İzmit M.T.A.L.’ye İtalya’da staj

19 Mart 2019 Saat: 12:46
İzmit M.T.A.L.’ye İtalya’da staj
İzmit M.T.A.L.’nin 2 öğretmen ve 6 öğrencisi ‘Ekspres Mesleki Eğitim Hareketlilik Veri Tabanı ve Rehberler’ projesi kapsamında staj görmek üzere İtalya’ya gitti

Ayşe AYDIN - Erasmus+ Programı projeleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın koordinatör kurum olarak başvurusunu yaptığı İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak kurum olarak yer aldığı  “VETEXPRESS – ECVET ülkeleri için Ekspres Mesleki Eğitim Hareketlilik Veri Tabanı ve Rehberler” isimli proje, Ulusal Ajans tarafından 2016-1-TR01-KA202-035192 proje numarasıyla kabul edilmiş ve sözleşme imzalanmıştı. 313 Bin 453,00 Avro hibe ile uygulamaya başlanan projenin yurt dışı ortakları ise ITS IOTA APULIA FOUNDATION (Lecce-İtalya), DEHOGA (Alman Otel ve Restoran Derneği) (Magdeburg – Almanya), ve C.E.I.P. JUAN CARRILLO (Sevilla – İspanya.)

2 ÖĞRETMEN 6 ÖĞRENCİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın koordinatörlüğünü yaptığı ve İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ortağı olduğu VETExpress projesi kapsamında 16 Mart-14 Nisan tarihleri arasında staj faaliyeti gerçekleştirmek üzere Endüstriyel Otomasyon Bölümünden 3, Bilişim Bölümünde 3 öğrenci öğretmenleri Utku Temel ve Mustafa Özdemir ile beraber İtalya’nın Copertino şehrine gitti. Yurt dışında gerçekleştirilen eğitim ve staj faaliyetlerinin Türkiye’de geçerli kılınmasını sağlayacak mekanizmaların kurulmasının hedeflendiği bu projede Mesleki Eğitimde Kazanımların Transferi Sistemi (ECVET) ilk defa pilot olarak uygulanacak.

ECVET NEDİR?

ECVET, mesleki eğitim ve öğretimde farklı öğrenme yolları ile elde edilmiş öğrenme kazanımlarının (bilgi, beceri ve yetkinliklerin) ülkeler arası transferinin sağlanması, tanınması ve biriktirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir kredi transfer sistemdir. ECVET, öğrenme kazanımlarının transferi, tanınması ve biriktirilmesinde Avrupa çapında ortak bir dil oluşturarak öğrenme süreçlerinde hareketliliği desteklemektedir. ECVET, bireylerin farklı bir ülkede, farklı bir eğitim ve öğretim kurumunda ve farklı bir öğrenme ortamında elde ettikleri bilgi, beceri ve yetkinliklerin kendi ülkelerinde anlaşılması ve tanınmasını kolaylaştırmaktadır. Öğrenme kazanımlarının biriktirilmesi ve transferi yaklaşımını benimseyen ECVET sayesinde ülkelerin sahip oldukları yeterlilik sistemleri kolaylıkla karşılaştırılabilmektedir.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

BENZER HABERLER