Sosyal medyaya bağımlıyız

14 Haziran 2019 Saat: 14:51
MERVE YUSUF

Ne çok bağımlıyız sosyal medyaya. Bunu kendim için de söylüyorum genç- yaşlı herkes için de...

Modern çağın yeni sendromlarından biri olarak tanımlanabilecek sosyal medya bağımlılığı, özelikle akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle giderek arttı. Görünür olma ve başkalarının hayatını takip etme isteği ya da başkalarına hayatlarımızı olduğundan daha lüks gösterme isteği de cabası.

Konsere gideriz video çekmekten dinleyemeyiz.

Çocuğunun okul gösterisine giden bir veli anı kayda almaktan, anı yaşayamaz. -sosyal medyada paylaşsın yeter -

Yine gezmeye gittiğimiz yerlerin keyfine varmak yerine İnstagram'a yüklemelik fotoğraf çektirdiğimiz için geziden de bir şey anlamayız.

Nerede olduğumuzu bildiririz ya da canlı yayınlar yaparak yaşadığımız anı başkaları ile de paylaşmak isteriz.

Bunun gibi bir sürü örnekle sosyal medyaya olan bağlılığımızı anlatabilirim.

Toplumda var olma, 'Ben de varım' deme, tanınır olmayı isteme ve beğenilme isteği sosyal medya bağımlılığının örnekleri olarak gösterebilirim.

Tam da bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Sosyal Medya Araçlarının Medeniyet ve Değerlerimiz Üzerindeki Etkileri” konulu 1. Gençlik Sempozyumu’nda öğrencilere hitaben şöyle dedi: "İnsanların sizi beğenip beğenmeyeceği üzerine hayatınızı inşa etmeyin. Sosyal medyayı bu dünyayı çok güzel, huzurlu, adaletli ve barış getirmek için veya eğitim aracı olarak da kullanabilirsiniz.” O kadar yerinde ki…

Maalesef ki çoğumuzun hayatı beni kaç kişi beğenmiş, takip etmiş üzerine kurulu.

Sosyal medya bir araç olsun. Onu doğru bir şekilde kullanıp işlerimizi kolaylaştıralım. Sesini duyuramayanların sesi olalım ya da birbirimize yol gösterelim. Bu imkansız bir şey değil.


Sivrisineklerle nasıl baş ederiz?

Yaz geldi, sıcaklar bastırdı. Havalar günlük güneşlik. Her yer cıvıl cıvıl ama bir sorunumuz var; sivrisinekler…

Özellikle açık alanlarda hayatımızı kabusa çeviren bu haşereler için dört bir yandan mücadele vermenin zamanı geldi de geçiyor.

Bahçeli evlerde ağzı açık bırakılan su kapları nedeniyle sivrisineklere gün doğuyor. Yine iyi niyetle sokak hayvanları için bırakılan su kapları her gün değiştirilmezse bu canavarlarla baş edemez hale gelebiliyoruz.

Büyükşehir Belediyesi de bu kapsamda Kocaelililere bilgilendirme mesajı attı. Mesaj bana da geldi. KBB ALO 153 ismiyle atılan mesajda şu ifadelere yer verildi: “Sivrisinekler yasayabilmek ve üreyebilmek için suya ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple mahallenizde veya çevrenizde sivrisineklerin üremesine imkan sağlayankova, bidon, saksı altı, atık lastik, vb. yerlerde su birikintilerinin önlenmesi, üstlerinin kapatılması veya dökülmesi, sivrisinek mücadelesinde en etkili ve kalıcıçözümdür. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Vektörle Mücadele ekiplerimiz, belirli bir program dahilinde sivrisinekle mücadele çalışmalarına devam ediyor. Vatandaşlarımızınyardımı mücadelemizi daha da etkin kılacaktır. İlginiz ve yardımlarınıziçinşimdidenteşekkür ederiz.”


Tatili en çok siz hak ettiniz

Dün itibariyle ülkemizde 18 milyon, ilimizde ise 440 Bin 653 öğrenci karnelerini alarak yaz tatiline girdi.

Öğrenciler, eğitim öğretim yılının yorgunluğunu atacakları yaklaşık 3 ay tatil yaparak üzerlerinden atacak.

3 ay tatil lafını duyunca eski günlerime geri dönmek istiyorum bazen. Tek derdimin dersler olduğu, borçsuz harçsız, stressiz günlerim vardı.

Sanki ne derdimiz var ki diyebilirsiniz ama tasasız olmak bile başlı başına cazibeli bir hal.

Neyse ne, o günler eskide kaldı. Biz önümüze bakalım.

Tüm sene memur edasında işe gider gibi okula gittiniz, tatili en çok siz hak ettiniz. Büyüyünce bulamazsınız böyle avantaj.

Öğrencilere de bol bol dinlenecekleri, hobi edinecekleri, okul zamanına sığdıramadıkları heveslerini yapabilecekleri bir yaz tatili diliyorum.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları