Kuaförlere yeni uygulama

18 Kasım 2017 Saat: 15:58
Kuaförlere yeni uygulama
Valilik tarafından alınan belirlenen kadın kuaförlerinin Salı, erkek kuaförlerinin ise Pazar günü tatil yapması kararı ile ilgili İzmit’te bulunan kuaförlerden görüş aldık

Valilik tarafından belirlenen kararla erkek berberlerinin Pazar günleri kapalı olması, kadın kuaförlerinin ise Salı günleri kapalı olması kararı alındı. Ancak verilen bu kararda şöyle bir durum var, semt berberleri ve kuaförlerine uygulanacak olan bu karar alışveriş merkezlerinde yer alan kadın kuaförleri ve erkek berberleri için geçerli olmayacak.Karara bazı kadın ve erkek kuaförleri tepki gösterirken, bazıları da kararın olumlu olduğunu söyledi. Kuaförler genel olarak, “Bütün sorunlar çözüldü de kuaförlerin tatil günü mü sorun oldu” görüşünde.
‘SALI GÜNÜ DÜKKAN KAPATMAK SAÇMALIK’
Konuyla ilgili görüş aldığımız Nergis Sanal Saç Tasarım Merkezi sahiplerinden Nergis Sanal ve eşi Atacan Sanal karara tepkili... Nergis Sanal, “Tüm sorunlar bitti de Salı günü kuaförlerin çalışmaması mı kaldı? Salı günü dükkan kapatmak olmaz, saçmalık. Bizim Pazar günleri dükkan açmak için ‘Pazar ruhsatımız’ var. Çoğu kuaför denetlenmiyor, Pazar günü de ruhsatsız bir şekilde çalışıyorlar. Kuaförler Odası Başkanı Gülseren Turgut’a soruyorum; Böyle bir projeyi yapmadan önce acaba Gülseren Hanım koltuğundan kalkıp ruhsatsız kuaförleri tespit etmiş mi” diye sordu.
‘BU İŞİ PARAYA ÇEVİRECEKLER’
Sanal, “Önce Gülseren Hanım (Kuaförler Odası Başkanı Gülseren Turgut)o güzel koltuğundan kalkıp piyasayı dolaşsın, kuaförlerin kullanmış olduğu boyaları, oksidasyonları, açıcıları, temizlikleriyle ilgilensin, ondan sonra bu sistemi hayata geçirmeye çalışsın. Benim Salı ve Pazar günü aldığım işlerin zararını eğer ki Kuaförler Odası karşılayacaksa ben seve seve bu dükkanı açmam. Muhtemelen kuaförler Salı günü açmak için baskı yapacaklardır. Bu işi de paraya çevireceklerini düşünüyoruz. Bizim malzeme, dükkan kirası, stopajı, sigortalar derken o kadar çok yük üzerimizde ki, zannediyorlar ki kuaförler çok para kazanıyor” dedi.
‘İZMİT’TE YAPILACAK O KADAR ŞEY VAR Kİ...’
“Kuaförlerin Salı günü kapanmasının altında kesinlikle iyi niyet aramıyorum” diyen Sanal, “Bunun altından kesinlikle para çıkacak. Sanki çok büyük bir sorunmuş gibi önümüze çıkardılar. İzmit’te yapılacak o kadar çok iş var ki, sokakta yürüdüğünüzde caddeler leş gibi pislik içinde... Yıllarca boyanmamış taş duvarlar bile silueti bozuyor. Önce bu sorunlarla ilgilensinler. Ben buradaki art niyete kızıyorum. Kesinlikle altında ruhsat çıkacak diye düşünüyorum” dedi.
‘BİZİM FİKRİMİZ ALINMADI’
Pazar günü bile ruhsatı olmadığı halde birçok kuaför dükkanını izinsiz açıyor. Ben en çok da buna kızıyorum. Pazar günleri denetleme yok. Bizim bu tatil gününün belirlenmesi ile alakalı hiçbir fikrimiz alınmadı. Hiçbir kuaförün bunu onaylayacağını da zannetmiyorum. Gülseren Hanım keyfi hareket edeceğine çıksın İzmit Belediyesi, oda üyeleri ile birlikte denetim yapsın. Depozito ve kayıt parası için arayacağına gelip bizi denetlesin. Millet 3 liralık boyayla 20 liraya dip boya yapıyor. Sonra müşterinin kafası yanıyor, umurlarında bile değil. Bu iş böyle giderse 10 sene sonra İzmit’te kuaför kalmayacak.
‘VALİ BEY BİZİ ANLAYACAKTIR’
Vali Bey’e sorunlarımızı anlattığımız zaman bizi anlayıp dinleyeceğine inanıyorum. Vali Bey çok anlayışlı bir insan, muhakeme etmeden kesinlikle bu işlemi hayata geçirmez. Vali Bey’e de anlatalım, gerekirse kobay kullanalım 3 liralık boya ve 70 liralık boya arasındaki farkı da gösterelim. Bu işin çıkar yolu denetimdir. Denetim yapsalar Salı değil, Pazartesi ve Cuma dükkanımı kapatırım” şeklinde konuştu.
‘NEDEN AVM’LERDE UYGULANMIYOR’
Konuyla ilgili görüşlerini belirten Metin Öksüz Saç Tasarım Sahibi Metin Öksüz, “Alınan bu karar berberler açısından çifte standart oluşturacaktır. Kazandığım üç kuruş para bu alınan karar onu da düşürecektir. Bizim açımızdan düşündüğümüzde alınan kararlara elbette saygılıyız. Ancak bu karar neden AVM’lerde bulunan kuaför ve berberlere uygulanmıyor. Bizim onlardan hem kazancımız daha az hem de fiyatlarımız daha düşük. Alınan bu kararın ve uygulamanın doğru olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
İNSANLARIN BİR PAZAR TATİLİ VAR
Öksüz, “Alınan bu kararı birde vatandaşlar ve müşterilerimiz açısından düşünürsek, insanların zaten bir Pazar günü tatili var. Genellikle bu boş günlerinde berberleri kullanıyorlar. Ya da haftasonu düğünü, cemiyeti, eğlencesi olan insanlar var. Bu insanlar berberle olan ihtiyacını AVM’lere giderek mi karşılayacak? İnsanlar AVM’lere gidip yüksek fiyatlarla berberde olan ihtiyaçlarını mı karşılayacak” sözlerini kullandı.
UYGULAMADAN MEMNUN OLANLAR DA VAR
Gökhan Haridesign’ın işletmecisi Gökhan Yiğit Tekin, uygulamayla ilgili “Kuaförlerin salı günü kapalı olması bizi etkilemez. Aksine kuaför meslektaşlarımıza zorunlu olsa da izin hakkı doğmuş olacak. Tabi ki bu izin Pazar günleri olsaydı hem bizim hem de çalışan kadınlar için zor bir durum doğmuş olacaktı. Daha önce konuşulan nöbet sistemi de uygulamaya konsaydı kuaförler arasında rekabet artacak ve sorun yaşanacaktı. Bence haftanın 1 günü tüm kuaförlerin kapalı olması ve bu günün haftaiçi bir gün olması güzel bir uygulama” açıklamalarında bulunarak uygulamanın hayata geçirilmesinden memnun olduklarını belirtti.
VALİLİK TARAFINDAN VERİLEN KARAR
İşte valilik tarafından verilen kararda şu ifadelere yer verildi: “6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında kanun gereği, erkek kuaför ve berberlerinin pazar günleri, bayan kuaförlerin ve güzellik salonlarının ise salı günleri haftada bir gün tatil edilmesi konusunda ilgili meslek odalarının teklifi üzerine Büyükşehir Belediyesi, KOTO, KTO, GTO ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin görüşleri alınarak varılan uzlaşma sonrası Valiliğimizce yapılan değerlendirme neticesinde, 20.11.2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, İlimiz merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren erkek berber ve kuaförlerin pazar günleri, bayan kuaför ve güzellik salonlarının ise salı günleri kapalı tutulmalarına, Diğer taraftan, dini bayramlar, yeni eğitim öğretim yılı, asker sevkiyatı veya yemin töreni, üniversite mezuniyet töreni öncesi bir hafta, her mahallede ilgili odası tarafından belirlenecek bir işyerinin nöbetçi olarak açık tutulmasına, AVM’lerin bünyesinde bahsedilen sektörde faaliyet gösteren iş yerlerinin bu karardan muaf tutulmasına, Düğün ile özel günler için açık olacak berber, kuaför ve güzellik salonlarının ilgili Odanın izin ve kontrolünde olmak kaydıyla muaf tutulmasına, Alınan karara aykırı hareket edenler hakkında anılan kanunun 18. maddesinin (g) bendine göre işlem yapılmasına, karar verilmiştir.”

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

BENZER HABERLER