HOŞ GELDİN ONBİR AYIN SULTANI

6 Mayıs 2019 Saat: 15:42
FAZİLE ÖZKURT

Ramazan ayı başladı ve ilk orucumuzu , teravimizi yaptık hoş geldi , sefalar getirdi , huzur getirdi , insanlara sabır getirdi ..ki inşallah getirmiştir .
Ramazan ayı İslam alemine gelen halk arasında ‘’Onbir ayın Sultanı ‘’ diye adlandırılan, Kur’an –ı Kerim in indirildiği bir ay, hakkın adaletin uygulamasının yazılı olarak indirildiği ay, düşündüğümüzde insanlık için gerekli düzenlemelerin yapıldığı ay öylesine özel ve güzel bir ay .
Yapılan tüm ibadetler Allah ile kul arasında kalması gereken ibadetler, gösteriştenuzak, sade, kimseninbilmesine, görmesine gerek olmayan sadece kendinin bildiği bir ibadet.
Ancak tutmuyorsanız, ibadet yapmıyorsanız nasıl tutanlara belli etmeyin deniliyorsa sizde aynı şeyleri yapın, ulu orta yemeyin, içmeyin, bu nu deşifre etmenize gerek yok saygı gösterin ki size de saygı göstersinler.Ağzında sakız , sigara yada sokak ortasında yemek ..lütfen duyarlı olun , duyarlı olunsun . Göstereceğiniz sabır sadece 1 ay geri kalan 11 ay sizin istediğiniz gibi yiyip, içebilirsiniz.
Yardımlaşma ayı Ramazan, evet yardım edilmeli ama usulleri olmalı ilk önce kimler gerçek ihtiyaç sahibi? Gerçekten yerine ulaşıyor mu? Yardım kimlerden alınıyor? Bir aile 3-5 yerden yardım alırken bir başka aile hiçbir şey alamıyor. Bu onun beceriksizliği değil, diğerinin aç gözlülüğü.
Aslında adaletli, araştırmalı, kayıtlı bir yardım olsa yardımlar raptı zapt altına alınsa bu uygun olmayan davranışı kimse yapamaz ne dağıtıcı, ne de alan.
Yardım gizli yapılmalı evet , kimse kime verildiğini bilmemeli ama o dönemlerde insan sayısı az , insanlar birbirini tanıyor herkese her şekilde ulaşılıyor .. Eş dost dağılımı değil adaletli dağılım oluyordu.
Yardım sever kuruluşlar ve resmi kuruluşlar lütfen araştırın gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olsun.Partili, partisiz, görüşü, düşüncesi ne olursa olsun yardım bizlerden yapılıyor, haksız yardımların ve desteklerin önüne geçin.Makamlar plansız ziyaretler yaparsa zaten sorun çözülür. Masasında zeytin peyniri ve ekmeği olana destek olunsun, kuş sütü olmayana değil.
Kurum yetkililerine vatandaş ile evlerinde iftar açma ve vatandaşla iftar görevi verin, o sofrada paylaşsın orucunu görsün ki kimler nasıl iftar açıyor.
İnanın gerçek ihtiyaç sahibi vatandaş onları öyle güzel ağırlıyorki...Öyle samimi davranıyor ki, siz bugüne kadar neden gitmedim diyeceksiniz.
İnsanların sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Yardım sever olmak, cömert olmak, merhametli olmak. Belki insanlıktan nasip alabiliriz.
Koltukta oturmak değil, kurumun yetkilisi olarak protokolde oturmak değil vatandaşın sofrasında oturmak görevin olmalı, ne olur ki o akşamda evinde mükellef sofrada oruç açmayı ver.
Bu görev sadece yöneticinin değil, alt kadrolarında görevi, hatta gönül görevi olmalı.
O zaman her şeyin ve sabrın kıymetini öğrenirsin .. Gönüllü olan yok mu?Bence vardır ..!!Rahmet kapıları belki farklı şekilde açılır ve bizlerde o kapılardan nasipleniriz inşallah
Ramazan ‘a ulaştıran Rabbim Bayrama da ulaştırır.

SAYGILARIMLA

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları