ÜLKE OLARAK DEĞERLENDİRMEYİ Mİ BİLMİYORUZ

29 Mayıs 2019 Saat: 17:34
FAZİLE ÖZKURT

Ülke olarak değerlendirmeyi mi bilmiyoruz, reklam yapmayı mı bilmiyoruz, malımızı satmayı mı bilmiyoruz.. Yanlış ve olumsuz olan bir şeyler var ama bunlar neler bunu yazıya mı dökemiyoruz, resme mi çizemiyoruz.
Türkiye dünyanın en güzel ülkesi, Kocaeli’mizde ülkemizin en güzel köşelerinden bunu biz biliyoruz, içerisinde yaşayanlar biliyor hatta çoğumuz bilmiyor bile.
İmkânı olanlar atlıyor araçlarına tüm bölgeyi gezebiliyor, görebiliyor diye bakıyordum ancak sadece artık aracı olanlar değil olmayanlara da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi il genelinde GEZGÖR ekibi ile görme ve gezme imkânısağlıyor. En azından tanımak ve bilmek için bu güzel fırsattan yararlanın.
Geçen ay güzel bir grup ile birlikte kısa DUBAİ turu yaptık. Gidilmesi ve görülmesi gereken ülke çölün ortasında sadece zenginlerin yaşayabileceği, zenginler yaşarken diğer geri kalmış ülkelerden gelen kişileri çalıştırıp, onların sırtından turist çekmeyi başarmış ve çokkk… zengin olmuş nadir Arap ülkelerinden biri DUBAİ..
Daha önce birçok Arap ülkesine gitme imkânım olmuştu çevremde ki arkadaşlarım mutlaka DUBAİ ‘yide görmelisin dedikleri için gittim.
Görülmeli mi? Evet görülmeli .. Aslında görülmesi gereken orada hükümdarlık süren Emirliklerin yaptıkları çalışmalar ve bu çalışmaları olabildiğince reklamını yapmaları ve tüm bu yerlerden para kazanmaları.
Fuarın içerisinde Kent Konseyi binasında görev yerim, öğle tatillerinde fırsat buldukça Fuar etrafında yürür, hayvanlara yem ve yemek vermeye çalışırım. Çünkü Rabbimin yarattığı ağzı dili olup konuşamayan ve insanlara muhtaç olan dostlarımıza elimizden geldiğince bir şeyler yapmamız gerektiğine inanıyorum.
BU SICAKLAR DA BİR KAP SU VE BİR TAS YEMEK LÜTFEN…
Bu başka bir konu, gelelim Leyla Atakan Fuarı ‘na, DUBAİ ‘de ışık gösterisi dediler mutlaka görmelisiniz, peki tamam gidelim .. O ışık gösterisini izlemeyeturlar ile giderseniz astronomik rakamlar üstelik. Ekip olarak kendimiz gidip görelim dedik taksiye atladık ve gittik.
Büyük bir alışveriş merkezi ve arkasında bizim Fuar Gölünden dahabüyük, tüm çepe çevre binalar ile çevrelenmiş birgöl.Herkes pür dikkat bekliyor bir kalabalık ki anlatamam, küçük tekneler dolaşıyor, gösteri başlamadan önce tekneler vs her şey kenara çekiliyor.
Önce İngilizce, sonra Türkçe, sonra Fransızca ve Arapça müzikler eşliğinde 10-15 dakika süren sarı renk ışıklı sular müzik eşliğinde dans ediyor. Müzik ritmine göre fışkırıyor , dalgalanıyor vs..
Ben bu ışık gösterisinde hayal kırıklığı yaşadım, renk yok, şaşayok, hani aman Tanrım ne muhteşem diyecek hiçbir şey yok, hele öğlede çevresinde dolaştığım bizim Fuar içindeki gölde su fıskiyelerini görünce ( o güne kadar dikkat etmemiştim ) İşte dedim aynısı bizde de var eksiği ile görsel fakirliği ile…
Elimizdekinin kıymetini mi bilmiyoruz? kıymetli şeylere sahip mi çıkamıyoruz?
İşte fuar gölü , işte renkli fıskiyeler eksik olan sadece müzik ve ritim mi …? Fuar Gölümüze sahip çıkalım arıtma gideri olarak kullanmayalım. İnsanlar bunu görmek için dahi binlerce kilometre yollara gidiyor ..
Fuar Gölünü hep birlikte kurtaralım ve fuarımıza sahip çıkalım .. Yıkın tüm gereksiz binaları, yıkın çepeçevre tüm duvarları, ağaçlar dikin, yeşilin her tonunu kullanın, mavinin her tonunu kullanın, beyazın her tonunu kullanın ve işte size Millet Bahçesi…
Suda dans eden, Işık Gösterisi için Kocaeli’ne gelsinler… İşte Turizm.. İşte Kocaeli ..

SAYGILARIMLA

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları