E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

Dünya çocukları Ata’nın armağanını kutladı

23 Nisan 2019 Saat: 15:23
TBMM’nin açılışının 99. yıl dönümü ilimizdeki kutlamalarla taçlandı. SDKM’de bu özel günü kutlayan il protokolü, çocukların hazırladıkları gösterileri izledi

Ayşe AYDIN - Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kutlama programına Vali Hüseyin Aksoy, eşi Hülya Aksoy, EDOK Komutanı Kadir Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mikdat Aydın, il idarecileri, kurum müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
ÇELİK, ‘AZİM VE KARARLILIĞIN GÖSTERGESİ’
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Tarihimizim dönüm noktalarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. açılış yıl dönümünü en kalbi duygularımla kutluyorum. 23 Nisan 1920’de milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararıyla kurtaracaktır düsturu, milletin bağımsızlığının tezahürüdür. Tarih sayfalarında birçok şerefli imza bırakan ecdadımızın birlikte ve beraberlik içinde gösterdiği azim ve karalılığın göstergesidir. Gazi meclisimizin kurulduğu gün olması itibariyle hafızamızda önemli yer tutan bu gün aynı zamanda dünya çocuklarına armağan edilen önemli bir gündür. Atatürk Türkiye Cumhuriyet’i için önemli olan bir günü hediye etmenin yarının da çocukların olduğunu vurgulamıştır” dedi.
‘BARIŞIN TEZAHÜRÜSÜNÜZ’
Çelik şöyle devam etti “Evlatlarımız daha müreffeh yarınlarıyla dünya çocuklarıyla birlikte yürüyecektir. Sizlere armağan edilen bu büyük gün şüphesiz ki üzerinize büyük sorumluluklar yüklemektedir. Bu gün ayak bastığımız topraklarda yüzyıllar boyunda neler yaşandığını öğrenmemiz milli ve manevi değerli içselleştirmemiz ve dünyayı öğrenmemiz çok önemlidir. Bizim yerimize siz geçeceksiniz. Ay yıldız bayrağımızı yedi cihanda dalgalandıracaksınız. Siz ilelebet payidar kalacak devletimizin güvencesi millet egemenliğinin teminatısınız. Dostluğun ve barışın en güzel tezahürüsünüz. Yılmadan yorulmadan azimle çalışmalısınız. Çünkü siz her daim tarihe yön vermiş milletin neferlerisiniz.”
BAYRAKLARLA SAHNEDE
İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in konuşmasının ardından İzmit Halk Eğitim Merkezi’nin çocuklardan oluşan halk oyunları ekibi Trabzon, Tekirdağ, İzmir ve Kafkas yörelerini sahneledi. Çocuklar, Türkiye ve Dünya kültürlerini tanıtan danslar ve halayları sahnede sergiledi. Katılımcılar, çocukların performansına alkışlarla tempo tuttu. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ni renklendiren minikler, rengarenk kıyafetleriyle bayramlarını gönüllerince kutladı. Alkışların bir an olsun susmadığı kutlama programa günlerce hazırlanan çocukların performansı çok beğenildi. Çocuklar, hazırladıkları gösteri sonrası hep beraber Türk bayrakları ile şarkılar söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, çocuklara yarının büyükleri olduklarını hatırlatarak çok çalışmaları gerektiğini belirtti.

Programın sonunda protokol ve minikler Türk bayrakları bayramı kutladılar.

İzmit Halk Eğitim Merkezi’nin halk oyunları ekibi, sergiledikleri yöresel halk oyunları ile göz doldurdu.

Kutlama programına Vali Hüseyin Aksoy, eşi Hülya Aksoy, EDOK Komutanı Kadir Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mikdat Aydın katıldı.

İzmit Ana Sultan Anaokulu öğrencileri ve Derince Hayme Ana Anaokulu’nun minikleri muhteşem performanslarıyla alkışlandı.

Miniklerin sergiledikleri yöresel halk oyunları büyük ilgi gördü.