E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

SADECE 4 EKİMDE Mİ…!!

7 Ekim 2019 Saat: 12:42

İnsan olmanın gereği belki de kendi dışında, yakın çevresi dışında yaşadığı topluma, dünyaya ve tüm yaratılana merhametli olmak, kendi için istediklerini her şey için istemek.. huzur, mutluluk, sağlık..
İslamiyet’te ki gerçek İslamiyet’ten söz ediyorum, hurafelerden, adama ve duruma göre İslamiyet’ten değil, yapmacık ve riya kokan değil. Batılının bile hayran olduğu kitaplardan okuyarak, araştırarak İslamiyet’i seçtiği İslamiyet’ten..
İslamiyet’te hani hayvan sevgisi ile ilgili verdiği yaptırımlar, öneriler var ya…
İslamiyet’in son derece önem verdiği hayvan sevgisi konusunda birçok hadis varken nasıl oluyor da vicdansızlık ve hayvan düşmanı insanlar haline dönüşebiliyor.
Peygamberimizin hayvan sevgisi konusunda örnek alınması gereken davranışları varken ve bu davranışlar örnek alınması gerekiyorsa bu vicdan yoksunları nasıl ortaya çıkıyor?
Gelelim Türklük boyutuna, eskiden beri hayvanlara ne kadar değer verdiği bilinir, Kartal, geyik,kurt.. bunların hepsi Türk Boylarının simgesi olmuş, ölen atları için mezar taşları ve kitabeler yazdırmışlar.
Eski zaman da insanlar kayalara, taşlara hayvan figürlerini işlemişler, halılara, kilimlere yemek için, ısınmak için sadece yetecek kadar avlamışlar.
Depolamak için değil, katletmek için değil.. Tüm hayatımızda yeri var hayvanların türkülerde, tiyatroda, edebiyatta..
Hep birlikte yaşamışız, Osmanlı Döneminde de bu böyle devam etmiş… İslamiyet’te tüm mahlûkata iyi davranılması, eziyetedilmemesi, şefkat gösterilmesi emir edilmiş.
Neden biliyor musunuz? Hayvanların Yaratıcı olan ALLAH‘tan başka koruyucu ve kollayıcısı yoktur. Vicdan, merhamet ve ahlak sahibi bireylerin insanı sevmesi için, önce hayvan sevgisini bilmesi, bu duyguyu bilmesi gerekir.
Ümmet merhametli, vicdan sahibi olmalıdır. Adalardaki FAYTONCULAR GİBİ, HAYVANLARA EZİYET EDEN, TECAVÜZ EDEN, BAKMAYAN, SÜS GİBİ, ALINIP SATILIP, SONRA SOKAKLARA TERK EDEN, DÖVÜŞTÜRÜLÜP SIRTINDAN PARA KAZANILAN değil.
Sadece 4 EKİM değil onların günü.. bizim gibi yaşama hakkı her gün onlarında…
Öğretmenlere çok şey düşüyor bu konu da işlenmemiş bir maden gibi size gelen çocuklara hayvan sevgisini, en azından onlara zarar vermemesi gerektiğini öğretmelisiniz..
Bu arada Belediye yetkilileri eğer bu hayvancıklar kısırlaştırılıyorsa neden bu kadar çok çoğalıyorlar? Yapılan işlemlerde mi sorun var.. Yoksa devletten bu konu da gelen paralar, fonlar yerinde kullanılmıyor mu?
Hz. MUHAMMED ( s.a.v) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır "Kim bir kuşu boş yere öldürürse ,o kuş avazını Arş’ın etrafını sararcasına yükseltip kıyamet gününde mahşere gelerek şöyle der: ‘EY RABBİM..! BENİ ÖLDÜRENE SOR NİÇİN BOŞ YERE BENİ ÖLDÜRDÜ..!!"
Hz. MUHAMMED (s.a.v) , Miraç olayını anlatırken şöyle bir olayı anlatır.. "Ben Miraç‘a çıktığımda bana Cehennem gösterildi, baktım ki içinde bir kadın azap içinde sebebini sordum, bana şöyle denildi.. O kadın bir kediyi odaya hapis etmiş ne yedirmiş, ne de su içirmiş ölünceye kadar haşerat türü yemesine de müsaade etmemiş.. Bu nedenle bu kadın cehennemde azap görmektedir."
Dilleri olup konuşamayan Rabbimin emaneti olan hayvanların ahları! Bu dünya da ve öbür dünyada yakanızdan düşmez bunu bilin ve ona göre davranın..

SAYGILARIMLA

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları