Mecliste söz hakkı kavgası

11 Haziran 2019 Saat: 16:19
Mecliste söz hakkı kavgası
İzmit Belediye Meclisi Fatma Kaplan Hürriyet Başkanlığında 9 gündem maddesini görüşmek üzere toplandı

Hürriyet’in AK Partili meclis üyelerine gündem dışı söz hakkı vermemesi üzerine meclis bir anda karıştı. AK Parti ve MHP’li ve CHP’lilerin tartışmasına meclis toplantısını izleyen vatandaşlar da dahil oldu. Olayı zabıta ve güvelik görevlileri yatıştırdı

İzmit Belediye Meclisi Fatma Kaplan Hürriyet, AK Parti grubunun meclise sunduğu gündem maddelerini okumaması üzerine AK Partili Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, “Normalde onları okutup gündeme alınmasıyla ilgili gündeme almanız en makbuldür. Sayın başkan bütün maddelerde oylama yapıyorduk. Oylama yapmanız gerekiyor” dedi. Hürriyet ise “Geçmişi hatırlatmamızı nevzat Bey’in yaptıklarını hatırlatmamı ister misiniz? Ona ben karar veririm” dedi.
TKB’YE İNCE VE YOLDAŞ SEÇİLDİ
Ardından Tarihi Kentler Birliği’ne (TKB) ilimizi temsil edecek asil üye olarak Şener İnce ve Vedat Yoldaş, ikinci grupta ise asil üyeliğe Asil Arsal Arısal ve yedek üyeliği Tuncay Aşkın önerildi. Birliğin asil üyeliğine Şener İnce, yedek üyeliğe ise Vedat Yoldaş oy çokluğuyla seçildi. 4-5-6-7 ve 8. gündem maddeleri ise komisyondan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi. 9. gündem maddesi de Plan Bütçe Komisyonu’ndan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi.
ÜNLÜ, ‘İHALELER ŞEFFAF OLACAK’
9. gündem maddesi ile ilgili konuşan AK Partili üye Hayrettin Ünlü, "Temizlik işlerinin yeniden yapılması ihalesiyle ilgili sizin de kamu yararını gözeterek 3 yılık yapılması için bir talebiniz oldu. Bizler de 3 yıllık olarak komisyonda kabul ettik" dedi. Hürriyet ise, "Bu tavsiyeleri ihalelerde göz önünde bulunduracağız. Kiralanan araçların 2 yaşından büyük olması, bazı araçların satın alınmasıyla ilgili belediyenin yararına olacağı düşünüyoruz. Bu konuda benim kesin talimatımdır yapılacak ihaleler bu güne kadar yapılmadığı kadar şeffaf olacak" dedi.
HÜRRİYET, ‘ARAÇLAR 3 YILLIĞINA KİRALANACAK’
İhale şartnamelerinin belediyeyi koruyacak şekilde hazırlandığını vurgulayan Hürriyet, “Arkadaşlarımıza söyledim bu konuda çok ciddi temkinlerim var. Araçlar eski bakımsız şartname de belirtilen şartlara uymuyor. Olmaması gereken hak edişler yapılmış ve belediyeden çok fazla bütçe ayrılmış. Tespit edip daha iyisini yapmak adına alışıyoruz. 3 yıl olması belediyenin yararına çünkü daha uygun oluyor. Uzman arkadaşlar 1 yıllık olunca bu işin daha pahalıya mal olacağını bildirdi. Satın alma konusunda da arkadaşlar çalıştı. Peşin ödeyecek bütçemiz yok. O yüzden bazı araçların satın alınması bazılarınınsa kiralanması belediyenin lehine olacaktır. Herkesin rahatlıkla teklifini sunacağı ihale gerçekleştirilecek” dedi.
KAZAN, ‘TÜRK BAYRAĞI NEDEN KÜÇÜK’
MHP’li Meclis Üyesi İlker Kazan, “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili reklamlarınızda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resmini görmemekteyiz. Türk bayrağı küçücük 100 yazısı daha büyük. Bütün reklamlarda böyle. Eksikliğinizi gösteriyorum” dedi.
‘HER ŞEY APAÇIK ORTADA’
Kazan’a cevap veren Hürriyet, “Biz çift bilboard çıktık sanatçı ile Atatürk’ün resmini yan yana koymadık. Kocaman bir devlet kuran liderden bahsediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resimlerini ayrı bilboardlara çıktık. Sanatçıyı ayrı bilboarda çıktık. Atatürk’ü hak ettiği şekliyle yer aldığı bilboardlara çıkardık. O bir kutlama değil sadece bir duyuru. Harcamalarla ilgili hesap müdürümüz size gerekli bilgilendirmeyi verir. Yaptığımız her şey apaçık ortadadır. Onlar sadece ayrı reklam. Zamanında Türk Bayrağı taşımak yasaktı” dedi. Hürriyet’in sözleri CHP grubu tarafından alkışlandı. Alkışa Ak Parti grubu tepki gösterdi.
‘ASAMADIĞINIZ ŞEYLERİ ASTIK’
AK Partili grubun tepkisine karşılık konuşan Hürriyet, “Bunlar size yakışır. Zamanında yapılanları biliyoruz. Türk bayrağı taşıdığı için soruşturma geçirenleri biliyoruz. Meramımı anlattığımı düşünüyorum. Biraz daha hassasiyet biraz daha vicdan. İnsanlar hata yapabilir ama geçmişi unutmak doğru olmaz. Belsa’ya zamanında asamadığınız şeyleri astık biz” dedi.
TUTUŞ, ‘İŞİNİZE GELDİĞİ GİBİ DAVRANIYORSUNUZ’
Ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Muharrem Tutuş, “Arkadaşımız gayet iyi niyetle meramını söyledi. Afişteki bayrakları daha büyük yapacağız deseydiniz ortalık yatışırdı. İşinize gelmeyen yerlerde de ben dünü dünde bıraktım diyorsunuz” diye konuştu.
‘İSTANBUL’A ARAÇ VERMEDİK’
AK Parti’nin önergelerini okumaya devam eden Başkan Hürriyet, “Çöp toplama alanlarının kiralanmasıyla alakalı ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle çim alanların ilaçlanması konusunda mustaribiz. Ama bize yetki verilmemesiyle alakalı sorun yaşıyoruz. Bu konuda bütün ilçeler sıkıntı yaşıyor” dedi. Belediyenin bazı araçlarının İstanbul’da görevlendirildiğiyle ilgili konuyu da açıklayan başkan Hürriyet, “İstanbul’da öyle bir görevlendirmemiz yok. Kiralık araçlar geçmişten geliyor. Hesabı temiz olanın muhasebeden korkusu olmaz” dedi. Mehteran takımının çok para aldığını zaten ibraz ettik. Daha ben de öğrenemedim. Kaç program icra ettiğini yazılı olarak arkadaşlarımız size aktarırlar.
‘KENTSEL DÖNÜŞÜM TOPLANTISI YAPILACAK’
İzmit Cedit Mahallesi kentsel dönüşüm çalışmalarını son durum hakkında ortak bilgilendirme yapılmasını isteyen AK Parti grubuna cevap veren Başkan Hürriyet, “Büyükşehir belediyesiyle görüşmelerimiz devam ediyor. Vedat Bey bilgi sahibi. Bununla alakalı bir toplantı yapacağız” dedi. Belediye personeli Özlem Şentürk’ün yaptığı paylaşımı da değerlendiren Hürriyet, “Personel müdürlüğümüz yasal işlem başlattı ama kendisi istifa etti ve ilişiği kesildi” diye konuştu.
‘KATİBİN GÖREVİ YOK MU?’
Hürriyet, gündem dışı önergeleri katiplere okutmayınca Katip Ersin Alpaslan konuşarak “Sayın başkan katibin görevi yok mu?” dedi. Hürriyet, “Biz de katiplik yaptık. Bugün gündem dışı söz vermeyeceğim. Önergelerle ilgili gerekli tüm bilgiyi buradan aktardım. Daha ne yapabilirim” dedi.
SOYDABAŞ, ‘USULSÜZLÜK YAPIYORSUNUZ’
Bunun üzerine sinirlenen ve söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, “Bir konuşma hakkım yok ben buraya boşuna geliyorum o zaman. Usulsüzlük yapıyorsunuz. Mecliste daha yoğun programınız olamaz” dedi.
SALONDAN AYRILDILAR
Gündem dışı konuşmak isteyen üyelere söz hakkı vermeyen Başkan Hürriyet’e tepki gösteren AK Parti grubu meclis toplantısı bitmeden salondan ayrıldı. Bir sonraki meclis toplantısının 2 Temmuz Salı günü saat 15:0’da yapılması kararlaştırıldı.
‘BURASI SOSYAL DEMOKRAT’
Başkan Hürriyet’in AK Partili meclis üyelerine söz hakkı vermemesi üzerine meclis bir anda gerildi. Birbirlerinin üzerine yürüyen AK Parti, CHP ve MHP’li üyeler, tartışmaya başladı. Bir sonraki meclis toplantısını oylamadan meclisi terk eden AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri, Belsa’nın en üst katına çıkarak tartışmaya başladı. Burada birbirlerini iten meclis üyeleri, zabıtaların ve güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle sakinleşti. CHP’li bazı üyeler “Burası sosyal demokrat, belediye başkanını size yedirmeyiz” diyerek AK Partililere seslendi. n Ayşe AYDIN

Mecliste söz hakkı kavgası

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet

Mecliste söz hakkı kavgası

Başkan Hürriyet'in önergeleri okumamasına sinirlenen AK Partili Meclisi Üyesi Hayrettin Ünlü CHP’li isimlerin üzerine yürüdü.

Mecliste söz hakkı kavgası

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş

Mecliste söz hakkı kavgası

AK Partili Meclis Üyesi Muharrem Tutuş

Mecliste söz hakkı kavgası

AK Partili Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü

Mecliste söz hakkı kavgası

Tartışmaya meclisi izleyen vatandaşlar da dahil oldu.

Mecliste söz hakkı kavgası

İzmit Belediye Meclisinde AK Parti'nin gündem dışında söz almasına izin vermeyen Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, AK Parti ve MHP grubu tepki gösterdi. Meclis bir anda karışarak kavga çıktı.

Mecliste söz hakkı kavgası

MHP’li Meclis Üyesi İlker Kazan

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız