Büyükşehir Meclisi’nde Büyükakın ve Hürriyet...

19 Mayıs 2019 Saat: 15:32
SADUN ÇETİN

Geçen hafta Büyükşehir Meclisi ve İSU genel kurulu yapıldı. İzleyemedim. Muhabir arkadaşların aktardıklarına dinledim, yazılıp çizilenleri okudum. Vardığım kanaat o ki; Büyükşehir meclisinde önümüzdeki 5 yıl renkli geçecek. Tabi bu tamamen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in sayesinde olacak. Büyükakın belediyecilikteki uzmanlığını konuşturup, her konuya nasıl vakıf olduğunu gösterecek. Muhalefet ise, özellikle CHP’liler Hürriyetile daha cesaretli ve daha sorgulayıcı olacak.

Tahir Büyükakın…

Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın’ın da iktidar cephesine bambaşka bir anlayış getireceği anlaşıldı. Son iki toplantıda usta bir siyasetçi olacağının işaretlerini de verdi. Ama bir farkla, belediyeciliği hem teorik hem de pratik olarak iyi bildiğini gösterdi. Bu da, muhalefeti daha fazla ders çalışmaya mecbur bırakacak. Yoksa çok ters köşe olacaklar. Yani geçmişte olduğu gibi boş atıp, dolu tutturmaya çalışmayacaklar. Hem belediyecilik mevzuatını iyi öğrenecek hem de gelişmeleri daha dikkatle takip edecekler.

Kısaca muhalefetin Başkan Büyükakın’a kül yutturması pek mümkün değil. Üstelik, bilgi birikimi ve tecrübesi sayesinde kendine güveni üst düzeyde olduğu için her türlü polemik ve tartışma topuna da rahat girecek konumda.

Fatma Kaplan Hürriyet…

Öncelikle şunu söylemem gerekir; Hürriyet’in bugüne kadar Tahir Beye gitmemiş olması geleneklerimize de adab-ı muaşeret kurallarına da uymuyor. Bir kere üst makamda oturuyor ayrıca işe daha önce başladı. Bu nedenle Büyükşehir’e ziyaret bugüne kadar olmalıydı.  Yaklaşık bir aylık gecikme hiç de şık değil. Kamuoyunun gösterdiği tolerans Hürriyet’in, sadece hanım olmasından ileri gelmektedir.

Gelelim yaptığı muhalefete. Her şeyin konuşulduğu, hiçbir şeyin saklanamadığı bir yeni döneme öncülük edecek. Bu şeffaflığa yol açacak, o nedenle faydalıdır, gereklidir zaten şehir için ihtiyaçtı.

Ancak Hürriyet’in kendinden önceki yönetim ile ilgili olarak dile getirdiğiiddialar önemli ve ağır. Şunları diyor; Haksız kazançlar sağlanmış, ihaleler adrese teslim verilmiş, doğrudan alımlarda kayırmalar yapılmış, personel atamalarında haksızlıklar var.Bunları sürekli konuşur hiçbir işlem yapmazsa “sokak dedikodusuna” dönüşür ve hem önemini yitirir hem de hukukçu bir belediye başkanına yakışmaz hale gelir.

Açayım...

Bir: Belediyenin tüm evrakları elinin altında olduğu için Hürriyet artık resmi belgelerle ve somut rakamlara dayanarak konuşmalı. Yoksavebal oluşur ve kendisinden önceki yönetimi ‘karalıyor’ havası oluşturur.

İki: Her şeye itiraz eden, her şeyi yanlış gören biri konumuna düşer ve önemli iddialar bile sıradanlaşır.

Üç: Ortaya saçıp bırakmak yerine ilgili yerlere(adli veya idari) havale etmesini bilmeli.  Ancak hep konuşup, hep suçlayıp ortaya somut bir şey koyamazsa bir süre sonra O’na kimse inanmamaya başlar. Hatta hizmet yerine dikkatleri buraya çekmeye çalışıyor diye de eleştirilir.Bu durumda kaybeden hem İzmit, hem CHP hem de Hürriyet olur.

Sarıbay: “İlçe danışmaları

devam ediyoruz”

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ilçe danışma kurulu toplantılarını sürdürdüklerini söyledi. Önceki gün CHP PM üyesi Haydar Akar ile danışma kurulu toplantıları ve İstanbul seçimleri üzerine yaptığımız sohbeti aktarmıştım. Sarıbay arayıp bu iki konu ile ilgili bilgilendirmek istediğini söyledi.

Sarıbay:

“Haydar Beyin(Akar) açıklamalarını okudum. Milletvekilimin dediği gibi ilçe danışma kurulu toplantılarımıza Darıca ile başladık. Bugün(Cumartesi) Gebze ilçemiz yapacak, ben de oraya gideceğim. İlçelerimiz arayıp izin istiyor, biz de uygun bir zamanı bulup veriyoruz. Programları bu şekilde düzenleyip çakıştırmadan yürütüyoruz. Bütün ilçeleri bitirdikten sonra il danışmamızı yapacağız.

İstanbul seçimleri konusunda İlçelerimiz ile bir çalışma programı yaptık. Pazartesi de(bugün)adayımız sayın Ekrem İmamoğlu içinbağış kampanyası başlatacağız. Vatandaşlardan ve partililerimizden İstanbul seçimi için yoğun talep alıyoruz. Ne yapabileceklerini, nasıl katkı sunabileceklerini soruyorlar. Kiminin komşusu, kiminin arkadaşı, kiminin akrabası İstanbul’da oturuyor ve herkes destek olmaya çalışıyor. Biz de yapılan başvuruları uygun biçimde yönlendiriyoruz. Ayrıca İstanbul il örgütü ile de sürekli temastayız. Onlara nasıl katkı sunabileceğimizi soruyoruz”

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız