E-Posta: cagdaskocaeli@gmail.com

Adres: Çağdaş Kocaeli Gazetecilik Matbaacılık Nak. ve Dağ. Tic. Ltd. Şti.

5 Milyarlık yatırım yükünden kurtulmak...

14 Ağustos 2019 Saat: 15:46

Bayramda en çok konuşulan konu bu oldu. Şehrini seven herkesin karardan mutlu olduğunu gördüm. Kentimizin yakından tanıdığı üç önemli iş insanı bayram sohbetimizde bunu dile getirdi. Farklı siyasi çevrelerde de olumlu yaklaşımlar vardı. “Büyükşehir’den büyük bir yük kalktı” diyen de, “Başkan Büyükakın için kamburdu, elini kolunu bağlayacaktı” şeklinde yorumlayan da, “5 Milyar 12 ilçeye yatırım olarak dönecek” görüşünü taşıyan da oldu.

İşin özeti;

Büyükşehir’in başlattığı ve 5.4 milyar liraya mal olacak Gebze OSB – Darıca arasındaki metro hattının yapımını ulaştırma bakanlığı üstlendi. Büyükakın Cumhurbaşkanı’ndan rica etti, Erdoğan’da Ulaştırma Bakanlığı’na talimat verdi. Bu gerçekten keyifli bir haberdi. Karar şüphesiz; Erdoğan’ın Kocaeli ile çok eskiye dayalı hukukundan, Kocaeli’nin her seçimde kendisine destek vermesinden ve Büyükakın’a verdiği değerden ileri gelmişti.

Kent sevgisi yine coştu...

Ama beni daha çok sevindiren iş insanından, STK’sına ve siyasilerine kadar herkesin kenetlenerek TÜPRAŞ meselesinde olduğu gibi bu konuyu sahiplenmesiydi. Bu kentte uzun yıllardan sonra “kent sevgisi” yeniden coşmaya başladı. O nedenle bu tablodan bütün siyasilerin ders çıkarması gerekir. Çünkü böyle haklı bir kent milliyetçiliği her zaman oluşmuyor. Tabi ki en büyük ders çıkarması gereken de iktidardaki AK Parti...

AK Parti’ye düşen görev...

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinden sonra bir şeyi sürekli hatırlatıyorum. O da şu; Yerel seçim sonuçları nedeniyle Kocaeli Büyükşehir’in önemi çok arttı. AK Parti’nin Batı’da bizim gibi önemli başka bir Büyükşehir’i artık yok. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı da Hükümet de Kocaeli’ni önemseyecektir. Tabi ki ön koşul; AK Parti teşkilatı, milletvekilleri ve Büyükşehir şehrimizin sorunları için kenetlenip talepkar olmalarıdır. Bu aynı zamanda iktidar olmanın kentimize karşı gerektirdiği bir sorumluluktur.

Burada lokomotif güç Büyükşehir’dir. İl teşkilatı ve milletvekilleri kaytarmadan samimi biçimde Büyükşehir’in arkasında durursa kentimize daha çok yatırım kazandırılabilirler. Mesela hemen Körfez’den Cengiz Topel’e uzanacak metro projesi hayata geçebilir. Mesela TOKİ tarafından yaptırılacak eski İsmet Paşa Stadyumu biran önce başlanıp, bitirilebilir.

Hürriyet: Bütçemiz

ucu ucuna yetiyor...

Arife günü Salon Sami’nin (Girgin) cenazesi için Fevziye Cami Bahçesi’ndeydik. (Bu cenaze törenini ayrıca daha sonra aktaracağım) İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkan Vekili Harun Yıldızlı, İl Başkan Yardımcısı Selim Yıldız ve Zeynel Başlak, Hüseyin Erol ve Fuat Biçici’den oluşan bir grupla ayaküstü biraz sohbet ettik. Hürriyet’e iki konuyu sordum...

Soru; İzmit Belediyesi’nin bütçesi ne durumda?

Hürriyet:

“Bütçemiz ucu ucuna yetiyor. Personel maaşlarını ödedikten sonra araçlarımıza benzin koyuyoruz ve zorunlu alımları yapıyoruz. Sonra para bitiyor. Şu durumda bizim yatırım yapmamız imkansız görünüyor. Hele gelirlerimizde kısıntıya gidilecek gibi bir şey olursa, normal ödemelerimizi dahi yapamaz hale geliriz”

Soru; Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş CHP’den çok İYİ Parti ile kadrolaşmayı tercih ediyor, sizin ise dengeli gittiğiniz yönünde bir algı var. Buna ne diyorsunuz ve İYİ Parti ile ilişkiniz nasıl?

Hürriyet:

“Diğer belediye başkanlarımız için bir yorum yapamam. Ama benim böyle bir durumum yok. Dengeli bir yaklaşım içindeyim. Meral Hanım (Akşener) beni kızı gibi görüp, seviyor. Büyükşehir adaylığını düşünüyordum-Kazanırdım da- ama Meral Hanım ‘Seni boğdurmam’ diyerek Büyükşehir’i İYİ Parti’ye aldı ve İzmit’e de benim aday olmamı istedi. Ayrıca İYİ Partili arkadaşlar seçim zamanı bana çok inanıp, olağanüstü destek verdiler. Seçimden sonra da benden özel bir talepte bulunmadan beni korumaya, desteklemeye devam ettiler. Ben de elbette kendileriyle beraber yol yürümekten büyük mutluluk duyuyorum. Partim, İYİ Parti ve bana destek veren muhafazakarlar ile milliyetçilerin değer yargılarına önem veriyorum. Aslında benim esas amacım şehrimin her kesimini kucaklamaktır, bunu da başarmaya azimliyim”

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları