Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

28 Ocak 2019 Saat: 09:00
Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?
Göz kapaklarında oluşan torbalar, insanları hem estetik açıdan hem de sağlık açısından rahatsız eden sorunlar arasında oldukça önemli bir yere sahip

Yüzde daha yaşlı bir görünüme neden olan göz kapaklarındaki torbalar, göz kapaklarının da fonksiyonlarına zarar veren detaylar arasında bulunuyor. Öyle ki oluşan torbalar bir süre sonra göz kapaklarının açılıp kapanmasına bile engel olabilecek bir seviyeye gelebiliyor.

Haliyle en fazla merak edilen sorulardan bir tanesi, göz torbalarının neden oluştuğu ve nasıl geçeceği yönünde oluyor. Bu bağlamda da her yıl birçok hasta estetik cerrah yardımına başvuruyor. Göz altı torbalarının oluşmasında ise birçok farklı faktör söz konusu olabilir.  Bu faktörlerin başında, genetik özellikler, yaş ve güneş ışığı gibi çevresel etmenler yer alıyor.

Cilt altında bulunan kas tabakasının gevşemeye başlaması ve yer çekimi etkisi ile yer düşmesiyle birlikte ise göz altı torbaları oluşmuş olur. Özellikle 40’lı yaşlarda daha fazla ortaya çıkan bu sorun insanların psikolojilerine negatif bir etki bırakan özelliklerden. Bunlara ek olarak alkol, sigara kullanımı, düzensiz uyku ve dengesiz beslenme ya da sık sık ağlama gibi durumlarda göz altında torbaların oluşmasına neden olur.

Göz Altı Torbası Nasıl Geçer?

Tüm bu detaylar göz önüne alındığı zaman ise insanların merak ettiği bir diğer soru bu sorundan nasıl kurtulacakları yönünde oluyor. Her ne kadar kişiler ameliyatlardan kaçınıyor olsa da göz altı torbalarından kurtulmanın kalıcı yolu olarak göz altı torbası ameliyatı ön plana çıkıyor.

Ortalama 1 saat süren ve lokal anestezi yöntemi ile ameliyat, diğer estetik operasyonlara kıyasla nispeten daha kolay kabul edilir. Ancak göz torbası ameliyatı öncesinde göz ile ilgili tüm sağlık sorunları estetik cerraha belirtilmelidir ve doktorunuz tarafından da kapsamlı bir muayene yapılması gerekir.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

BENZER HABERLER