‘Parti Meclisi karar verecek’

25 Kasım 2017 Saat: 14:17
‘Parti Meclisi karar verecek’
CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet gazetemizi ziyaret etti. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Hürriyet, “Genel merkez tarafından adayların belirlenmesi konusunda net bir karar yok” dedi

Orhan BALCI - ÇAĞDAŞ KOCAELİ / CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet önceki gün gazetemizi ziyaret etti. Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ve Yazı İşleri Müdürümüz Orhan Balcı tarafından konuk edilen Hürriyet, TBMM gündemi, Kütahyalı konusu, ilçe kongreleri, parti içindeki demokrasi, adayların belirlenmesi yöntemi, yaptığı ziyaretler, 2019 seçimleriyle ilgili düşünceler üzerine değerlendirme yaptı.
Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in değerlendirmeleri şöyle,
‘TBMM’DE BÜTÇE GÖRÜŞÜLECEK’
“Torba yasası içinde seçim kanunu, yüksek seçim kurulunun yapısının değişikliği olabilir. Uyum yasaları konusundaki değişiklikler daha sonra gelecek. Önümüzdeki hafta bütçe görüşmelerinin yoğunluğu olacak.”
‘RASİM OZAN KÜTAHYALI KONUSU’
“Rasim Ozan Kütahyalı konusunu gündeme getirdik, suç duyurusunda bulunduk, iktidardan bu konuda çok sert bir açıklama görmedik. Kötü açıklamayı kınıyoruz şeklindeki cümlelerle geçiştirdiler. RTÜK’e şikayet dilekçemizi verdik. Toplumda bu konuda duyarlılığını gösterip gereğini yaptı.”
‘TOPLUM ALGISI FARKLI’
“Bir müteahhit çıktı topluma yönelik küfürlü söz kullandı toplumun çok büyük tepkisini çekmedi. Boşnaklara ağır sözler söyleyen kişiye büyük bir tepki gösterildi. Toplumun algısı zaman zaman değişik oluyor.”
‘İLÇE KONGRELERİNE KARIŞMIYORUM’
“12 ilçemizde Aralık ayında kongreler yapılacak. Bugüne kadar karışmadığım gibi bu kongrelere de karışmıyorum. Olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum. Bugünlerde ilçe başkanlarıyla program yapıp yanlış anlaşılır bakımından bir araya gelemiyorum. Programları kendim yapmaya çalışıyorum. Örgütün seçtiği her arkadaşım ve yönetim kuruluyla çalışırım. Karışmıyorum ancak, yapılan hataları eksiklikleri uyarı anlamında söylüyorum.”
‘BİZDE DEMOKRASİ UYGULANIYOR’
“Partimizde demokrasi işliyor. Kıran kırana bir seçim gerçekleşiyor. Örgüt delege gerekli kararı veriyor. Hunharca bir savaş olmuyor. Özelikle son dönemlerde demokrasinin gereğini yaşayıp görev verilenlerle uyum içinde çalışıyoruz. Bizde ben daha iyi yaparım yarışır var. Herkesin her yere özgürce aday olduğu demokrasi gereği seçimlerin yapıldığı bir partimiz var. Bazı AKP’liler bu konuda ‘Sizde kimsenin işaret etmediği bir şekilde seçim mi yapılıyor?’ diye soru yöneltiyor. Evet bizde seçim böyle yaşanıyor. İktidar partisinde bu böyle yaşanmıyor.”

‘GENÇLER İŞ ARIYOR’
“Kadınların hakkı ile değerlendirilmesine ihtiyacımız var. Gençler konusunda ekmek aslanın ağzında işe girmek için uğraş veriyorlar ve işe girerken aranan kriterler kapsamında birçok şeyden çekiniyorlar. Bizim gençlere iş gibi, burs gibi, yurt gibi vereceklerimiz yok varsa bile çok kısıtlı.”
‘SEÇMENİ BİRBİRLERİYLE KONUŞTURDUK’
“Siyaset olarak bizi rahatlatan, referandumda olduğu gibi insanları doğal siyaset yapmasını sağlamamız. Kahvede, otobüste, bulundukları toplumda, akraba arasında, konu komşu ile yaptığı sohbette, siyaset konuşmasını sağladık, bu da oldukça yararlı oldu. Bizim ekiplerimiz var ancak, olanaklarımız kısıtlı olduğu için seçim atmosferinde zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz. En kolay ve doğru yolu herkesin konuşabilmelerini sağlamak, bunu referandumda başardık. İtiraz noktalarımızda iyi yansıdı. Yeni anayasanın ne getirip ne götüreceğini kafa karıştırmadan küçük notlarla anlattık. Her köşe başında yeni anayasa konusu konuşuldu.”
‘ADAYLARIN YÖNTEMİNİ PARTİ MECLİSİ BELİRLEYECEK’
Yerel seçimlerde adayların hangi yöntemle belirleneceği konusuna parti meclisi karar verecek. Bu konuda çok net bir konu yok. Geçmişte ön seçim konusunda yaşanan sıkıntılar var. Genel Başkanımız aday belirleme konusunda öncelikle toplum ne istiyor ne bekliyor bunu ölçmek istiyorum diyor. Kamuoyu yoklamaları, anketler gibi yöntemlerle kamuoyunun görüşü belirlenecek. Biz milletvekilleriyle örgütün tümüyle bir aday üzerinde birleşirsek buna genel başkanımız önem veriyor. Diyelim ki ayrıştık belirli yöntemlerle aday belirlemeleri yapılacak. Şu anda kesin şu yöntemle adaylar belirlenecek diye bir konu yok. Kanunen hakim huzurundaki ön seçimin 45 gün evvel yapılması lazım bu da bizim erken aday belirlememizde engel teşkil ediyor.”
‘KAMUOYUNUN NE DEDİĞİNE KULAK VERMELİYİZ’
“Genel başkanımıza, ‘Hiç birimize bakmayın, kamuoyu araştırma şirketleri var. Yaptıralım anketleri, STK’lara soralım, muhtarlara soralım, oy alamadığımız yerlerde ayrı bir çalışma yapalım, isim sorgulatmayalım, kiminle kazanırız, kime oy verirsiniz, İzmit’te kimi görmek istersiniz, CHP kimi koysa kazanır, kime oy verirsiniz, çıkan isim tanınan istenen oy verilecek isim demektir’ dedim. En mantıklı yönetme bu diye düşünüyorum. Bunu da genel başkanımla görüştüğümde paylaştım. Büyük kurultayımız var. Buradan çıkacak sonuç sonrasında parti meclisi kesin kararını belirleyecek.”
‘ÖN SEÇİM MİLLETVEKİLLERİNİDE ETKİLİYOR’
“Ön seçim olduğu zaman bölgenin milletvekilleri tüm enerjilerini parti içindeki yarışa harcıyor. Genel kurul takip edilmiyor, gündemden uzak kalınıyor. Milletvekillerinin asli görevi genel kurula gitmek genel kurulu takip etmek. Çıkan kanunları bilmek zorundayız. Ön seçim zamanı meclisi takip eden milletvekili sayısı düşüyor. Genel kurulda eksik kalıyoruz. Bu da parti açısından sıkıntı oluşturuyor.”
‘TEK DÜŞÜNCEMİZ KAZANMAK OLMALI’
“Genel başkan kazanmak istiyor, bunun için çabalıyor, çalışıyor, bunu yaparken de her şeyi ben bilirim ben karar veririm gibi düşünmüyor, herkesi dinliyor. İl başkanı, ilçe başkanları, milletvekilleri, toplum bir ismin üzerinde hem fikirse genel başkan buna hayır demez. Yönetme konusunda da üzerinde uzlaştığımızı uygularız. Toplum ne diyor? Seçmen ne diyor? Parti dışında oy verecekler ne diyor? Bunu iyi tespit etmeliyiz. İlçe başkanlıkları, il başkanı seçimi ve kurultayımız var. Bazı şeyleri çok erken konuşmak ve karar vermek bazen doğru olmuyor. Birbirimizi yıpratmakta iyi değil. Zamanı sırası geldiğinde karar vermek daha doğru olacak diye düşünüyorum.”
‘MİLLETVEKİLLİĞİMİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPMAYA ÇALIŞIYORUM’
“Benim için milletvekilliği başlı başına önemli ve onurlu bir görev onu en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. TBMM’de divan katipliği görevini en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Parti içinde yeni dönem için yapılan seçimde görev verilmedi, milletvekilliğimi yapmaya genel kurulda sorunları dile getirmeye devam edeceğim. Parti meclisi için şu anda böyle bir çalışmam yok. Haydar bey parti meclisi üyeliğine devam etmekten yana, ben ne istiyorum nede istemiyorum diyebilirim, zaman gösterir.”
‘İNSANİ DUYGULARLA YAKLAŞIYORUM’
“Gaza gelmemeyi öğrendim. Sağlamcı bir yapım var. Siyaseti severek yapıyorum. Yaşam biçimimi hiç değiştirmeden aynı şekilde yaşıyorum. Herkesin sorunlarına siyaseten değil insani duygularla samimi bir şekilde yaklaşmaya çalışıyorum. Herşey siyaset, her şey oy demek değil, siyasi görevler gelip geçer. Büyük siyasi sözlerden daha ziyade yapabileceğimi söylemeye çalışıyorum.”
‘YARDIM İSTEYENLE VERENİ BULUŞTURUYORUM’
“İhtiyaç sahiplerine giderek dertlerine çözüm bulmaya çalışıyoruz. İhtiyaç sahipleriyle yardım severlerin buluşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Zabıtan mahallesindeki iki engelli çocuğuna bakan anneyi yeni kurulan Anneler Derneği ile buluşturmayı planlıyorum. Ankara’da olduğu için lansmanlarına gidemedim, hayırlı olsuna gidip yardıma muhtaç anneden bahsedeceğim”

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

BENZER HABERLER