E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

Öğrendiklerini paylaştılar

19 Haziran 2019 Saat: 11:31
Nuh Çimento M.T.A.L.,‘Yenilikçi ve Yaratıcı Mutfaklar’ adlı Erasmus+ projesi kapsamında edindikleri bilgi ve tecrübeleri, ilimizdeki okulların öğretmen ve öğrencileriyle paylaştı

Nuh Çimento Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Bölümü öğrencileri, Almanya’da yaptıkları staj sonrası edindikleri bilgi ve tecrübeyi yaygınlaştırmak için harekete geçti. İzmit'teki okulların yiyecek ve içecek alanlarını okullarına davet eden öğrenciler,‘Moleküler Mutfak ve Artizan Ekmek’ konularındaki tecrübelerini tat ve görsellik olarak sundu.
TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTILAR
Öğrenciler, bu davetle2018 çağrı döneminde Erasmus+ Mesleki Eğitimde Öğrenci Hareketliliği projeleri kapsamında okulun hazırladığıve Ulusal Ajans tarafından kabul edilen‘Yenilikçi ve Yaratıcı Mutfaklar’ projesinin hareketliliği sonrasında yaygınlaştırma faaliyetlerini gerçekleştirdi. Akçakoca M.T.A.L., Zübeyde Hanım M.T.A.L.,Gölcük Kalkınma Vakfı MTAL ve Mesleki Eğitim Merkezi'nden gelen meslek lisesi öğretmen ve öğrencilerini ağırlayan öğrenciler, bilgilerini diğer okullarla da paylaştı.
HAZIRLAYIP SUNDULAR
Yurtdışı staj faaliyetini gerçekleştiren öğrenciler tarafından hazırlanan Moleküler Mutfak ve Artizan Ekmek uygulamalarından örnekler sunan workshop etkinliğinde hazırlanan ürünler gelen misafirlere ikram edildi. Yapılan ekmekler ve ürünler misafirler tarafından övgü topladı.Proje yaygınlaştırma kapsamında öğrenciler Alman, Fransız ve İtalyan Artizan Ekmekleri ile birlikte Moleküler Mutfak uygulama örnekleri de sunarak staj deneyimlerini diğer akranlarıyla paylaşma ve farkındalık yaratma fırsatı buldu. Ayşe AYDIN

Nuh Çimento M.T.A.L. Akçakoca M.T.A.L., Zübeyde Hanım M.T.A.L., Gölcük Kalkınma Vakfı MTAL ve Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri bilgi paylaşımı sonrası fotoğraf verdi.

Nuh Çimento M.T.A.L. öğrencileri Almanya’da yaptıkları stajda öğrendiklerini İzmit’teki meslek lisesi öğrencileriyle paylaştı.

Workshop etkinliğinde hazırlanan ürünler gelen misafirlere ikram edildi.