Büyükşehir meclisinde 2 daire kapandı

20 Haziran 2019 Saat: 16:27
Büyükşehir meclisinde 2 daire kapandı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında Kurumsal Gelişim Dairesi Başkanlığı ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı kaldırıldı

Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı’nın isminin Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak değiştirilmesi, Toplu Taşıma Başkanlığı Dairesi’nin ismini Ulaşım ve Trafik Yönetimi Dairesi Başkanlığı olarak değiştirildi

Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısı Fuariçi Leyla Atakan Kültür Merkezi, Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında düzenlenen meclis toplantısına meclis üyeleri de katılım gösterdi. Haziran ayı meclis toplantısında öncelikle 23 Mayıs tarihli tutanak özeti meclis üyelerine sunuldu. Ardından çoğunluğu imar konuları olmak üzere toplam 85 gündem maddesi görüşüldü. 

KENT KONUT A.Ş’YE DEVREDİLDİ
Plan ve Bütçe Komisyonu’nun, belediyeye Rehabiliteye Hazırlık Maksatlı Dolgu işlemi için Bakanlık Makamı tarafından kesin izin verilen Hereke Mahallesi sınırlarında kalan 27.166,41 metrekarelik ormanlık alanın ve Kartepe İlçesi, Eşme-Ahmediye Mahallesi sınırlarında kalan 32.875,62 m² lik Ormanlık alanın Kartepe Belediyesinden alınarak işletim hakkının Kent Konut A.Ş’ye devredilmesi kararı alındı.
MİNİBÜSÇÜLERE DESTEK UZATILDI
Mecliste öğrenci ve indirimli binişlerle ilgili Kocaeli genelinde hizmet veren 1754 özel toplu taşıma aracına destek verilmesi ile ilgili hukuk komisyonunun raporu onaylandı. Geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme ile her biniş için 3 liranın altında olan öğrenci ücretlerin biniş başına 40 kuruş, 3 liranın üzerinde olan binişler için 60 kuruş, indirimli binişlerde 3 liranın altında olan binişlerde 15 kuruş, 3 liranın üzerinde olan binişler için ise 30 kuruş destek verilmesi kararı bir yıl daha uzatıldı.
‘İLÇE BELEDİYELERİNİN TALEPLERİDİR’
İlk 2 maddede belirtilen yerlerin Kent Konut A.Ş’ye devri ile ilgili CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Burada ilçe belediyeleri işletmeleri yapmaktadır. İlçe belediyeleri hem bütçe hem de mali zorluklardan dolayı mı olduğunu öğrenmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın, “İlçe belediyelerinin kendi talepleridir o yüzden bize devrettiler” dedi.
YENİ GELİR KALEMİ EKLENDİ
“Belediye Atıklarının Aktarma İstasyonlarından Bertaraf Tesisine Taşınması Hizmeti Alımı İşi” ihalesi ile ilgili raporu, “Sağlık Kuruluşlarında Oluşan Tıbbi Atıkların Toplanması, Taşınması, Geçici Depolanması ve Bertarafı İşi” ve işlemlerinin ihale edilmesi ile ilgili raporu, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı nezdinde yeni bir gelir kalemi oluşması sebebiyle 2019 yılı gelir tarifesine bu gelir kaleminin eklenmesi ile ilgili raporu meclise sunularak oy çokluğuyla kabul edildi.
HAL TİCARETİ YAPAN İŞLETMELERİN TEMİNAT TUTARI
Merkez ve Gebze (Şube) Hal Tesislerinde, sebze ve meyve toptan ticareti yapan işletmelerin 2019 yılına ait teminat tutarının belirlenmesi ile ilgili raporu, Plan ve Bütçe ile Ulaşım Komisyonu’nun, öğrenci ve indirimli yolcuların desteklenmesi ile ilgili raporu, Hukuk Komisyonu’nun, belediyeye ait Karamürsel İlçesi, Tabakhane Mahallesi, 140 ada 60 parsel sayılı taşınmazın "İmam Hatip Anadolu Lisesi" yapılmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı adına tahsis edilmesi ile ilgili raporu meclis üyelerine sunularak oy çokluğuyla kabul edildi.
İSİMSİZ 11 SOKAĞA İSİM VERİLECEK
Hukuk Komisyonu’nun, Kartepe İlçesi Uzunbey-Kumla Çiftliği Mahallesi, 3560 parsel sayılı taşınmaz üzerine yaptırılan Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi Binasındaki, Düğün Salonu ve Çok Amaçlı Salonun da bulunduğu zemin katın tamamının Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere Kartepe Belediyesi Başkanlığı’na tahsis edilmesi, Başiskele Yuvacık’ta yapılmakta olan futbol sahasının "Şehit İlyas Bayraktutar Futbol Sahası" olarak isimlendirilmesi, Gölcük Ortaokulu bahçesinde bulunan kapalı spor salonunun "Mücahit Tunçbilek Spor Salonu" olarak isimlendirilmesi, Körfez İlçesi, Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde 11 adet isimsiz sokağa isim verilmesi kararı alındı.
KÜLTÜR VE TURİZM BAŞKANLIĞI OLDU
İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı’nın, belediyeye ait teşkilat şeması ile ilgili teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. Teşkilat şemasında niçin değişim yapıldığının sorulması üzerine açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kurumsal Gelişim Dairesi Başkanlığı ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nı kaldırdık. Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı’nın isminin Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak değiştirilmesi, Toplu Taşıma Başkanlığı Dairesi’nin ismini Ulaşım ve Trafik Yönetimi Dairesi Başkanlığı olarak değiştirdik. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın isminin de Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı olarak değiştirilmesini uygun bulduk” sözlerini kullandı. Ardından madde oy çokluğuyla kabul edildi. Kerim ÇELİK

Büyükşehir meclisinde 2 daire kapandı

Haziran ayı meclis toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Başkanlık etti.

Büyükşehir meclisinde 2 daire kapandı

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın

Büyükşehir meclisinde 2 daire kapandı

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir

Büyükşehir meclisinde 2 daire kapandı

CHP'li meclis üyeleri

Büyükşehir meclisinde 2 daire kapandı

AK Partili meclis üyeleri

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız