet verebilirim”

-Kente dair ilk izlenimlerinizi aktarırmısınız?

Elif Uyar, “Kent biraz sıkışmış. Kentsel dönüşüm atıl kalmış. Kocaeli’de köhneleşmeye başlamış gecekondu alanlarını düzenlemeye alacaklar. İnsanlar için daha yaşanabilir kentleri ortaya çıkarmaya çalışacağız. Kocaeli’de şuan başarılı bir kentsel dönüşüm projesi olmamış. İnşallah bundan sonra başarılı bir proje yapacağız. Kentse dönüşüm ciddi bir maliyet getirir. Arka planında ciddi bir analiz gerektirir. Vatandaşla birebir konuşmak gerekiyor. Kkentin çevre düzenlemesi ve kentsel dönüşümü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen hemen her gün ilçeleri geziyorum”

-Yaptığınız çalışmadaki amacınız nedir?

Elif Uyar, “Hem belediyelerin iş yoğunluğundan doğan eksiklikler hem de özel sektördeki eksiklikleri gidermek adına Kocaeli’deçalışmak istiyorum. İzmit Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile görüştüm kaliteli bir kadroları var. Bu tarz büyük projeler yapılırken inşaat mühendisleri jeolojik etütler yapılıyor. Kocaeli’de şehir planlamasındaki eksiklikler sokaklarda ciddi problemler var. Vatandaşların taleplerinin de dinlenmesi gerekiyor. Sadece fiziki alanda bir değişim ve sosyal tabakada ayrıştırma olmamalıdır. Mekanları daha verimli olan insanların daha mutlu olacağı mevcut yaşama alanlarını fazla bozmadan bir alan elde etmemiz gerekiyor.Ciddi bir şekilde her yeri gezeceğiz. O araziyi tanımadan o işe girişmek plan ölçek kararlarını bilmeden bir şeyler söylemek yanlıştır. Çok fazla analiz yapıyoruz”

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

BENZER HABERLER